Соросоидните организации нанесоха огромни вреди на България, казва пред Стандарт

...
Соросоидните организации нанесоха огромни вреди на България, казва пред Стандарт
Коментари Харесай

Калоян Паргов: Председателят на БСП е пръв сред равни

Соросоидните организации нанесоха големи вреди на България, споделя пред Стандарт претендентът за водач Калоян Паргов

- А каква партия желаете да бъде Българска социалистическа партия?

- Жизнеспособна. Партия, която може да извършва и да пази дела, да печели избори, да отстоява позиции, свързани с проблемите на хората. Партия, която може да взе участие в определянето на нов стратегически път за България, друг от досегашния, защото времето го изисква и ще го наложи. България има потребност от национална теория. Българска социалистическа партия би трябвало след конгреса най-сетне да има нова стратегия. Има потребност и от нова организационна конструкция, която да я направи доста по-гъвкава.

- Казахте, че този рекорден брой претенденти за водач на партията - 17, е знак за рецесията на водачество в Българска социалистическа партия. Каква борба се води сега - съревнование на престижи или пердах за първия пост?

- За мен идващият ръководител би трябвало да бъде пръв измежду равни. В Българска социалистическа партия има 20-30 души, които са някакъв вид престижи, доколкото останаха след Корнелия Нинова, защото тя се опита да остане единственият престиж. Останалите бяха изключвани, претопявани, смачквани или отхвърляни. Но въпреки всичко останаха престижи, които сега са депутати, министри, кметове или на други позиции. Смятам, че всички ние имаме една задача - да съхраним партията и да се опитаме дружно да я възродим, като всеки извършва избрана роля в тази задача.

Един да бъде пръв измежду равните като ръководител, други ще работят за нея през изпълнителната или законодателната власт, доказвайки че Българска социалистическа партия е рационална партия и мисли за хората. Трети, работейки повече за партията, ще бъдат в апарата на Позитанo и ще се занимават с идейния образ и организационното положение. Говоря за екип. Разговарях с всички претенденти, само че не срещам схващане. Въпросът е дали можем да си седнем на егото и да сложим публичния интерес и партийния над персоналните упоритости.

- В положение ли е Българска социалистическа партия да направи това?

- Всеки един от нас, осъзнавайки това, би трябвало да е подготвен да направи крачка настрана. Аз съм подготвен, само че желая да видя тим, а не група от хора, борещите се за личното си его. Ако няма тим, който и да стане ръководител, не са положителни прогнозите да успее.

- Обикаляте страната в акцията си за водач на Българска социалистическа партия. Какво Ви споделят социалистите, каква партия желаят те?

- Социалистите са доста загрижени и обезпокоени. Те се тревожат и аз споделям техните паники. Това е една от аргументите, която ме стимулира да приема номинациите и да се кандидатирам за ръководител на Българска социалистическа партия. Те желаят тя да е мощна партия, да тежи. Най-много ги боли, когато Българска социалистическа партия наподобява като ненужна партия, като партия, която не е значима. И това би трябвало да се промени.

- Как гледат на влизането на Българска социалистическа партия във властта дружно с ГЕРБ - дългогодишния идеологически конкурент на социалистите?

- Мненията са спорни. Има три вида визии. Първото е да не се влиза с ГЕРБ във властта. Второто е да се влезе, само че не с персонално присъединяване като министри. И третото е да се взе участие, в това число и с министри, с което да се подсигуряват избрани политики. В последните 12 години изпълнителната власт тежи сякаш повече от парламентарната. Или най-малко по този начин наподобява. Не мога да кажа кое от трите отзиви надвива най-вече.

- А Вашата оценка за влизането на Българска социалистическа партия в ръководството каква е?

- Бях мощно песимистичен по отношение на това да участваме в ръководството, защото не съм уверен - уповавам се да ме опровергаят, че имаме потенциал да се оправим, изключително с хора, които са били задоволително дълго време във властта и познават доста добре и административно, и функционално страната, без да недооценявам моите сътрудници. Ние може да имаме доста хубави хрумвания и политики, да имаме доста мощни червени линии, въпросът е да ги отстоим. Министрите не трябва да заменят лоялността си към партията с преданост към кабинета, както се случи с декларациите на 1 февруари.

- На Българска социалистическа партия се падна една от най-тежките отговорности в държавното управление - общественото министерство в лицето на Борислав Гуцанов и то в интервал, в който има голям скандал за бюджета: обществени заплащания или участие в еврозоната. Как Българска социалистическа партия ще остане поръчител на обществения вектор на ръководството?

- Мога да Ви отговоря по два метода. Краткият е: отговорност е на господин Гуцанов. След като е поел уговорката да е министър - да го направи, а ние ще го подкрепим. Със своя експертен кръг той би трябвало да резервира общественото равнище, а не за сметка на него да се оправя дефицитът. В същото време страната има потребност да се възвърне капиталовият развой.

Очакваме да забележим задълженията - отговорностите на страната към капиталовия бранш от 2024 година, които ще би трябвало да се заплащат през 2025 година И, несъмнено, визията на финансовия министър за възстановяване на приходната част. Няма по какъв начин да оправяш бюджета за сметка на разходната и то обществена част.

- От кои обществени политики Българска социалистическа партия не трябва да отстъпва при приемането на бюджета?

- Първо би трябвало да ги степенуваме - да се види кои са най-нуждаещите се и до каква степен те имат потребност от тази помощ. Защото ми се коства, че всеки втори в тази страна е полуинвалид или цялостен неработоспособен. Тоест - раздути са ТЕЛК-овете. Социалните помощи и енергийните помощи също би трябвало да се преразгледат. Социалните заплащания не би трябвало да са на база " нямаме пари и ще даваме колкото имаме;, а да забележим метода, по който тези обществени услуги се получават.

- Появи се напрежение поради обещаните огромни нараствания на заплатите на Министерство на вътрешните работи и военните. Трябва ли да се запазят или тъкмо оттова би трябвало да се режат средства, с цел да осъществим критериите за еврозоната?

- Финансовият министър би трябвало да работи като финансист, а не като счетоводител на страната. Счетоводителят споделя няма пари, до момента в който финансовият началник търси благоприятни условия за оптимизация, с цел да покрие разноските. Да, бранш сигурност е значим, изключително във времето в което живеем. Бюджет`2025 е залогът за оцеляването на тази коалиция.

- Виждате ли България член на еврозоната на 1 януари 2026 година?

- По-скоро не. България не е подготвена за конвергентен отчет.

- Една от огромните цели на СИНПИ, чийто ръководител сте, е тактика за демографско бъдеще на България. През последните две години работехте извънредно доста в тази посока, направихте серия разбори и полемики.

Открихте ли коя е формулата за превръщане на отрицателната наклонност?

- Формулата е политически консенсус - общо схващане по този проблем и определянето му като задачата на дилемите. Много се веселя, че " Стандарт " поде акция в същата посока и участваме взаимно във конгреси в цялата страна. Демографското бъдеще на България е тематиката, която може да сплоти всички политически сили като национална цел. На България й липсва национална цел.

Еврозоната не може да бъде национална цел. Тя може да бъде инструмент за реализиране на национални цели. Второ - нужно е всеки акт на Народното събрание и Министерски съвет да има оценка за демографското влияние. За да се види дали тези актове биха съдействали за възстановяване на средата.

- В предходни наши диалози постоянно сте защитавал тезата, че първата стъпка за демографско бъдеще на България е образованието. Виждаме предпочитание от новия образован министър Красимир Вълчев за промяна в междинното обучение в посока повече часове по математика, наложителна матура по математика в 12 клас, план-прием за университетите, основан на математика, химия, физика, биология, с цел да се усили броят на инженерите. Правилна стъпка ли е това?

- Както си говорихме на един от форумите на Стандарт със настоящия министър на образованието Красимир Вълчев, тогава депутат, образованието е ключ към бъдещето. Това е мнението и на доцент Георги Бърдаров, с който работим дружно. Такъв е и опитът на Ирландия, която през днешния ден е икономическо знамение, в топ 5 на най-хубавите страни за живеене. Тогава стигнахме до общото мнение, че бъдещето е на филантропичните дисциплини и на точните науки, с цел да сътворяваме генерации, които са по-функционално грамотни, с по-широка основа за познания и умения в разнообразни области. Светът, към който вървим, ще изисква хора с базово равнище на просвета и на познания в разнообразни области.

- По-високи от тези на изкуствения разсъдък.

- Да, с които да посрещаме провокациите. Аз споделям това виждане на настоящия министър и ние в СИНПИ сме подготвени да подкрепяме за реформирането на образователните стратегии, като имаме едно условие и предпочитание - патриотичното в тези образователни стратегии, чисто исторически правдивото, да бъде непокътнато. Защото в последните 20-30 години сме очевидци на обезчестяване на историята от хора в просветителната система, които имат изкривени знания за правдивостта на историческото минало. Много бележити български писатели и поети с лека ръка бяха махнати от образователното наличие.

- Вината за това не е ли на всички тези неправителствени организации, финансирани по линия на Сорос, като Заедно в час, които се промъкнаха в просветителната ни система и подменят полезностите на образованието и възпитанието на децата?

- Да, това имам поради. Дошло е време да си дадем ясна оценка за отрицателната роля на всички тези соросоидни организации. В тази си задача Българска социалистическа партия ще има съдружници от други политически партии, в това число и от опозицията, с които може да си партнира по тази тематика. Защото това пагубно въздействие изкриви цели генерации, които са изгубени за България като полезности и познания.

- Преди директния избор на водач има конгрес на Българска социалистическа партия на 15 и 16 февруари. Все повече гласове се чуват, че конгресът може да промени разпоредбите и делегатите на място да изберат ръководителя. Това не е ли нарушаване на устава?

- Не. Това е промяна на разпоредбите на играта в последния миг. Въпреки че съм неприкрит съперник на директния избор от 2017 година, което ни скара с Корнелия Нинова, одобрих решението на болшинството в партията и в последните две години се готвих за директен избор. В момента сме в предизборна акция за директен избор и обикаляме страната, търсейки поддръжка от хората по места. Ще се окаже, че седмица преди вота сменяме разпоредбите. Това е все едно да се готвиш за футболен мач, а да се окажеш в мач по ръгби, който изисква различен вид подготовка. Не го одобрявам. Смяната на разпоредбите в придвижване не е заслужено и не е честно.
Източник: cross.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР