Световната шампионка Микаела Шифрин (САЩ) спечели последния слалом за сезона

...

Микаела Шифрин спечели последния слалом за сезона, записа рекорден 16-и успех

Световната шампионка Микаела Шифрин (САЩ) завоюва последния слалом за сезона на финалите на Световната купа по ски-алпийски дисциплини в Солдеу (Андора). 24-годишната Шифрин беше втора след първия манш с 53.42 секунди, само че завоюва втория с 54.73 секунди и завоюва надпреварата с общо време 1:48.15 минута. За американката това е 59-а победа в кариерата за Световната купа и 40-а в слалома.

‘Spectacular skiing’ - Mikaela Shiffrin takes her 16th win of the season!

That’s a 40th @fisalpine World Cup slalom race win – an all-time record with Ingemar Stenmark#slalom #Alpineskiing pic.twitter.com/rj3VgJebKn
— Eurosport UK (@Eurosport_UK) March 16, 2019
Втора на 7 стотни от секундата остана лидерката след първия манш Уенди Холденер (Швейцария), която за следващ път не съумя да стигне до първа победа в тази дисциплинираност. Швейцарката, която има три триумфа за Световната купа, досега е записала 22 подиума в слалом, само че няма нито една победа. Трета на 1.20 секунди финишира Петра Влъхова от Словакия.

Олимпийската шампионка в слалома от Пьончан 2018 Фрида Хансдотер (Швеция) приключи пета на 1.89 секунди зад Шифрин в последното съревнование в кариерата си. Микаела Шифрин към този момент има рекордните 16 победи за сезона за Световната купа преди последния старт на следващия ден. С 40-е си победи в слалома тя изравни върха на шведската легенда Ингемар Стенмарк.

Шифрин този сезон завоюва Големия бистър глобус за трета поредна година, все дребните международни купи в слалома и супергигантския слалом и е покрай спечелването на трофея в гигантския слалом преди финалното съревнование за сезона в неделя. Тя води може да стане първата скиорка с четири глобуса в границите на един сезон.

‘You’re going to make me cry!’

Mikaela Shiffrin salutes Frida Hansdotter after the Swedish star skied her last World Cup slalom on Saturday. #slalom #Alpineskiing pic.twitter.com/1lwi3oxEkh
Шифрин приключва отпред в класирането за дребната международна купа в слалома с 1160 точки, пред Влъхова с 877 точки и Холденер с 681 точки. Американката мина границата от две хиляди точки и с 2104 води в общото нареждане за Семеен кодекс, пред Петра Влъхова (Словакия) с 1295 точки и Уенди Холденер (Швейцария) с 1039 точки.

извънредно класиране в слалома за дами от финалите на Световната купа:
1. Микаела Шифрин (САЩ) - 1:48.15 минута (53.42 секунди в първия манш и 54.73 секунди във втория манш)
2. Уенди Холденер (Швейцария) - 1:48.22 (53.14 и 55.08)
3. Петра Влъхова (Словакия) - 1:49.35 (54.36 и 54.99)
4. Ана Свен Ларсон (Швеция) - 1:49.73 (54.40 и 55.33)
5. Фрида Хансдотер (Швеция) - 1:50.04 (54.67 и 55.37)
6. Бернадете Шилд (Австрия) - 1:50.45 (55.09 и 55.36)