Старите програми носят риск от укриване на държавни пари, предупреждават

...
Старите програми носят риск от укриване на държавни пари, предупреждават
Коментари Харесай

350 бюджетни организации използват софтуер, несъвместим с този на Сметната палата

Старите стратегии носят риск от укриване на държавни пари, предизвестяват от ведомството
350 бюджетни организации употребяват счетоводни софтуери, несъвместими с компютърните системи на Сметната палата, оповестява Българска национална телевизия.

Това затруднява контрола върху техните разноски, усилва риска от укриване на страни средства и манипулиране на отчетни документи, предизвестяват от националния одитен орган. Най-често казусът се установи в дребните общини. Въпросът беше подложен и по време на първия Консултативен съвет за надзор на обществения бранш в министерството на финансите.

116 одитни отчета е изпратила Сметната палата на Държавната финансова ревизия за нарушавания на общините за последната година. Проверките на ревизорите обаче са затруднени от архаичните и несъвсестими счетоводни софтуери в редица дребни общини.

От националиня одитен орган са засекли че над 300 бюджетни организации се употребяват 111 разнообразни отчетни софтуера. Оказва се, че към момента има общини, които даже не ползват електронно счетоводство.

" В 30 първостепенни разпоредители, това са най-вече общини, изобщо не се употребява счетоводен програмен продукт за правене на годишен финансов доклад, а се ползва ръчното счетоводство. Така, както беше през 80-те години на предишния век ", споделя ръководителят на Сметната палата Цветан Цветков.

Информацията може да се манипулира по разнообразни способи и най-много липса на отчетност, като да вземем за пример поправки на пътища, ремонтите на учебните заведения, на детските градини. А пък може да се крие информация за осъществени доходи от общината. Например, доходи от такси от детски градини или от локални налози и такси, каквито имаме случаи, установени в някои общини. Манипулация на софтуера, с които се събират локални налози и такси.

Сметаната палата е открила още, че събираемостта на локалните налози и такси в обищините варира сред 50 и 60%.

" Но по-сериозен е казуса с тези 40%, които не са събрани. Оказва се, че на процедура те изобщо не се събрират. Остават несъбираеми и се погасяват по отминалост. И тогава се получава, че всички жители финансираме избрани общини, с цел да извършват своите функци:, добавя Цветков.

Според него, в случай че всичики общини генерират унифицирани счетоводни база данни, това ще редуцира със 70% осъществяването на одититите и ще извади на ярко финансите на локалните управляващи.
Източник: pik.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР