Сталинският режим е във възхода си и индустрията, селското стопанство

...
Сталинският режим е във възхода си и индустрията, селското стопанство
Коментари Харесай

Как изглежда Русия през 1932

Сталинският режим е във възхода си и промишлеността, селското стопанство и урбанизацията в руската страна се развиват бързо.

Но, несъмнено, има и някои тъмни страници от историята.

Гражданската война и мъчителните 1920-те, когато руската власт се открива в страната, към този момент са в предишното. Новият режим стартира да „създава“ нови хора, които са мощни, атлетични и работливи.

Една от най-важните цели е развиването на спорта. На Червения площад се организират всеобщи физкултурни паради…

Огромен брой хора се включват в тях, до момента в който Йосиф Сталин и другите ръководители на страната следят от трибуната на мавзолея на Ленин.

Всички би трябвало да вършат извършения всекидневно, с цел да бъдат здрави, и да могат да учат и работят – с други думи, да служат на обществото.

И пропагандата интензивно основава облика на здравия руски жител посредством безбройни постери и, несъмнено, фотографии.

Още повече, че всички руски жители би трябвало да са подготвени да пазят родината – тъй че има наложително военно (и политическо) образование за всички.

Полева кухня на Червената войска по време на работа.  Александър Устинов/Архив на Нинел Устинова

А „новите“ Съвети се отглеждат още от деца, тъй че руските деца стават пионерчета и посещават пионерски лагери.  Михаил Смодор/Стара Кострома

Пионерите в действителност доста се забавляват в лагерите…  Михаил Смодор/Стара Кострома

Новите близки другари на Сталин: Климент Ворошилов и Лазар Каганович ръкопляскат по време на конфренеция на Комсомола.

Сталин и Ворошилов се срещат със руски моряци.

Властите стартират възобновяване на Москва. Снимка на асфалтиране на московска улица.  Ефрем Ефремов/Архив на А. Ефремов

По-късно през 1930-те години доста от емблематичните московски църкви и манастири са съборени. Официалната причина е освобождение на място за по-широки пътища, а в действителност – антирелигиозна акция. На фотографията е манастира „Страстной“, опустошен през 1937 година.

Театралния площад пред Болшой спектакъл (който е отвън кадър).

През 1932 година стартира градежът на най-амбициозния план на страната – московското метро.

Скоро ул. „Мясницкая“ (по-долу) ще бъде прекръстена на ул. „Кирова“ (историческото име от този момент е възстановено).

Трамвай на ул. „Арбат“ (който стопира работа през 1974 г.)

През 1932 година първата руска „петилетка“ е изпълнена, даже предварително. Тя изисква бързо развиване на икономическите цели в индустрията. Прочетете повече. На фотографията са коли в двора на Горковския авто цех (ГАЗ).

Съветите стартират да строят големи водноелектрически централи и мегазаводи, както и обекти за рудодобив и произвеждане на продукти от разнообразни сфери. По-долу в откриването на водноелектрическата станция „Днепър“.  Свободни източници

Сталин стартира да постанова основаването на система на групово земеделие (колхози), променяйки цялото лице на съветското селско стопанство и селския живот.

Тази политика носи апетит, беднотия и доста гибел.

Понякога селяните пробват да крият зърно и самун, с цел да не ги предадат на управляващите. Но това се санкционира брутално. На фотографията са офицери от тайната полиция, които откриват зърно, прикрито от селяни.  Снимка от Държавния музей за политическа история на Русия

Тайната полиция на Държавното политическо ръководство (ГПУ) би трябвало да съблюдава за спазването на новите революционни хрумвания и комунистическата идеология, само че се оказват екзекутори.  Сургутски локален музей

Дините от Краснодарския край се сортират и транспортират.

През 1930-те и 1950-те милиони хора в Съюз на съветските социалистически републики са обхванати от политическите репресии и постоянно са депортирани от родните си места в отдалечени и едвам обитаеми елементи на страната. На фотографията по-долу са казарми за заселници в Урал.  Южноуралски исторически музей

В ранните 1930-те за рекордно малко време пандизчии от ГУЛАГ построяват Беломорско-балтийски канал.  Свободни източници

Калязинският манастир, издигнат през XV в., е потънал в язовир „Углич“, основан за водноелектрическата станция „Углич“.

Въпреки че годините са мрачни, въпреки всичко остава време и за фантазии и очаквания за по-добър живот. И мнозина са щастливи, а хората от по-долните съсловия получават шанса да станат каквито желаят.

Болшевиките съумяват да създадат невъзможното: бързо отстраняват неграмотността. През 1930-те до към 40 млн. към този момент могат да четат и пишат.

Бившите царски и благороднически имения в Крим са превърнати в санаториуми и курорти, които служащите посещават през лятото.

Работници на слънчеви голи бани в Крим.

Семейство в дачата си в Ленинградска област.

Хора почиват в парк „Горки“ в Москва.

източник: RUSSIA BEYOND
Източник: novinata.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР