Свети Иосиф бил от царски род, от дома Давидов и

...
Свети Иосиф бил от царски род, от дома Давидов и
Коментари Харесай

Свети Иосиф

Свети Иосиф бил от царски жанр, от вкъщи Давидов и Соломонов, внук Мататов, правнук Елиезеров, наследник на Иаков по природа, а на Илия по закона за кръвното сродствоРечник. Защото дядо му Матат починал, откакто се родил татко му Иаков. А Мататовата жена, майката на Иаков, била взета за жена от Мелхий, от коляното на Натан, наследник Давидов, и му родила Илия. А Илия се оженил и починал бездетен; след него Иаков, който бил негов брат от една майка, само че не и от един татко, се оженил за жена му; тъй като законът предписвал: в случай че някой почине, без да има деца, дано брат му да се ожени за жена му и да възкреси потомството на брат си.

Именно по този закон Иаков се оженил за братовата си жена и родил свети Иосиф Обручник, и Иосиф бил, както към този момент бе казано, наследник на двама: по природа ­ на Иаков, а по закон ­ на Илия. Ето за какво свети Евангелист Лука, излагайки родословието на Христа, показал Илия за татко на Иосиф, казвайки за Христа по този начин: " беше, както мислеха, наследник Иосифов, Илиев, Мататов " (Лук. 3:23-24), акцентирайки Илия вместо Иаков.

За свети Иосиф съществуват разнообразни отзиви при западните и при източните християни. Западните споделят, че той до самата си кончина бил девственик, като въобще не бил встъпвал в брак, а източните настояват, че той имал жена и родил деца. Така Никифор, античен гръцки историк, следвайки свети Иполит, оповестява, че той се оженил за Саломия; само че не мисли (добавя той), че това е същата Саломия, която се намирала във Витлеем и е желала да бабува при неизреченото раждане на Господа; това е била друга Саломия. Защото тя била сродница на Елисавета и на Пресвета Богородица, а тази била щерка на Агей, брат на Захария, бащата на Предтеча; а Агей и Захария били синове на свещеника Варахия.

Имайки за брачна половинка тази Саломия, дъщерята на Агей, свети Иосиф родил четирима сина: Иаков, Симон, Иуда, Иосия, и две дъщери, Естир и Тамар или, както споделят други ­ Марта; а синаксарът в Неделята на светите Мироносици прибавя и трета щерка, на име Саломия, която била омъжена за Заведей.

Георги Кедрин, споменавайки за двете дъщери на Иосиф, споделя, че едната от тях, Мария, била омъжена за Клеопа, брат на Иосиф, към този момент след завръщането на Иосиф от Египет; само че, както наподобява, тази Мария, Марта и Тамар, са едно и също лице. Дали тя е била щерка на Иосиф, или не, и какъв брой дъщери е имал Иосиф, това в този момент не е от голяма важност, само че при всички случаи е безспорно, че Иосиф е бил женен и е имал синове и дъщери.

След кончината на жена си Саломия свети Иосиф живеел във вдовство задоволително дълго време, прекарвайки дните си в непорочност. В светото Евангелие неговият свят и непокварен живот е засвидетелстван от следните, въпреки и къси, само че прекомерно похвални думи: " А Иосиф, мъжът й, тъй като беше правоверен " (Мат. 1:19). И кое може да бъде по-голямо от такова удостоверение? Той бил толкоз правоверен, че със светостта си надминал другите праведни праотци и патриарси. Защото, кой е бил заслужен да стане обручник и привиден мъж на Пречистата Дева, Майката Божия? И кому била дадена такава чест ­ да стане публично приет татко Христов?

Наистина Господ намерил този мъж по сърцето Си и му разкрил мъдростта Си, като го направил чиновник на тайнството на нашето избавление. Той в действителност бил заслужен за такава чест и за такова служение поради съвършения си и благодетелен живот. Когато той бил към този момент остарял, на осемдесет години, Пречистата Дева Мария била сгодена за него и му била дадена за запазване на девството й (а не за скотски, автентичен брак). И той й служел с всяко страхопочитание и боязън, като на Майка Божия и като на своя и на целия свят Господарка и Владичица (уверявайки се в това от ангела, който му се явявал насън), а служел също и на родения от нея Богомладенец, и по време на бягството в Египет, и след завръщането оттова, и по време на пребиваването в Назарет, изкарвайки прехраната им от трудовете на ръцете си, тъй като той бил дърводелец и безпаричен човек, въпреки и от царски жанр. Защото Господ поискал да се роди в мизерия, вземайки от царския жанр единствено плътта, само че не и царската популярност, благосъстояние и господство. Затова Той намерил за добре да има бедна Пречиста Майка и безпаричен привиден татко, давайки с това образец за примирение.

Като живял всичко 100 и 10 години, свети Иосиф спокойно умрял и отишъл при отците си, намиращи се в пъкъла, занасяйки там радостната и вярна новина за това, че е пристигнал мечтаният Месия, Който ще освободи и ще избави човешкия жанр, Христос Господ, Комуто популярност во веки. Амин.

© Жития на светиите, преведени на български език от църковно-славянския текст на Чети-минеите ( " Четьи-Минеи " ) на св. Димитрий Ростовски.

Още от ПРАЗНИЦИ:
Източник: actualno.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР