Скиминг устройствата, поставени в банкоматите, могат лесно да бъдат идентифицирани(снимка:

...
Скиминг устройствата, поставени в банкоматите, могат лесно да бъдат идентифицирани(снимка:
Коментари Харесай

Как да се предпазим от скиминг при теглене на пари


Скиминг устройствата, сложени в банкоматите, могат елементарно да бъдат разпознати
(снимка: CC0 Public Domain)

Около 80% от всички заплащания в България към момента са в брой и по тази причина потребителите би трябвало да са добре осведомени по какъв начин да употребяват банкомат безвредно и да защитят парите си.

Спазването на няколко елементарни правила понижава до най-малко риска от измами посредством скиминг устройства при изтегляне на средства от ATM, споделят от доставчика на финансови услуги Euronet.

Проверете за скимиращи устройства

Скимиращите устройства са четци на карти, които се конфигурират в банкомата и могат да бъдат замаскирани по подобен метод, че да наподобяват като част от него. Въпросните устройства крадат данните на картата и след това парите в нея могат елементарно да бъдат изтеглени от измамници.
още по тематиката
Първо главно предписание преди потребителите да слагат картата си в банкомата е да опитат да помръднат клавиатурата, с цел да видят дали тя е част от машината, или върху истинската е сложена подправена.

Важна стъпка при инспекцията на ATМ устройството е да опитате да отместите пластмасовата част към слота за вкарване на банковата карта. Друго златно предписание е, когато въвеждате PIN кода, постоянно да покривате клавиатурата с ръка, ако в близост е сложена противозаконна камера.

Избирайте деликатно местоположението на банкомата и преценявайте времето на изтегляне

Съветът на експертите е да се заобикаля тегленето на пари от банкомати на местоположения, които не наподобяват задоволително безвредни, като празни тъмни улици и места без никакви ограничения за сигурност. В допълнение на това, потреблението на ATM устройство през нощта не е целесъобразно в случай че не е ситуирано в многолюден регион.

Пазете бележката

И машините вършат неточности. Белeжката от банкомата е доказателство за осъществена транзакция, по тази причина потребителите би трябвало да я пазят, ако възникне някакъв проблем. Друга причина да не хвърляте бележката в коша до ATM устройството е, че  тя съдържа доста значими данни. Ако информация като имената ви и номера на сметката ви попадне в неверни ръце, може да си навлечете съществени проблеми. Престъпниците сигурно ще намерят метод да употребяват тези данни за машинация.

Попитайте специалистите

Ако се опасявате, че банкоматът може да има проблеми, свързани със сигурността, то тогава безусловно се свържете с оператора на машината. Контактите нормално би трябвало да са изписани на самото устройство. Повечето центрове за обслужване на клиенти са разполагаем непрекъснато, с цел да позволяват разнообразни проблеми, тъй че по-добре потърсете подпомагане вместо да поемате опасности.

Трябва да извършите същото освен в случай че се притеснявате за сигурността на банкомата, само че и в случай че имате проблем с тегленето на пари. В този случай е значимо да се означи, че повода може да не е машината, която употребявате, а банковата ви карта. Затова се свържете и с ATM оператора, и с банката си, с цел да се уверите, че всичко е наред.
Източник: technews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР