Свети Василий (330-379 г.) бил истински духовен учител и пастир,

...
Свети Василий (330-379 г.) бил истински духовен учител и пастир,
Коментари Харесай

Както ръждата изпояжда желязото, така завистта - душата в която живее ╫ Свети Василий Велики

Свети Василий (330-379 г.) бил същински нравствен преподавател и овчар, светител и заслужен архиерей, който не се огъвал нито пред еретиците и съперниците на Православната религия нито пред гонителите на Църквата и мощните на деня в лицето на овластените и високомерни императори на тогавашната Римска империя. Той съграждал Църквата и укрепвал вярата на християните, подпомагал слабите и поучавал всички в истините на вярата и Христовото обучение. Със своите почтени каузи на овчар и архиерей, преподавател и богослов, нравствен отец на вярващите и монасите свети Василий Велики остава като непостижим образец за същински светител на Църквата и един от най-видните учители на Вселенското Православие. Паметта на светия Божий ласкател като „ дирек на Православието “ се празнува тържествено от Църквата, а делото му остава като пътеводна звезда за християните в техния нравствен път на спасението.

(Icon of St. Basil the Great from the St. Sophia Cathedral of Kiev)

Наставленията на Свети Василий Велики

§

Първо би трябвало самичък себе си да избавиш от минусите си и чак по-късно да откриваш минусите на другите.

§

Не би трябвало да се грижим за това, което не е толкоз належащо в живота, нито да се стремим към уталожване и лукс. Необходимо е да бъдем чисти от алчност и от гиздене.

§

Както ръждата изпояжда желязото, по този начин завистта – душата в която живее. Завистта е тъга за благополучието на близък. Затова оня, който е злорад, той не страда в никакъв случай от дефицит на скърби и печали... Когато му сторят положително, завистливият още повече се ядосва. Той се наскърбява повече от силата на благодетеля, в сравнение с усеща признателност за направената му доброта.

§

Премъдър е бил оня, който е забранил дори да се яде самун „ у злорад човек “ (Прит. 23:6) Тук под самун се схваща всяко другарство в живота. Както се грижим да слагаме елементарно възпламенимо вещество надалеч от огъня, по този начин, по опция, не би трябвало да влизаме в другарски диалог със завистливите, а да отстраняваме себе си от стрелите на завистта.

§

Когато срещнеш човек, който обичайки да спори, встъпва в битка с тебе против истината и безспорното, то прекратявайки разногласието, отклони се от него... Защото, както мръсната вода прави за нищо негодни и най-хубавите виновност, по този начин и злите беседи развращават добродетелните по живот и манталитет хора.

§

Който непрекъснато празнослови в Божия храм, този освен без изгода върви, само че и за щета.

§

Постът отстранява изкушенията, укрепва подвижниците в благочестието, става съжител на трезвостта, ражда непорочие в душите.

§

Глад, суша, дъждове - това са някакви общи язви за цели градове и нации, посредством които се санкционира злото, престъпило мярата.

§

Има и още една тъга ­непотребна, когато в съгрешилата душа се влага желание не да поправи живота си и да се очисти от пристрастеностите, а пагубно обезсърчение. Именно тя не разрешила на Каин да се покае след братоубийството, а при Юда след измяната, като му внушава обезсърчение, го тласка към самоубийство.

§

Нищо не е по този начин свойствено за християнина, както това да бъде миротворец, за което Господ ни е заречен Своята величайша премия.

§

По-лесно е да измериш цялото море с дребна чашка, в сравнение с да схванеш с човешки разум неизреченото великолепие на Бога.

§

Където оскъдява любовта, там безусловно на мястото ѝ влиза ненавистта.

Източник:
*Icon of St. Basil the Great from the St. Sophia Cathedral of Kiev, en.wikipedia.org
*Fresco of Basil the Great in the cathedral of Ohrid, en.wikipedia.org

Източник: webstage.net

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР