Според ново проучване женски акули в аквариум в Италия продължават

...
Според ново проучване женски акули в аквариум в Италия продължават
Коментари Харесай

Девствени акули родиха потомство в аквариум в Италия

Според ново изследване женски акули в аквариум в Италия не престават да се развъждат сами, без присъединяване на мъжки , което демонстрира, че това може да е жизненоважен механизъм за оцеляване.

(Във видеото може да научите повече за: Учени изсипаха 750 литра синтетична кръв в океана, с цел да примамят женска акула)

В проучването, оповестено на 26 юли в списание Scientific Reports, учените документират неведнъж безполово размножаване при две елементарни гладки акули (Mustelus mustelus), които са класифицирани като заплашен тип от Международния съюз за запазване на природата. Акулите нормално се срещат в Средиземно море и други топли води, само че са застрашени от противозаконен лов на риба.

Двете женски акули се намират в плен в аквариума в Кала Гононе, Италия, и са прекарали последните 14 години надалеч от мъжките. От 2020 година насам и двете женски се развъждат безполово, което демонстрира факултативна партеногенеза.

Sharks in an Italian aquarium keep having 'virgin birth' after years without males
— Live Science (@LiveScience)
Партеногенезата значи " девствено раждане " на гръцки и разказва случаите, когато яйцеклетка се трансформира в поколение без оплождане. Макар и рядко срещано при гръбначните животни, това събитие е следено при влечуги като крокодили и водни змии, земноводни и някои риби.

Това обаче е първият документиран случай на факултативна партеногенеза - способността да се размножаваш както по сексуален, по този начин и по безполов път - при този тип акула. Изследователите откриват, че двете женски могат да се развъждат партеногенетично почти един път годишно. Според откривателите това изключва опцията за полово размножаване заради съхранените сперматозоиди.

" Забележително е, че това изобретение разкрива, че партеногенезата може да се случва годишно при тези акули, като се редуват две женски, и дефинитивно изключва дълготрайното предпазване на сперма като причина ", пишат създателите в проучването.

Двойката е основала общо четири потомства. Първото малко се е родило през 2016 година, само че е умряло и останките му не са изследвани. Оттогава са се родили още три дребни - едно през 2020 година, друго през 2021 година и трето през 2023 година Само едно от тях (родено през 2021 г.) към момента е живо. По телата на всички имало следи от захапване, което евентуално е било причина за гибелта на акулите, родени през 2020 година и 2023 година, съгласно откривателите.

За да потвърдят генетичния генезис на потомството, откривателите вземат ДНК проби от всяко от трите дребни и ги съпоставят с възрастните акули. Резултатите им демонстрират, че в набора от изследвани маркери потомството има идентични гени с тези на майките си.

Това изобретение акцентира смисъла на партеногенезата като механизъм за оцеляване в дивите популации с намаляващ брой мъжки екземпляри.

" Тези констатации доста усъвършенстват разбирането ни за репродуктивните тактики при акулите и биха могли да послужат като източник на информация за напъните за запазване на застрашените типове " , споделят създателите в проучването.

Не пропускайте най-важните вести - последвайте ни в 
Източник: vesti.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР