Стимулация на хипоталамуса даде възможност на парализиран мъж да ходи
Швейцарски учени от Федералната политехническа гимназия в Лозана (EPFL) и Университетската болница в Лозана (CHUV) са създали неповторима терапия, която е дала опция на 54-годишен пациент с частична парализа да върви още веднъж. Иновативният способ се основава на стимулиране на латералния хипоталамус – област от мозъка, която до момента не е била обвързвана с придвижването на краката.
В клиничното тестване взе участие Волфганг Йегер, който е изгубил способността си да върви след контузия на гръбначния мозък през 2006 година В рамките на лекуването в хипоталамуса му е вграден електрод, който задейства остатъчните нервни връзки. „ По време на почивката си съумях да извървя няколко крачки до морето и назад “, споделя Йегер.
Стимулацията на хипоталамуса, известна като дълбока мозъчна стимулация (DBS), от дълго време се употребява за лекуване на заболяването на Паркинсон. Използването ѝ за възобновяване на придвижването при пациенти с увреждане на гръбначния мозък обаче е ново направление. Според професор Грегоар Куртин от EPFL този метод оказва помощ да се включат оживелите невронни пътища и да се подтиква тяхното възобновяване.
Резултатите от изследванията демонстрират както неотложно усъвършенстване, по този начин и дълготрайни промени. Пациентите, подложени на лечението, освен са в положение да вървят без непозната помощ, само че и оповестяват за усъвършенствани двигателни умения даже без дейна стимулация. Учените отдават това на реорганизацията на остатъчните нервни нишки.
Хирургическият развой включва високопрецизно имплантиране на електроди въз основа на в детайли сканиране на мозъка. Пациентите остават в схващане по време на процедурата, което им разрешава да получават противоположна връзка. Например първият пациент оповестява: „ Чувствам краката си “, а при засилена стимулация добави: „ Чувствам, че вървя. “
Откриването на ролята на хипоталамуса за възобновяване на придвижванията стана научна сензация. Дотогава се смяташе, че тази област на мозъка дава отговор единствено за съществени функционалности като вкус или възбуденост. Изследването разкри смисъла ѝ за активирането на двигателните умения и възобновяване от парализа.
На идващия стадий учените имат намерение да интегрират DBS с импланти за стимулиране на гръбначния мозък, които към този момент са потвърдили своята успеваемост.
„ Комбинирането на тези технологии ще предложи на пациентите по-комплексно решение за възобновяване след увреждания на гръбначния мозък “, споделя професор Къртин.
Тази работа е образец за синергията сред фундаменталните проучвания и прецизната хирургия. Както отбелязва неврохирургът Джоселин Блох, направил интервенциите, триумфът е вероятен единствено с помощта на подробните мозъчни карти и новаторските технологии.