СподелиПленумът на Висшия съдебен съвет (ВСС) отложи избора на главен

...
СподелиПленумът на Висшия съдебен съвет (ВСС) отложи избора на главен
Коментари Харесай

Пленумът на Висшия съдебен съвет отложи избора на главен прокурор

Сподели
Пленумът на Висшия правосъден съвет (ВСС) отсрочи избора на основен прокурор. Предложението бе на Прокурорската гилдия и бе показано от Георги Кузманов. Той се стимулира с признатите през вчерашния ден промени в Закона за правосъдната власт.

В преходните и заключителните разпореждания на законопроектa за промени в Закона за правосъдната власт депутатите одобриха, че почналата сега процедура за избор на основен прокурор се приключва, в случай че законът бъде обнародван с декрет на президента преди приключването ѝ.

Членовете на съвета гласоподаваха решение, съгласно което изговаряне по процедурата ще има след обявяване на законовите промени.

Кандидат за поста е сегашният и.ф. основен прокурор Борислав Сарафов. Той не присъстваше на съвещанието.

Междувременно, протестиращи са се събрали пред постройката на Висшия правосъден съвет (ВСС), като се афишират против кандидатурата на Борислав Сарафов за основен прокурор. Присъстващите на митинга държат плакати с апели в тази тенденция.

Целият регион към постройката на Висш съдебен съвет е блокиран и има засилено полицейско наличие.

Протестът управлява водачът на съдружие “Боец ” Георги Георгиев. В този час той демонстрира документи, за които твърди, че са част от “архива на Петьо Еврото ” и са свързани със случая “Осемте джуджета ”. Част от тях бяха импортирани в деловодството на Висш съдебен съвет.

Събралите се протестиращи стоят на тротоара против постройката на Висш съдебен съвет, зад особено сложени ограждения. Звучат записи от изявления на Сарафов, в които той декларира, че няма да се кандидатира за основен прокурор.
Как се стигна до тук?
Процедурата за избор на основен прокурор бе открита на 22 юни м.г. от Пленума на Висшия правосъден съвет (ВСС) по предложение на Прокурорската гилдия. В рамките на процедурата беше препоръчана единствено една номинация, тази на Борислав Сарафов. Тя бе издигната в последния миг, на 10 октомври, от членовете на Прокурорската гилдия – Стефан Петров, Пламен Найденов и Светлана Бошнакова. Служебният министър на правораздаването Мария Павлова отхвърли да се възползва от законовата си опция да номинира претендент. Мотивът ѝ бе, че няма право да гласоподава при избора.

След като стана известна номинацията на Сарафов президентът Румен Радев съобщи, че този Висш правосъден съвет няма легитимност да избира основния прокурор на България. Според него всички дейности дотук на Висш съдебен съвет не вдъхват доверие нито в професионалните среди, нито в обществото.

Редица парламентарно показани партии също се оповестиха срещу провеждането на процедурата и съответно против претендента Борислав Сарафов.

Малко след номинацията на Борислав Сарафов от Съюза на съдиите в България (ССБ) обявиха в позиция, че актуалният състав на Висш съдебен съвет не следва да избира новите ръководител на Върховен административен съд и основен прокурор. Същото желаеха и юристи от цялата страна, които проведоха и самобитни митинги. Недоволство показаха и цивилен организации. Камарата на следователите застъпи противоположната теза, че Висш съдебен съвет би трябвало да организира процедурата за избор на основен прокурор и началник на Върховен административен съд.

Призивите да бъде спряна процедурата за избор на ръководител на Върховен административен съд и основен прокурор са апел Висш съдебен съвет да наруши Конституцията, което е неприемливо, обявиха от Висшия правосъден съвет в позиция, гласувана на съвещание на Пленума.
За още забавни вести, изявленията, разбори и мнения харесайте!
Източник: debati.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР