Серия от целогодишни измервания на въздуха в София, проведени от

...
Серия от целогодишни измервания на въздуха в София, проведени от
Коментари Харесай

Наблюдава се сериозно разминаване между официалните данни за замърсяването с азотен диоксид и реалната ситуация в различни части на София

Серия от целогодишни измервания на въздуха в София, извършени от „ За Земята " показват съществено разминаване сред формалните данни за замърсяването с азотен диоксид (NO₂) и действителната обстановка в разнообразни елементи на града. Нов отчет на екологичната организация демонстрира, че в 19 от общо 27 определени точки за проучване в столицата средногодишните стойности за 2021 година са над законовата норма. В същото време в нито една от формалните станции на Изпълнителната организация по околна среда (ИАОС) в града няма регистрирани превишения. Причина замърсяването да не бъде публично установено до момента се корени в разполагането на автоматизираните измервателни станции надалеч от пътното платно и в несъответствуващи региони на града, в противоречие на Директивата за качество на атмосферния въздух. По този метод системата за мониторинг на качеството на въздуха подценява обективното замърсяване с азотен диоксид.

Данните от направените от „ За Земята " измервания демонстрират нездравословно високи равнища на азотен диоксид в доста точки на град София, където има и висока централизация на хора. Това са жилищни зони, региони с офис пространства и бизнес здания, съществени спирки на градския превоз. По-високо замърсяване с NO₂ се следи наоколо до натоварени улици и булеварди. Това не е изненадващо, защото главният източник на азотен диоксид в градовете по принцип са колите с мотори с вътрешно горене. София не прави изключение.

Вдишването на въздух с висока централизация на NO₂ може да раздразни дихателните пътища. Краткотрайните излагания на високи равнища могат да влошат здравословното положение на хора с дихателни болести, изключително астма, което води до поява на кашлица, хрипове, затруднено дишане, визити в незабавните отделения, банкет в болница. По-продължителното излагане на нараснали концентрации на NO₂ може да способства за развиването на астма и евентуално да усили чувствителността към респираторни инфекции и води даже до структурни промени в белия дроб. Хората с астма, децата и възрастните хора нормално са изложени на по-голям риск от отрицателно влияние върху здравето.



Какво можем да създадем?

Освен преоценка на разположението на станциите от Изпълнителна агенция по околна среда и Министерство на околната среда и водите са нужни съществени и незабавни ограничения от страна на Столична община за понижаване на замърсяването с азотен диоксид в София. Те би трябвало да са ориентирани към понижаване на използването на моторни транспортни средства с приоритет към ограничение на най-замърсяващите такива. Трябва да бъдат обезпечени и насърчавани опциите за устойчива подвижност за всички възрастови групи. Нашите рекомендации са напъните да са ориентирани както към ограничаващи ограничения, по този начин и към такива, които подтикват другите възможности: най-много потреблението на градски превоз, последвано от споделени форми на пътешестване, опциите за интензивно напредване (с велосипед, тротинетка и други незамърсяващи въздуха в града транспортни средства), както и ходенето пешком. Наред с ограниченията, ориентирани към персоналната подвижност на жителите, са нужни и такива за екологичната промяна на бизнеси свързани с превоз: куриерски услуги, доставки, автобусни транспорти, строителни и ремонтни действия, свързани с приложимост на МПС и други.

През 2022 година Столична община има намерение да вкара зона с ниски излъчвания от превоза, което да ограничи потреблението на МПС и да понижи излъчванията на фини прахови частици и NO₂. Тази мярка би трябвало да се базира най-вече на наличните данни и техния разбор за замърсяването на въздуха и трафика, като означаваме, че е належащо да се събере повече информация и за двете.

Използваният от „ За Земята " способ за премерване с дифузионни тръби може да бъде доста подобаващ за задачата. Той съчетава ниска си цена и лесна приложимост, с надеждни данни от измерванията. Методът е общопризнат за формален в други страни, да вземем за пример Германия.

„ За Земята " ще продължава измерването на замърсяването на азотен диоксид и през 2022 година, в точки, в огромна степен съобразени с проектите на Общината за териториален обсег на зоната с ниски излъчвания. Целта ни е да може да оценим замърсяването преди и след въвеждането на мярката.

Повече за методите, данните и изводите от отчета „ Има ли замърсяване на въздуха в София с азотен диоксид? " можете да научите на 10 май от 18:30 ч. по време на особено събитие на „ За Земята " в Център за модерни изкуства „ Топлоцентрала " в София. Входът е свободен. От презентациите ще разберете и за какво и по какъв начин екологичната организация ще трансформира десетки жители в откриватели на въздуха в още по-мащабно премерване на концентрацията на азотен диоксид в столичния въздух. Кампанията ще започва на 19 май в над 50 точки на столицата.
Източник: cross.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР