Срещи от третия кръг на груповата фаза на олимпийския турнир

...

Европейският шампион Словения победи световния шампион Испания на Олимпийските игри в Токио

Срещи от третия кръг на груповата фаза на олимпийския шампионат по баскетбол при мъжете:

4. Япония 3 0 3 235:301 3

Европейският първенец Словения победи международния първенец Испания с 95:87 (20:24, 21:20, 27:26, 27:17) и приключи преди всичко в група " С " на олимпийския шампионат по баскетбол.
Словенците записаха трета поредна победа в предварителната фаза, а за звездата им Лука Дончич това бе 16-и триумф в 16 мача с националната фланелка в публични срещи.
Двубоят в " Сайтама Супер Арена " беше доста равносилен, като словенците измъкнаха успеха безусловно в последната една минута.
През първото полувреме Испания беше тимът, който имаше самодейността, а при започване на второто полувреме международните първенци поведоха с 12 точки при 57:45.
Разликата обаче не пречупи словенския състав, който със серия от 8:0 точки изравни за 68:68 тъкмо преди края на третата четвърт.
В последните 10 минути двата отбора размениха на няколко пъти водачеството. 2:35 минути преди края тройка на Клемен Препелич даде преднина на Словения от 86:85. Още два наказателни удара от страна на Препелич и два на Зоран Драгич в последните 14 секунди на мача подсигуриха успеха на европейските първенци.
Влатко Чанчар бе най-резултатен за спечелилите с 22 точки. 16 точки вкара Майк Тоби, с 15 остана Препелич, а Лука Дончич, който непрекъснато бе дублиран от гардовете на Испания, приключи с 12 точки, 14 битки и 9 асистенции.
За Испания с 18 точки най-полезен бе Рики Рубио, а Алберто Абалде прибави 12.
В другия мач от групата Аржентина стигна до елементарен триумф с 97:77 (26:16, 20:22, 19:15, 32:24) над Япония и си обезпечи класиране на четвъртфиналите.
За международните вицешампиони 41-годишният Луис Скола осъществя 23 точки, Факундо Кампацо прибави 17, а с 16 приключи Габриел Дек.
За японците, които отпадат от шампионата с три загуби, Юдай Баба вкара 18 точки, а 17 осъществя Юта Уатанабе.
По-късно през днешния ден посредством чоп ще бъдат избрани двойките за четвъртфиналите. Мачовете са на 3 август.

Източник: cross.bg