Според Преслав Райков влизаме в ценова спиралаЗащо настоящият ни бюджет

...
Според Преслав Райков влизаме в ценова спиралаЗащо настоящият ни бюджет
Коментари Харесай

Финансов експерт: Раздуват разходите необосновано, а цената я плащаме ние

Според Преслав Райков влизаме в ценова серпантина

Защо актуалният ни бюджет се утежнява с близо 1 милиарда лева?

" Причината е, че продължаваме да раздуваме разноските на страната тотално неикономически обосновано, както правихме през последните 4 години, което ни коства икономическата цена и ние заплащаме с отхвърли ни за Еврозоната, невъзможността да се присъединим към Шенген ", съобщи финансовият специалист Преслав Райков в студиото на.

" Служебното държавно управление трябваше да жертва своя политически живот, да вкара рестриктивен бюджет, в който се връщаме към 2% недостиг, уравновесен бюджет или бюджет в остатък. Раздутите държавни разноски не водят до политическата обич, която някои толкоз доста чакаха. Нормално е да обещаваш всичко с непознат портфейл, само че цената я плащаме всички ", добави Райков.

Според него не е рационално да се приказва за недостиг над 6% и допусна, че есента ще имаме избори 2 в 1, тъй като още веднъж няма да се образува държавно управление.

" Преди дни излязоха данните за осъществяването на бюджетната рамка и видяхме, че приходите от налози не подхождат на доста от пожелателните ни претенции. Причината е реакцията на икономическите субекти от всички тези подхванати ограничения, дотации, разпределяне на калпак, нетаргетирани политики, които изкривиха пазара и генерираха вътрешна за страната инфлация. Бизнесите одобриха, че страната постоянно ще оказва помощ ", посочи Райков.

По думите му нетаргетираните политики костват на бюджета в края на годината пари, които ние си осигуряваме или от външни пазари, които нарастват много, или от вътрешно административни процедури. Гостът е безапелационен, че намесата на страната в стопанската система би трябвало да престане.

Райков отхвърли да има ограничения против високите цени. " Това са ограничения, които поддържат високите цени. Доходите в България към този момент догониха годишната инфлация от 5,2% на годишна база. Тази инфлация, която генерирахме вътрешно и ни попречи за Еврозоната, в този момент ще е доста мъчно да я изтеглим. Не мисля, че ще се оправим и не мисля, че ще я върнем под 10% ", акцентира Райков.

" Влизаме в ценовата серпантина, в която потребителите чакат, че техните заплати постоянно ще домогват инфлацията. Потреблението продължава да бъде същото, потребителските привички на хората не престават да бъдат същите ", означи Райков.

Той посочи, че нарастването на приходите в страната би трябвало да се случва посредством пазарните механизми, посредством нарасналата конкуренция и посредством това всеки да се състезава с различен да даде по-добро качество на услуга/продукт. Райков отхвърли приходите да се усилят посредством таван на цените и назова това хумореска, която затлачва администрацията с спомагателни функционалности, които не са ѝ присъщи.
Източник: dunavmost.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР