Снимка Булфото, архивНа втория ден след Великден според православната традиция

...
Снимка Булфото, архивНа втория ден след Великден според православната традиция
Коментари Харесай

В първия ден на Светлата седмица почитаме Богородица

Снимка Булфото, списък

На втория ден след Великден съгласно православната традиция стартира Светлата седмица. Тази година началото й се пада на 3 май.

Светлата седмица е време, в което се популяризират светите апостоли и Света Богородица. Тази седмица е наситена и с момински празници, измежду които максимален е честването на Светлата или Празната сряда. Народът назовава тази седмица „ празна “, тъй като от самото начало не би трябвало да се работи, напомня.

Светлата седмица приключва с втората пасха в неделя. Нарича се Светла, тъй като Възкресението на Христос донася прояснение за всички. Тя се назовава още и Нова неделя, тъй като с нея стартира цикълът от недели, които загатват Христовото Възкресение.

Нарича се и Томина неделя, тъй като в този ден се чете евангелското четмо за явяването на Христос на своите възпитаници, сред които бил и деятел Тома.

Светлата седмица или Томината неделя е тясно обвързвана с името на Тома - един от дванайсетте апостоли на Иисус, който не повярвал на Христовото Възкресение. Когато мълвата за изчезналото от гробницата тяло Господне се разнесла, единствен деятел Тома не повярвал в това предсказание и изискал персонално да се увери, като допре раните от гвоздеите на прикования към кръста Иисус.

Осем дни след Възкресението Христос се явил пред Тома и по този начин той самичък се убедил в истината, паднал на колене и молел Бог да му елементарни. Оттогава останало и нарицателното Тома Неверни, а неделният ден от Светлата седмица се назовава Томина неделя.

В дните на Светлата седмица се благославят светиите: в Светли понеделник - светите апостоли, в Светли вторник и сряда - св. Богородица, св. архидякон Стефан и св. Андрей, в Светли четвъртък - св. ап. Йоан и Яков, в Светли петък - св. ап. Петър, а в Светла събота - св. Йоан Кръстител.

На Светла сряда се извършва обичаят „ Мара Лишанка “. Девойки, които са лазарували, вършат кукла от откраднати чехли на бременни дами, която назовават Мара Лишанка. След като измият лицето на булката и своите лица, те имат вяра, че са изпълнили положителната магия, с цел да бъдат обикнати от положителни момчета, от които да имат деца, а не от зли змейове. В същия ден се играе и по този начин нареченото Ладино хоро, в което още веднъж вземат участие девойки лазарки.

В петък след Великден се чества Лятна Св. Петка. Край църкви и манастири с името на светицата се провежда празник с битки, разнообразни надпревари и игри. На връщане от празника всеки гледа да срещне бременна жена, тъй като се смята, че това носи огромно благополучие. В този ден се обхождат градините и нивите за предотвратяване от градушка и за изобилие.

Светлата седмица завършва с Томина неделя, когато се боядисват яйца за душите на умрелите.

Съобщете ни, в случай че видите неточности и нередности в публикацията или мненията. Пишете непосредствено на [email protected] . Ще обърнем внимание!

За реклама в "Петел " на цена от 50 лв. на ПР обява пишете на и вижте още в -.

Прочети тук -
Източник: petel.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР