Сондата на НАСА Касини, приключи дейността си преди вече повече

...
Сондата на НАСА Касини, приключи дейността си преди вече повече
Коментари Харесай

Космическият апарат Касини е заснел дъжд на Титан

Сондата на НАСА Касини, завърши активността си преди към този момент повече от година, само че невероятните му открития не престават да доближават до нас, защото откривателите в този момент преглеждат данните и изображенията, които апаратът е събирал, до момента в който е бил деен.

Проучвания основани на облици и данни от сондата не престават да се появяват постоянно – като да вземем за пример едно скорошно проучване от Университета на Айдахо на докторанта Риджани Дингра, която дружно с сътрудниците си, откри доказателства за превалявания на северния полюс на най-голямата луна на Сатурн, Титан в изображение, направено от Касини на 7 юни 2016 година

Този дъжд демонстрира, че лятото е пристигнало на северното полукълбо на Титан по-късно от прогнозите на климатичните модели.
„ Всички, които учим Титан, чакахме с неспокойствие да забележим облаци и дъждове на северния полюс на луната, което би посочило началото на северното лято, само че все пак, което климатичните модели бяха предсказали, ние даже не видяхме никакви облаци “, споделя Дингра. „ Нарекохме събитието „ този любопитен случай с изчезнали облаци. “

Дингра и сътрудниците й забелязали отражение наоколо до северния полюс на Титан в гореспоменатия облик – отражение, което покрива почти 76 332 квадратни километра. Учените изясняват, че това отражение в никакъв случай не се е появявало преди, и не е там, когато „ Касини “ още веднъж прелита над региона. Дингра стига до заключението, че видяното отражение се дължи на слънчевата светлина, отразяваща се от мокра повърхнина, която съгласно нея е резултат от паднал дъжд от метан.

Това е първият летен дъжд, който в миналото е следен на Титан. Докато Земята претърпява четири сезона в продължение на една година, един сезон на Титан продължава седем земни години. Когато Касини доближава Титан, в южното полукълбо се следят облаци и превалявания, сигнализиращи за южно лято. Климатичните модели предвиждат, че дъждът ще се реалокира в северното полукълбо „ до северното лятно слънцестоене през 2017 година “, само че облаците към момента не са се появили до 2016 година Направените изображения от Касини би трябвало да оказват помощ на откривателите да схванат за какво е по този начин.

„ Искаме прогнозите на нашите модели да подхождат на нашите наблюдения. Това разкриване на превалявания потвърждава, че климатът на Титан следва теоретичните климатични модели, които познаваме “, споделя Дингра. „ Има лято, което малко се забави, само че го има. Ще би трябвало обаче да разберем какво е предизвикало това закъснение. “

Източник: megavselena.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР