Щетите от войната върху автомобилната индустрия се появиха първо в

...
Щетите от войната върху автомобилната индустрия се появиха първо в
Коментари Харесай

Цените на автомобилите продължават да се покачват

Щетите от войната върху автомобилната промишленост се появиха първо в Европа

Световната автомобилна промишленост продължава битката с пагубния дефицит на чипове и други значими елементи, поради пандемията, продължаваща към този момент повече от две години.

На този декор цените на колите набъбнаха - както на новите, по този начин и на продаваните на остаряло. И до момента в който при започване на тази година най-сетне излязоха прогнози, че скоро рецесията може и да завърши, се случи войната в Украйна. И за жал, прогнозите още веднъж не са положителни.

Именно войната е новият фактор, който ще движи европейският пазар на коли, написа Аѕѕосіаtеd Рrеѕѕ. Факторите за това са доста. Например, сериозно значимото електрическо окабеляване, което се създава в Украйна, към този момент е недостъпно. С увеличаващото се търсене от страна на потребителите, в оскъдните материали и войната, упованията са цените на транспортните средства да се покачат още. И то доста.

Щетите от войната върху автомобилната промишленост се появиха първо в Европа. Но производството в Съединени американски щати също ще пострада, в случай че съветският експорт на метали - от паладий за каталитични преобразуватели до никел за акумулатори, нужни за електрическите транспортни средства, бъде преустановен. А това е доста евентуално.

Русия и Украйна в действителност са много значими за автомобилната промишленост като цяло. Украйна е най-големият експортьор в света на неон, газ, употребен в лазери, които гравират вериги върху компютърни чипове. Повечето производители на чипове имат шестмесечен ресурс, а в края на годината те биха могли да се изчерпят. Това би влошило в допълнение дефицита на чипове.

Русия е основен снабдител на първични материали като платина и паладий, употребявани в каталитични конвертори за понижаване на замърсяването. Страната създава 10% от международния никел - съществена съставна част в батериите за електрически автомобили.

Ще намалее и производството, предвиждат специалисти. Още преди войната в Украйна Ѕ&Р Glоbаl Моbіlіtу предвижда, че международните автомобилни производители ще произведат 84 милиона коли за тази година и 91 милиона през 2023-а. За съпоставяне, броят им през 2018 година е бил 94 милиона.

След съветската инвазия обаче прогнозата се трансформира - към този момент се чака тази година да бъдат създадени едвам 82 милиона коли. И 88 милиона през 2023 година.

Според прогнозите, след скока на цените ще пристигна и естественият им спад. Благодарение на потребителите. Именно те ще допринесат за нормализирането на цени на колите и това ще е натурален развой. Просто скъпите горивата и покачващата се инфлация евентуално ще откажат доста хора от това да си купуват коли. Съответно, цените ще паднат. Това обаче надали ще се случи тази или идната година.
Източник: dunavmost.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР