Стотици протестираха в Белград срещу съдебно решение, с което бяха

...
Стотици протестираха в Белград срещу съдебно решение, с което бяха
Коментари Харесай

Масов протест срещу оправдателните присъди по делото за Славко Чурувия

Стотици стачкуваха в Белград против правосъдно решение, с което бяха оправдани четирима някогашни чиновници на разузнаването, наказани за убийството на журналиста Славко Чурувия през 1999 година


Решението беше наказано от опозиционни политици и деятели за правата на медиите. Демонстрантите размахваха плакати и държаха флагове по време на 25-минутно безмълвие.

" Това е посланието на страната, че публицистите не са предпазени. И това, което могат да схванат и другите жители, е, че те самите не са предпазени, в случай че публицистите не са ", сподели Желко Бодрожич, ръководител на Независимата асоциация на публицистите в Сърбия.

Решение на апелативния съд, оповестено в петък, анулира присъдите от 2021 година и дългите периоди затвор за четирима чиновници на разузнаването. Дългият правосъден развой беше белязан от трагични обрати.

През 2021 година специфичен съд осъди някогашния шеф на тайната полиция Радомир Маркович и ръководителя на белградското разузнаване Милан Радонич на 30 години затвор.

Други двама чиновници на разузнаването получиха присъди от по 20 години.

За първи път четиримата бяха приети за отговорни през 2019 година, само че това решение беше анулирано и беше разпоредено наново разглеждане на делото.

Протестът се организира в миг, когато група за отбрана на правата на съдиите - Асоциацията на съдиите в Сърбия - взе отношение по разногласието, като съобщи, че " споделя " загрижеността на обществеността, че причинителите на убийството не са били изправени пред съда.

" Обществеността с съображение може да си зададе въпроса кой се е провалил тук ", съобщи групата в изказване, само че е неприемливо за това да бъдат държани виновни съдиите, които са оправдали лицата, упрекнати в това закононарушение.

Съдът отсъжда въз основа на доказателствата, показани от прокуратурата и събрани от полицията, добавя Асоциацията и показва, че коментирането на правосъдни решения, даже изразяването на неодобрение от тяхното приемане, е разрешено, само че това коментиране би трябвало да е обвързвано с дейностите и причините на съда, а не просто да показва неодобрение от изхода на правосъдното произвеждане.

Чурувия, притежател и редактор на две необятно четени самостоятелни издания, беше прострелян 13 пъти пред дома си в Белград по време на бомбардировките на НАТО, подхванати в отговор на репресиите на Слободан Милошевич против етническите албанци в Косово в края на 90-те години на предишния век.

Убийството му става единствено няколко дни откакто проправителствени медии го оповестиха за " изменник " и го упрекнаха, че е призовал НАТО да бомбардира Сърбия.

" Никога няма да не помни деня, в който убиха Чурувия. Не съм публицист, само че се усещах нерешителен. Това е просто дежа вю ", сподели пред Агенция Франс Прес Слободанка Миличевич, 55-годишна икономистка в Белград, в границите на митинга.

Репортери и редактори, които подлагат на критика управляващите, постоянно са нападани и сплашвани в Сърбия.

Президентът Александър Вучич, който е бил министър на информацията по времето на Милошевич, постоянно наскърбява репортерите по време на обществените си обръщения. /БГНЕС

Източник: bgnes.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР