Сирак Скитник е един от българите, оставили една от най-ярките

...
Сирак Скитник е един от българите, оставили една от най-ярките
Коментари Харесай

Изкуството е преди всичко къс душа, а после преобразена видимост ~ Сирак СКИТНИК

Сирак Скитник е един от българите, оставили една от най-ярките следи на своето време. Завещава ни десетки стихотворения, над 400 публикации и най-малко още толкоз картини и скици, които за жалост от дълго време сме не запомнили. Значителна част от картините на този занаятчия на цвета и линията към момента остават в неопределеност, други са разпилени по частни сбирки, а даже и тези, съхранявани в депата на държавните художествени галерии, рядко срещат своите фенове. Освен това е илюстратор на книги като „ Поеми “ на Едгар Алън По, „ Марионетки “ на Чавдар Мутафов, „ Български балади “ на Теодор Траянов и доста други.  

Този популярен наш съотечественик е роден на 22 ноември 1883 година в гр. Сливен с рожденото име Панайот Тодоров Христов и приключва Богословското учебно заведение в София. Първоначално работи като преподавател в родния си град, само че след няколко години преподавателска активност взема решение да замине за Петербург, където той на собствен ред да се образова. Посвещава се на живописта в частното учебно заведение на Леон Бакст, където е състудент на великите художници Марк Шагал и Василий Кандински, които обаче за разлика от него са оценени от сънародниците си.

Този негов престой в съветската столица има изключително значение за мирогледа му и за цялостното му оформяне като създател. Големият художник Михаил Врубел е впечатлен от положителното обучение по философия и типичен езици на младия българин. Той го вкарва в мъчно наличните петербургски кръгове. Заради ненаситния му апетит за познание му дават прякора „ Гълтачът на пространства “.

Става член на групата „ Светът на изкуствата “, която в края на 19 и при започване на 20 век се оформя като център за съветския живописен авангард, в която се среща с модерните течения в европейското изкуство.

Излага свои картини дружно с художниците – авангардисти, измежду които е и Шагал. За да се устоя, рисува театрални декори и плакати. Публикува стихове в популярното списание „ Аполон “, където печатат своите творби Чехов, Горки и Блок. 

През 1912 година младият художник взе участие в изложбата на „ Съюза на младите “ в Петербург. За картините си в изложбата получава насърчително писмо от Александър Беноа и Николай Рьорих.

Това е и годината, през която се завръща в родината и взе участие в трите войни – Балканската, Междусъюзническата и Първата международна. Връща се от войните с медал за смелост и с няколко шрапнела в гърдите, в резултат на които до края на живота си страда от зной.

Приносът му към българската просвета е толкоз изчерпателен, че мъчно може да се опише в резюме – съредактор е на сп. Златорог, както и на доста други печатни издания, драматург е в Народния спектакъл, където слага пиесата на Морис Метерлинк „ Мона Вана “, като даже създава декорите към нея. Освен това е библиотекар в Министерството на просвещението, ръководител е на сдружението „ Родно изкуство “ и на Съюза на сдруженията на художниците. През 1935 поема поста основен началник на Радио София, на който остава до гибелта си.

През целия си креативен път Сирак Скитник работи в посока приобщаване на българското изкуство към европейската просвета и актуалните феномени в нея. Значителен е приносът му за издигане престижа на радиото, със блян да е измежду първостепенните ни културни институции - Народния спектакъл, Народната опера, Народната библиотека, Народния музей. Това добре личи и от програмното наличие на излъчванията на Радио София – беседи за българската литература, история, национално творчество, изобразително изкуство, музика, вяра. Петър Увалиев споделя: „ Радиото на Сирака излъчваше фантазии ”.  

Сирак Скитник умира на 5 март 1943 година в град София на 59 години.

 (1883 ~ 1943)

Един ден татко ми, който постоянно оставаше без работа, ми даде 40 лв. с думите: „ Синко, повече не мога. Виж къде и по какъв начин ще изкарваш хляба си “.

Един летен ден в Троянския манастир седнах под древен дъб да си умря. Зарових пясъка пред себе си с пръчката, която държах. Беше ми тъжно и усещах самотата и безизходицата на моята младост. Кой знае за какво, написах за себе си думата „ Сирак “ и непринудено прибавих към нея „ Скитник “. Тъй се роди моят псевдоним.

Откъде почваме ний и къде свършват тези, които за живели преди нас? Нашата мисъл е непозната, от време на време до смут идентична, ний я чуваме от непознати уста: хващаме себе си в жест, по който знаем другиго; виждаме една и съща, като че ли от епохи позната усмивка, която ний сме усвоили, може би завещана от някоя пра-прабаба или дядо.

Съвременният човек усеща неясно властта на предишното, своето иго, безсилието да бъде самичък, единствен създател на днешния ден и идва до безумието: убийте предишното! – наместо да го преодолее.

Човечеството претърпява умората от себе си; то наподобява на човек, който е пил прекалено много подправени виновност и със засъхнали уста чака да му подадат чаша чиста вода. То е преситено на трудност, лъжливост, конвенционалност, въпреки че не може без тях. И търси живата вода, която ще го възкреси, най-малко за няколко мига, за едно по-непосредно, даже жестоко възприятие. 

Когато след време по-спокойно бъде направена преценка на актуалното изкуство, ще стане ясно, че то е било най-непосредният и правилен изразител на нещастието, която претърпява нашата просвета, че то първо е уяснило смътните подозрения и крушения на човешката душа в този момент.

Никога изкуството не е било така малко „ естетично “ и толкоз човечно, както през днешния ден. То дори като че не желае да основава нова хармония, а да освободи единствено човешката душа.

По едни или други аргументи актуалното изкуство позволи вмешателството на улицата повече в сравнение с разрешават десетте заповеди за обичайно държане и жанр. Може би, тъй като в наше време малко се строят храмове и хората, щат не щат, се молят на улицата. Кой знае, само че в насоките на актуалното изкуство в действителност огромен дял има улицата.

Голямият проблем на актуалното изкуство е да очертае границите на своите владения и да утвърди своята самостойност. Да брани своите права, както и улицата безстрашно ги брани. Да стане стопанин с тежка дума и тежка корона. Да помни, че улицата е безотговорна, а него държат отговорно и след хилядолетия.

Голямото изкуство, безспорното изкуство е постоянно една неистина за елементарния живот, за елементарните разбирания, за аршина на смятането.

Всички огромни творения на изкуствата са един приключен свят. Тяхната величина и продължителност се дефинират от тяхното единение и причинност, наложени от една креативна воля.

Трагедията на актуалния човек и създател е: че той в пъстротата, в признатата престореност на настоящия живот, постоянно ще се стреми към това, което е изгубил, без да може задоволително да го приближи. Това е „ изгубеният парадайс “ на човечеството. При всичката жадност на човечеството да стане по-правдиво, по-непосредно, единствено малко на брой ще доближат тая изгубена святост. Ний ще ги назоваваме огромни художници, герои, с цел да поддържаме вярата в личната си душа.

Никой в никакъв случай не ще реализира непознатата болежка. И неистина е нашето присъединяване. Самоласка - състраданието ни. Не са ли тогава нелепи и нашите осъждания и прощавания? никой не изнася на показ своята душа. И ние не я знаем

Незнанието не може да осъжда. Незнанието не може да прости. Не може да пази.

 (Пейзаж)

 (Натюрморт)

КЪДЕ?
Къде води моя път?
Светът
какво ще ми даде, какво аз ще му дам?
Не знам.

В безсмисъла на всеки ден загивам
И очаквам утрешния: може би ще има слънце.

ЛУННИ ХОРОВОДИ
Бял път се губи в лесове –
Край него диви рози спят.
На тихи стройни редове
Мечти по него сее редят.

Една, две… по покрови побледнели
Некапващи сълзи трептят.
В пияна хубост нацъфтели,
Корони сребърни блестят.

Бял път белее в лесове –
Край него диви рози спят.
На тихи стройни редове
Мечти по него се редят.

ПРОЛЕТНИ АЛЕИ
От вишните
окапват цветове –
Сруят се аромати
от бели крайбрежия.

По старите алеи
Упойващ сняг
Подвява вятърът –
И бели полилеи
Люлеят се над тях…

ДЕН
Прозрачна издъхва измежду звънко зарево
Болно съкрушена нощта:
Сплитат се песни с последно ридание –
Тръби възхитен денят.

Рози въздушни сипе зората:
Сплитат лучите светли гирлянди,
Ангели слитат от небесата,
Сипят, разсипват ярки рубини.

Плават прозирни леки вуали,
чайки сиротни, чайки далечни
раждат се, блесват в златни потоци,
звънко отскачат водни кристали.

Леко запяват бледи тръстики –
Слънчеми капки по тях треперят,
Сронват се, пламват, безшумно простенват:
Мрежа златиста над тях обвисва.

Прозрачна издъхва измежду звънко зарево
Болно съкрушена нощта:
Сплитат се песни с последно ридание –
Тръби възхитен денят.

СЛЪНЧЕВ ДЕН
По вълнисти падини
Вятър люляки люлее.
И над лилови талази
Сребърно се слънце смее.

Вятър люляки люлее,
И измежду лилови талази
Бяла шапка се белее –
Розово се слънце смее.

Стихове: slovo.bg
Снимка: bg.wikipedia.org
Картини: gallery-victoria.com

Източник: webstage.net

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР