Снимка: PexelsТревожни данни за очакване за доминиране на индийския вариант

...
Снимка: PexelsТревожни данни за очакване за доминиране на индийския вариант
Коментари Харесай

Проф. Ива Христова: До месец-месец и половина Делта ще доминира в България

Снимка: Pexels

Тревожни данни за очакване за доминиране на индийския вид Делта у нас, спдели пред БНТ проф. Ива Христова – шеф на Националния център по заразни и паразитни заболявания.

" При нас английският вид към момента е преобладаващ. " Делта " разновидността към момента набира скорост. Към момента обстановката в страната е спокойна, само че до месец-месец и половина ще се обърне наклонността с доминиране на " Делта " разновидността ", сподели тя.

" У нас към момента не господства " Делта " разновидността. При ориентирани проучвания, които прави Националният център, в лечебни заведения от София, които имат подобен PCR, който насочва към възможен вид, точно при такива случаи се оказва до 1/3 от случаите на " Делта " вид. Само че това не е извадка на цялата страна ", посочи проф. Христова.

Тя изясни, че съгласно последно изследване се оказва, че 1000 пъти е по-висок вирусният товар в горните дихателни пътища при заоразяване с " делта " вид. А това води до други последствия.

" Болните по-рано стартират да предават вируса, т.е., още преди те самите да са осъзнали, че са заболели. И настрана: предава се 50-60% по-лесно от " Алфа " разновидността, който пък се предаваше 50-60% по-лесно от изходния вид. Като ги сравним, става известно, че два пъти и половина близо по-лесно се предава " Делта " разновидността ", сподели още шефът на Националния център по заразни и паразитни заболявания.

Проф. Христова подсети, че имунизираните и преболедувалите би трябвало да са спокойни, тъй като даже да има наново боледуване то е безпределно рядко и леко.

" С всеки идващ вид, който става преобладаващ у нас, се изтегля възрастовата група към по-младите. Това ненапълно е реалност, защото по-възрастовата група се имунизира много по-сериозно и много по-сериозно се пази. Така че е въпрос и на самостоятелен избор и на държание ", добави тя.

По думите ѝ симптиматиката малко се е трансформирала. При изходния вид акцентът се е поставял на загубата на подушване и усет, до момента в който в този момент с смяната във разновидностите това е минало на назад във времето.

" На напред във времето излизат едни неспецифични възпаления на носа, на гърлото, с температура, само че много бързо прогресира надолу към засягане на долните дихателни пътища и развиване на интерстициална пневмония ", изясни още проф. Христова.

Тя добави, че България разполага с задоволително ваксини от другите типове.

Проверка на обстоятелствата: Съобщете ни, в случай че видите фактологични неточности и нередности в публикацията или мненията. Пишете непосредствено на [email protected] . Ще обърнем внимание!

За реклама в "Петел " на цена от 50 лв. на ПР обява пишете на и вижте още в -.

Прочети тук -
Източник: petel.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР