След спешна среща между Бойко Борисов, Делян Пеевски и финансовия

...
След спешна среща между Бойко Борисов, Делян Пеевски и финансовия
Коментари Харесай

Какви обещания и предложения дадоха депутатите след протеста на миньорите

След незабавна среща сред Бойко Борисов, Делян Пеевски и финансовия министър Асен Василев стана ясно, че въглищните централи ще работят до 2038 година, а всеки миньор, който желае да напусне, ще получи 36 заплати.

Василев е уверил ръководещите, че на мястото на мини и язовири няма да бъдат изграждани слънчеви паркове. По-рано в Народното събрание депутатите взеха решение да управляват всички значими решения, свързани с въглищните региони, както през вчерашния ден желаеха от ГЕРБ-СДС и Движение за права и свободи.

Новината пристигна още преди обяд на среща сред водача на ГЕРБ Бойко Борисов и депутатите Делян Добрев и Делян Пеевски с финансовия министър Асен Василев.

" Първо желая да се знае, това ми бе одобрено от финансовия министър, че централите до 38-ма година работят, това е много време, до тогава технологиите ще напреднат доста. Второ - всеки, който желае да напусне - 36 заплати да му се изплатят незабавно. Има опция, подсигурява ги финансовият министър. Трето - самите мини текстът да отпаднат, че на тях може да се прави слънчев парк. Надявам се Министерски съвет днеска, с тази диалогичност на Асен Василев към миньорите, към работещите там, да успокоим напрежението и да решим проблемите ", сподели водачът на ГЕРБ Бойко Борисов.

" Уточнихме да има цялостна претовареност, никой без работа, закриването да бъде 38-ма и който не желае в това държавно дружество, 36 заплати незабавно да се изплатят. Веднага. Има разсъдък във финансовия министър. Сериозен. Да уведоми премиера да седнат и да се схванат със синдикатите. Не може да има тези митинги и неналичието на разговор ", разяснява Делян Пеевски, народен представител от Движение за права и свободи.

В зала депутатите гласоподаваха да се сътвори непрекъсната комисия за надзор над еврофондовете. Това докара до напрежение сред ръководещи и съпротива.

" Имаше по-притеснителни неща от тези, които изброихте - да вземем за пример едни компании, регистрирани в Люксембург, на които никой не им знае собствеността - със 180 млн. евро, с цел да построят фотоволтаици на терена на рудниците ", уточни Делян Добрев от ГЕРБ-СДС.

" Ние от Политическа партия ще подкрепим основаването на тази комисия, с цел да избегнем всевъзможни спекулации по отношение на разходването на средства, само че тази смяна е малко или пвече безсмислена, тъй като съществува такава подкомисия, която се ръководи от ГЕРБ ", съобщи Стою Стоев от ПП-ДБ.

" Изпада се в обстановка, в която част от сглобката в лицето на Политическа партия реши, че ще заобиколи другите играчи и ще присвои едни милиард и половина, с цел да може няколко техни компании небрежно да ги прилапат ", сподели Цончо Ганев от ПГ на " Възраждане ".

" Никой не мисли в този миг посредством ПВУ да има обективен преход и работни места. Единственото,което мисляте по какъв начин да приберат парите и коя тъкмо формация да ги прибере тези пари ", разяснява Корнелия Нинова - ръководител на ПГ на " Българска социалистическа партия за България ".

" Не са крадци на дребно ПП-тата. Милиард и 700 милиона евро. Ако това е дребно, не знам какво е едро ", сподели още Тошко Йорданов.

Опозицията предложи Народното събрание да гласоподава държавното управление да изиска от Европейска комисия пролонгация за териториалните проекти.

" Да задължим Министерски съвет в период до 15 октомври да завърши договарянията с Европейска комисия в осъществяване на решението на това Народно събрание за смяна на проекта. Ние им възложихме да трансформират проекта. Не е изпълнено. Втора точка - до 20 октомври да изготви и показа отчет за постигнатите резултати в осъществяване на това решение. Трето - да изиска едномесечна пролонгация за проектите за обективен преход ", съобщи Нинова.

Последва ексклузивен председателски съвет, на който беше взето решение за привикване на изключително съвещание на енергийната комисия. На него предлагането на опозицията беше отхвърлено.
Източник: bnt.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР