Сръбският президент Александър Вучич преживя шок на заседанието на Съвета

...
Сръбският президент Александър Вучич преживя шок на заседанието на Съвета
Коментари Харесай

Вучич в шок след заседание на Съвета за сигурност - САЩ искат екстрадиция на терористите, нападнали Банска

Сръбският президент Александър Вучич претърпя потрес на съвещанието на Съвета за сигурност на Организация на обединените нации, отдадено на връзките сред Сърбия и Косово.

Съединените американски щати желаеха изгонването на всички обвинени в тероризъм по аферата Банска, т.е. спорът сред сръбските паравоенни групировки и косовските полицейски сили в северната част на Косово на 24 септември, което е леден душ за Вучич, оповестява хърватското издание Jutarnji list.

Припомняме, тогава имаше конфликт сред косовската полиция и терористите, при който бяха убити един служител на реда и четирима нападатели. Един от водещите сръбски политици от Косово - вицепрезидентът на партията на косовските сърби „ Сръбска листа “ и непосредствен помощник на Александър Вучич, Милан Радойчич - призна присъединяване си в организирането на офанзивата.

„ Съединени американски щати осъждат офанзивата. Това беше акт, който заплаши живота на жителите на Косово. Трябва да има цялостна отговорност, учредена на закона. “ - сподели заместник-постоянният представител на Съединени американски щати в Организация на обединените нации Робърт Ууд в Съвета за сигурност.

Това е доста сериозна опасност и индикатор, че Съединени американски щати не считат случая в манастира Банска единствено за терористичен акт, а че Сърбия носи отговорност за него, което, меко казано, сложи Вучич в неуместна обстановка. Очевидно Вучич има все по-малко поле за маневриране и Брюксел малко по малко губи самообладание от ходовете му, а опозицията също надуши кръвта и чака своя късмет.

Още по-строга позиция?

Освен това създателят на неотдавна признатата от Екологичен потенциал Резолюция за спора в Банска - хърватският евродепутат Тонино Пицула, съобщи в изявление за портала nova.rs: „ Ако Милан Радойчич не бъде екстрадиран в Прищина, това ще усложни така и така сложните връзки сред Сърбия и Косово. “

„ Освен това възможните реакции на интернационалната общественост могат да доведат до още по-строги политически и дипломатически дейности по отношение на Сърбия. “ - уточни Пицула.

Брюксел прикани Белград да сътрудничи в следствието на терористичния акт в Банска, само че съгласно хърватския евродепутат " Сърбия не се интересува от тези апели ". Това се удостоверява от обстоятелството, че не е наложила наказания на Русия, макар че е имало доста по-силен напън от страна на Европейски Съюз в това отношение.

„ Що се отнася до съдействието на Сърбия, мъчно е да се удостовери с безспорна сигурност нейното присъединяване в разрешаването на спорове, а когато Сърбия сътрудничи, постоянно го прави със задни мисли. Когато този случай влезе в дневния ред на Европейския парламент, повече от 90 % от депутатите осъдиха случая. “ - акцентира Пицула.

Той сподели още, че е „ значимо е да се означи, че Европейският парламент към този момент няколко пъти изрази дълбока угриженост по отношение на обстановката в Косово и дейностите на сръбските управляващи, изключително по отношение на връзките на Белград с Русия и Китай “. Според евродепутата „ това съставлява спомагателен фактор, който се взема поради, когато се преглежда евентуалното познаване и присъединяване на сръбските водачи в това събитие “.

Споменават се и наказания

Поради тази причина Екологичен потенциал потърси избрани правни средства за отбрана против Сърбия, даже до прекъсване на договарянията с Европейски Съюз, които са в застой от години. Но опозицията в Сърбия също желае да завоюва от случилото се в Банска. Така президентът на партията Сръбски център Здравко Понош сподели, че Александър Вучич би трябвало да " понесе политическа отговорност за Банска, тъй като са породени несъмнени вреди ". Опозицията би трябвало да го " порицае " по случая Банска, показва Понош.

Президентът на Косово Вьоса Османи също изиска изгонването на Радойчич в Косово, изключително след самопризнанията му. След случая Радойчич избяга в Сърбия, където беше арестуван и разпитан в белградски съд, само че след 24 часа беше освободен със задължението да не напуща Сърбия. Президентът Османи съобщи, че Сърбия е „ желала анексирането на Северно Косово в стила на Крим “, а Белград упрекна, че „ паравоенните групировки „ Гражданска защита “ и „ Северна бригада “ получават финансова поддръжка от Сърбия и са били обучавани на полигона в Пасулянске Ливаде “.

Александър Вучич се пробва да излезе от тази неприятна обстановка, по тази причина разгласи предварителни избори за края на тази година - обстановката към Банска беше повода за този ход. Вучич към този момент даде заповед на своята партия и други сътрудници, като СПС на Ивица Дачич и някои по-малки прорежимни партии, че би трябвало да се реализира безусловно парламентарно болшинство, с цел да може Вучич да управлява Сърбия и имат опция да трансформират конституцията без проблем с опозицията. /БГНЕС
Източник: faktor.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР