Якоб Киркегор: Не бива да се плашим от търговска война със САЩ, по-вредна ще е за американската икономика
За по-малко от две седмици след завръщането си в Белия дом, Доналд Тръмп сътвори безпорядък и продължи със своите спорни послания. С изразителност, изпълнена със закани и неподкрепени с обстоятелства изказвания, новият американски президент се пробва да се нарежда като миротворец и като индивида, който " ще направи Америка още веднъж велика ".
Късно нощес Белият дом разгласи, че от през днешния ден влизат в действие 25 - процентни мита за вноса от Канада и Мексико и 10 % за Китай. Да се готви Европа. Какво значи това за Стария континент, където към този момент три години Русия води война против Украйна, а вътрешните проблеми на страните членки на Европейския съюз слагат на все по-голямо тестване Брюксел? Марта Младенова потърси мнението на Якоб Киркегор, откривател в институтите " Брюгел " и " Питърсън ".
" Тръмп стартира ненапълно да прави това, което се беше заканил да направи. Поде доста начинания, някои от които бяха прекратени скоропостижно, тъй като очевидно не бяха добре готови. Например - замразяването на съвсем всичките помощи, които Съединените щати изпращат зад граница. Това се оказа неосъществимо. Тръмп към този момент се концентрира главно върху вътрешнополитически въпроси - да вземем за пример имиграцията и помилванията на наказаните за щурма на Капитолия.
За разлика от това мита не бяха наложени неотложно. Даже нямаше и незабавни ограничения във връзка с националната сигурност на Съединените щати. Е, имаше дейности, свързани с изкуствения разсъдък, само че не и с Украйна, да вземем за пример. Така че - от позиция на Европа, май можем за си кажем: " дотук добре ".
Не знаем какво ще стане в бъдеще, само че към този момент Тръмп не е направил нищо, което да засегне директно Европа. Той към този момент разгласи 25-процентни мита на Канада и Мексико от 1 февруари. Но занапред ще забележим какъв брой съществено ще следва политиката си с митата по принцип ".
- Европа относително от дълго време разсъждава по какъв начин да реагира на комерсиалната политика на Съединените щати при завръщането на Тръмп. Готова ли е към този момент?
- Продължавам да считам, че стратегическото предизвикателство пред Европа е войната в Украйна. И въпреки да нямам доверие, че поддържането на отбранителните й качества зависи напълно от продължаването на американската помощ, без подозрение тя би укрепила доста украинските сили. Запазването й е в полза на Европа и сигурно това е доста по-голям въпрос от комерсиалните мита в връзките със Съединените щати.
Сред европейците се шири неправилно разбиране, че Европа е доста уязвима и че администрацията на Тръмп безусловно ще победи в възможна комерсиална война. Но това надалеч не е несъмнено. Не бива да се плашим от комерсиална война със Съединените щати, тъй като тя би била доста по-вредна за американската, в сравнение с за европейската стопанска система. Да, мъчително ще е за нас, само че американците ще пострадат доста повече.
Така че - по-добре да се концентрираме върху убеждаването на Тръмп да продължи поддръжката за Украйна, с цел да стигнем до мир посредством мощ, какъвто Киев приема. Сигналите на този фронт бих споделил, че до момента са умерено окуражаващи. Според информация в медиите администрацията на Тръмп е трансферирала ракети за зенитните системи " Пейтриът " от Израел в Украйна. Това, несъмнено, е било планувано от администрацията на Байдън, само че Тръмп можеше да го анулира, стига да искаше.
- По време на предизборната си акция Тръмп разгласи, че ще приключи войната на Русия против Украйна. Не беше споменавал обаче наказания или мита против Москва. Военната помощ за Украйна продължава, само че основна филантропична помощ е замразена. Какво е това - игра с огъня, опит за балансиране на позиции сред двете воюващи страни или класическите незнайни към Тръмп?
- Типично за Тръмп, това е безпорядък. За неочакваното заледяване на всички филантропични помощи от Държавния департамент - хората на върха на администрацията май не са били наясно с последствията. Според мен напълно скоро огромна част от тази помощ ще бъде възобновена.
От друга страна, Тръмп наподобява в действителност решен да отслаби съветската стопанска система. Причината е, че пое обществено ангажимент да приключи войната посредством договаряния, само че все още нито Русия, нито Украйна са заинтригувани да влязат в такива. Тръмп би трябвало да промени това статукво - като накара Владимир Путин да седне на масата за договаряния.
По-лесният метод за реализиране на тази цел, тъй като това няма да коства нищо на Съединените щати, е посредством удар по стопанската система на Русия. За президент, който желае да усили износа на американски нефт и природен газ, това ще е доста комфортно. Ако съветските доставки на енергийни първични материали на международния пазар намалеят, ще има повече търсене за американските доставки.
- Говорим за намаляване на съветската стопанска система, само че никой не знае какво е действителното й положение. На данните от Москва не може да се има вяра, а мненията са противоположни - от " западните наказания работят по проект " до " съветския бизнес съумява да ги заобиколи и на практика те не удрят стопанската система ".
- Нека си признаем, че не беше реалистично да се чака, че наказания, наложени единствено от част от световната стопанска система - Г-7, страните от Организацията за икономическо съдействие и развиване и някои други - могат да потопят съветската стопанска система. Русия влезе в тази война с доста огромни финансови запаси и продължава да изнася огромни количества нефт и газ на международните пазари. Москва вещо заобикаля доста от софтуерните наказания, които Западът й наложи.
Но това не значи, че глобите не са ефикасни. Ефектът им е последователно намаляване на съветската стопанска система. А точно - доста нарастване на инфлацията, ограничение на военния индустриален потенциал и фрапантен спад на финансовите запаси на Русия.
Според мен 2025-а или 2026-а ще е решаващата за войната от икономическа позиция. Все по-ясно се вижда, че поради глобите стопанската система на Русия няма й разреши да продължава да води тази война. Затова и Тръмп си е избрал тази цел.
- За Тръмп явно всяка политика е „ договорка ". Каква ще бъде тя за Украйна и можем ли въобще да приказваме за победа на Киев над агресора?
- Зависи какво се възприема като победа за Украйна. Ако е връщане към границите от 1991 година, ще би трябвало да признаем, че за жалост, това е все по-малко евентуално. Защото би означавало провал на съветската страна, което не е допустимо. Аз мисля, че победа за Украйна би било стабилизиране на обстановката на фронта, даже връщане на някои територии, както и надеждни гаранции за сигурност от Съединените щати и от останалите страни членки на НАТО в комбиниране с ускорена интеграция в Европейския съюз.
Подобна договорка би била допустима за Тръмп, тъй като съгласно мен той се опасява да не се окаже американския президент, който е изгубил Украйна. Спомнете си какво се случи с Джо Байдън - престижът му беше съществено оскърбен от безредното евакуиране от Афганистан.
Тръмп рискува да излезе негодник, в случай че не реализира договорка, която да подсигурява статута на Украйна на самостоятелна страна и последователното й консолидиране в Запада. Сделката може и да е по-мащабна - с по-голям растеж на европейските разноски за защита, в това число повече покупки на оръжия от Съединените щати, а евентуално и на полутечен природен газ. Затова мисля, че е допустимо да има договорка.
- А може ли да се стигне до " договорка " и за Гренландия? Тръмп упорства островът да стане част от Съединените щати.
- Но това няма да се случи. Гренландците явно не желаят да станат американци. Дори да получат самостоятелност от Дания. Не е доста ясно какво има поради Тръмп като споделя, че желае Гренландия, с цел да брани Америка и целия свободен свят. Съединените щати в действителност имат военно наличие в Гренландия още от 50-те години на предишния век.
Тръмп заплаши, че ще наложи търговски наказания на Дания, в случай че не получи това, което желае. Но съгласно мен тази тактика е обречена. Дания може да е дребна страна, само че стопански е извънредно мощна. Има бюджетен остатък. А също търговски остатък и остатък по настоящата сметка от съвсем 10 % от Брутният вътрешен продукт. Санкциите на Тръмп ще са в огромна степен ялови.
Освен това има вяра ли му някой, че ще изпрати в действителност морската пехота да нахлуе в Гренландия?! Аз не!!! Ако въпреки всичко го направи, това ще е краят на НАТО. Затова американският Конгрес безспорно би му попречил.
Тръмп очевидно преследва някаква договорка, само че каква тъкмо е мъчно да се каже. Да, в Гренландия има находища на някои скъпи минерали, само че добивът им би бил доста, доста безценен. Затова за мен това е по-скоро похищение на вниманието от по-големия въпрос в трансатлантическите връзки, а точно - Украйна. Трябва да се концентрираме върху нея и да не обръщаме доста внимание на изказванията на Тръмп за Гренландия.
Източник: БНР
Късно нощес Белият дом разгласи, че от през днешния ден влизат в действие 25 - процентни мита за вноса от Канада и Мексико и 10 % за Китай. Да се готви Европа. Какво значи това за Стария континент, където към този момент три години Русия води война против Украйна, а вътрешните проблеми на страните членки на Европейския съюз слагат на все по-голямо тестване Брюксел? Марта Младенова потърси мнението на Якоб Киркегор, откривател в институтите " Брюгел " и " Питърсън ".
" Тръмп стартира ненапълно да прави това, което се беше заканил да направи. Поде доста начинания, някои от които бяха прекратени скоропостижно, тъй като очевидно не бяха добре готови. Например - замразяването на съвсем всичките помощи, които Съединените щати изпращат зад граница. Това се оказа неосъществимо. Тръмп към този момент се концентрира главно върху вътрешнополитически въпроси - да вземем за пример имиграцията и помилванията на наказаните за щурма на Капитолия.
За разлика от това мита не бяха наложени неотложно. Даже нямаше и незабавни ограничения във връзка с националната сигурност на Съединените щати. Е, имаше дейности, свързани с изкуствения разсъдък, само че не и с Украйна, да вземем за пример. Така че - от позиция на Европа, май можем за си кажем: " дотук добре ".
Не знаем какво ще стане в бъдеще, само че към този момент Тръмп не е направил нищо, което да засегне директно Европа. Той към този момент разгласи 25-процентни мита на Канада и Мексико от 1 февруари. Но занапред ще забележим какъв брой съществено ще следва политиката си с митата по принцип ".
- Европа относително от дълго време разсъждава по какъв начин да реагира на комерсиалната политика на Съединените щати при завръщането на Тръмп. Готова ли е към този момент?
- Продължавам да считам, че стратегическото предизвикателство пред Европа е войната в Украйна. И въпреки да нямам доверие, че поддържането на отбранителните й качества зависи напълно от продължаването на американската помощ, без подозрение тя би укрепила доста украинските сили. Запазването й е в полза на Европа и сигурно това е доста по-голям въпрос от комерсиалните мита в връзките със Съединените щати.
Сред европейците се шири неправилно разбиране, че Европа е доста уязвима и че администрацията на Тръмп безусловно ще победи в възможна комерсиална война. Но това надалеч не е несъмнено. Не бива да се плашим от комерсиална война със Съединените щати, тъй като тя би била доста по-вредна за американската, в сравнение с за европейската стопанска система. Да, мъчително ще е за нас, само че американците ще пострадат доста повече.
Така че - по-добре да се концентрираме върху убеждаването на Тръмп да продължи поддръжката за Украйна, с цел да стигнем до мир посредством мощ, какъвто Киев приема. Сигналите на този фронт бих споделил, че до момента са умерено окуражаващи. Според информация в медиите администрацията на Тръмп е трансферирала ракети за зенитните системи " Пейтриът " от Израел в Украйна. Това, несъмнено, е било планувано от администрацията на Байдън, само че Тръмп можеше да го анулира, стига да искаше.
- По време на предизборната си акция Тръмп разгласи, че ще приключи войната на Русия против Украйна. Не беше споменавал обаче наказания или мита против Москва. Военната помощ за Украйна продължава, само че основна филантропична помощ е замразена. Какво е това - игра с огъня, опит за балансиране на позиции сред двете воюващи страни или класическите незнайни към Тръмп?
- Типично за Тръмп, това е безпорядък. За неочакваното заледяване на всички филантропични помощи от Държавния департамент - хората на върха на администрацията май не са били наясно с последствията. Според мен напълно скоро огромна част от тази помощ ще бъде възобновена.
От друга страна, Тръмп наподобява в действителност решен да отслаби съветската стопанска система. Причината е, че пое обществено ангажимент да приключи войната посредством договаряния, само че все още нито Русия, нито Украйна са заинтригувани да влязат в такива. Тръмп би трябвало да промени това статукво - като накара Владимир Путин да седне на масата за договаряния.
По-лесният метод за реализиране на тази цел, тъй като това няма да коства нищо на Съединените щати, е посредством удар по стопанската система на Русия. За президент, който желае да усили износа на американски нефт и природен газ, това ще е доста комфортно. Ако съветските доставки на енергийни първични материали на международния пазар намалеят, ще има повече търсене за американските доставки.
- Говорим за намаляване на съветската стопанска система, само че никой не знае какво е действителното й положение. На данните от Москва не може да се има вяра, а мненията са противоположни - от " западните наказания работят по проект " до " съветския бизнес съумява да ги заобиколи и на практика те не удрят стопанската система ".
- Нека си признаем, че не беше реалистично да се чака, че наказания, наложени единствено от част от световната стопанска система - Г-7, страните от Организацията за икономическо съдействие и развиване и някои други - могат да потопят съветската стопанска система. Русия влезе в тази война с доста огромни финансови запаси и продължава да изнася огромни количества нефт и газ на международните пазари. Москва вещо заобикаля доста от софтуерните наказания, които Западът й наложи.
Но това не значи, че глобите не са ефикасни. Ефектът им е последователно намаляване на съветската стопанска система. А точно - доста нарастване на инфлацията, ограничение на военния индустриален потенциал и фрапантен спад на финансовите запаси на Русия.
Според мен 2025-а или 2026-а ще е решаващата за войната от икономическа позиция. Все по-ясно се вижда, че поради глобите стопанската система на Русия няма й разреши да продължава да води тази война. Затова и Тръмп си е избрал тази цел.
- За Тръмп явно всяка политика е „ договорка ". Каква ще бъде тя за Украйна и можем ли въобще да приказваме за победа на Киев над агресора?
- Зависи какво се възприема като победа за Украйна. Ако е връщане към границите от 1991 година, ще би трябвало да признаем, че за жалост, това е все по-малко евентуално. Защото би означавало провал на съветската страна, което не е допустимо. Аз мисля, че победа за Украйна би било стабилизиране на обстановката на фронта, даже връщане на някои територии, както и надеждни гаранции за сигурност от Съединените щати и от останалите страни членки на НАТО в комбиниране с ускорена интеграция в Европейския съюз.
Подобна договорка би била допустима за Тръмп, тъй като съгласно мен той се опасява да не се окаже американския президент, който е изгубил Украйна. Спомнете си какво се случи с Джо Байдън - престижът му беше съществено оскърбен от безредното евакуиране от Афганистан.
Тръмп рискува да излезе негодник, в случай че не реализира договорка, която да подсигурява статута на Украйна на самостоятелна страна и последователното й консолидиране в Запада. Сделката може и да е по-мащабна - с по-голям растеж на европейските разноски за защита, в това число повече покупки на оръжия от Съединените щати, а евентуално и на полутечен природен газ. Затова мисля, че е допустимо да има договорка.
- А може ли да се стигне до " договорка " и за Гренландия? Тръмп упорства островът да стане част от Съединените щати.
- Но това няма да се случи. Гренландците явно не желаят да станат американци. Дори да получат самостоятелност от Дания. Не е доста ясно какво има поради Тръмп като споделя, че желае Гренландия, с цел да брани Америка и целия свободен свят. Съединените щати в действителност имат военно наличие в Гренландия още от 50-те години на предишния век.
Тръмп заплаши, че ще наложи търговски наказания на Дания, в случай че не получи това, което желае. Но съгласно мен тази тактика е обречена. Дания може да е дребна страна, само че стопански е извънредно мощна. Има бюджетен остатък. А също търговски остатък и остатък по настоящата сметка от съвсем 10 % от Брутният вътрешен продукт. Санкциите на Тръмп ще са в огромна степен ялови.
Освен това има вяра ли му някой, че ще изпрати в действителност морската пехота да нахлуе в Гренландия?! Аз не!!! Ако въпреки всичко го направи, това ще е краят на НАТО. Затова американският Конгрес безспорно би му попречил.
Тръмп очевидно преследва някаква договорка, само че каква тъкмо е мъчно да се каже. Да, в Гренландия има находища на някои скъпи минерали, само че добивът им би бил доста, доста безценен. Затова за мен това е по-скоро похищение на вниманието от по-големия въпрос в трансатлантическите връзки, а точно - Украйна. Трябва да се концентрираме върху нея и да не обръщаме доста внимание на изказванията на Тръмп за Гренландия.
Източник: БНР
Източник: cross.bg
КОМЕНТАРИ