Стратезите от Уолстрийт отново стават по-оптимистични за перспективите пред S&P

...
Стратезите от Уолстрийт отново стават по-оптимистични за перспективите пред S&P
Коментари Харесай

След търговското примирие: Прогнозите за S&P растат, а Nvidia отново струва над $3 трлн.

Стратезите от Уолстрийт още веднъж стават по-оптимистични за вероятностите пред S&P 500 през тази година, откакто 90-дневното помирение сред Съединени американски щати и Китай във връзка с митата провокира растеж на пазарите.

Goldman Sachs увеличи прогнозата си за края на годината за S&P 500 до 6100 пункта от предходната за 5900. Междувременно Yardeni Research увеличи задачата за бенчмарковия показател до 6500, по отношение на предходната прогноза от 6000.

По-оптимистичната цел на Yardeni отразява спомагателен растеж от към 11% по отношение на настоящите равнища на показателя. И двете компании показват намаляващите опасения от доста закъснение на икономическия напредък като съществена причина за продължаващото повишаване на акциите.

„ Повишаваме прогнозите си за доходността и облагите на S&P 500, с цел да отразим по-ниските мита, по-добрия стопански напредък и по-малкия риск от криза, в сравнение с чакахме по-рано„, написа в отчет до клиентите си, представен от Yahoo Finance, основният пълководец за американските акции в Goldman Sachs Дейвид Костин.

„ Сред главните ни опасения по отношение на тарифната война на Тръмп беше, че спада в цените на акциите ще има забележителен отрицателен резултат върху благосъстоянието на потребителите “, написа президентът на Yardeni Research Ед Ярдени.

„ След ралито на фондовия пазар в понеделник, негативният резултат върху благосъстоянието евентуално е нищожен. “

Повишението на прогнозите идва, откакто в понеделник Съединени американски щати и Китай оповестиха 90-дневно отсрочване на митата. Охлаждането на комерсиалната война докара до намаление на ефикасната митническа ставка в Съединени американски щати от към 24% на 14%. По-важното е, че паузата кара мнозина на Уолстрийт да считат, че рецесията през 2025 година е доста по-малко евентуална.

Това е забележителна смяна спрямо предходните два месеца, когато 11 стратегически екипа, в това число Goldman Sachs и Yardeni Research, намалиха прогнозите си за S&P 500 заради засилените опасения от закъснение на икономическия напредък.

След последното отсрочване на митата, екипът на Goldman намали вероятността от криза за идващите 12 месеца от 45% до 35%, като в това време подвигна упованията си за растежа на Брутният вътрешен продукт на Съединени американски щати за годината до 1%, което е по-високо от предходната прогноза от 0,5%.

Yardeni в този момент чака Брутният вътрешен продукт за 2025 година да бъде в диапазона от 1,5% до 2,5%, което също е усъвършенстване по отношение на предходната прогноза от 0,5% до 1,5%.

Костин от Goldman показва, че усъвършенстваните настройки за Брутният вътрешен продукт водят до по-висока прогноза за облагите в целевия модел на S&P 500.
Технологичното завръщане
Ключова част от скорошното възобновяване на пазара беше солидното завръщане на софтуерните акции с огромна капитализация и възраждането на по-широката тематика за изкуствения разсъдък като цяло. Костин твърди, че това може да има още капацитет за развиване в бъдеще.

„ Акциите в региона на изкуствения разсъдък би трябвало да възвърнат своята инерция с намаляването на неустойчивостта, обвързвана с митата “, написа той.

“Очакваме вложителите да бъдат привлечени от дълготрайните вероятности за напредък на облагите на доста акции, свързани с изкуствения разсъдък, на фона на умерения стопански напредък, изключително поради релативно ниските настоящи оценки. “

Акциите на Nvidia скочиха с 5,6% във вторник, като пазарната капитализация на компанията затвори над 3 трилиона $ за първи път от февруари.

Изпълнителният шеф на Nvidia, Дженсен Хуанг, съобщи във вторник по време на капиталов конгрес в Саудитска Арабия, на който участваха Тръмп и други изпълнителни шефове на огромни софтуерни компании, че компанията ще достави чиповете си на саудитската Humain за нейните огромни проекти за център за данни.

Също във вторник отчет на Bloomberg уточни, че администрацията на Тръмп може да подписа договорка, която ще разреши на Обединените арабски емирства да купят „ повече от един милион “ чипа за изкуствен интелект на Nvidia.

Анализаторът от Wedbush Дан Айвс споделя пред Yahoo Finance, че тези покупко-продажби демонстрират, че търсенето на AI чипове „ не се лимитира единствено до Китай “.

Nvidia, Apple и Microsoft се редуваха като най-ценната компания в света през миналата година. Но Nvidia изостана, като не съумя да заеме първото място от януари.

Производителят на чипове за изкуствен интелект също по този начин означи по-слаби резултати от S&P 500 през 2025 година за първи път от години, защото макроикономическата неустановеност, провокирана от комерсиалната война на Тръмп и засиления надзор върху вложенията на огромните софтуерни компании в изкуствен интелект, оказаха напън върху акциите.

Търговската политика на Тръмп оказа помощ и навреди на Nvidia.

Администрацията наложи ефикасна възбрана за продажбите на чипове на Nvidia за Китай, версия на предходното потомство AI GPU Hopper, наречена H20, приспособена да дава отговор на комерсиалните ограничавания на Съединени американски щати. Анализаторът от JPMorgan (JPM) Харлан Сър предвижда, че като цяло Nvidia ще загуби до 16 милиарда $ през настоящата финансова година от възбраната на H20.

Забраната идва тъкмо в миг, когато конкуренцията от китайската софтуерна компания Huawei се ускорява, като съгласно разнообразни издания тя е подготвена да стартира доставки на чипове, които ще се конкурират с по-старите чипове Hopper на Nvidia.

В същото време администрацията на Тръмп разгласи, че анулира по-радикалната политика от ерата на Байдън, по този начин нареченото предписание за разпространяване на изкуствен интелект, което трябваше да ограничи износа на чипове на Nvidia за множеството страни от май.

Засега разноските на софтуерните компании за AI инфраструктура не престават. Meta и Microsoft потвърдиха нападателните си проекти за вложения в последните си тримесечни доклади, което докара до растеж на акциите на Nvidia. Microsoft поддържа проекта си за разноски в размер на 80 милиарда $ за създаване на AI центрове за данни, а Meta усили прогнозата си за финансовите разноски за 2025 година до 72 милиарда $.

С растежа си във вторник пазарната капитализация на Nvidia доближи 3,17 трилиона $, само че акциите към момента са с към 3% намаляване за годината, до момента в който S&P 500 се върна в позитивна територия. През 2024 година цената на акциите на производителя на чипове за изкуствен интелект скочи с над 170%, до момента в който показателят означи растеж от към 23%.

Последната година, в която акциите на Nvidia означиха по-слаби резултати от показателя на пазара като цяло, беше 2022 г.
Източник: profit.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР