Май ти се струва хладен тази година? Но това е нищо в сравнение с 24, 25 и 26 май 1991-ва
" Сегашният май е студен в България и подобен паметен месец май в климатологията остава този през 1991 година На 26 май в 8:00 ч. сутринта през 1991 година стартира да вали сняг в кварталите " Гео Милев " и " Слатина " в София. Тогава в половината част на столицата валя сняг на 26 май сутринта, като по тревата имаш един сантиметър снежна завивка ". Това каза климатологът проф. Георги Рачев, който е учител в Геолого-географския факултет на Софийския университет " Св. Климент Охридски ".
Изключително студено е било на 24, 25 и 26 май 1991 година
" Това е най-късната дата - 26 май 1991 година, когато аз си припомням в София да е формирана снежна завивка. Да не приказваме за кварталите Бояна, Драгалевци, Симеоново и на Черни връх, където е имало 80 сантиметра сняг. Това са били извънредно студени три дни - 24, 25 и 26 май на 1991 година Точно на 26 май 1991 година в Габрово е имало 15 сантиметра сняг. В Ловеч, в Европоле, в Предбалкана, е имало снежна завивка от 5 до 15 сантиметра. Било е чиста зима през месец май, като това се случва при избрани синоптични ситуации ", сподели проф. Рачев.
Той изясни, че в случай че не беше вчерашният ден - 24 май, в който времето у нас беше доста хубаво, а и в случай че не беше предният ден, с цел да реализираме и надминем в София оптималната температура от 25 градуса, щяхме да създадем 50-годишен връх за хладно време през месец май. За малко щяхме да стигнем до там, че май щеше да си отиде с непостигането на тези 25 градуса, които са изцяло естествени за този месец. Ако не беше вчерашният ден, май щеше да приключи без нито един ден с оптималната температура от 25 градуса, изясни климатологът.
Проф. Рачев сподели, че месец май продължава да е студен у нас, само че не е толкоз студен, както беше първоначално му. Тогава имахме три-четири дни, в които междинната денонощна температура в София не надмина 10 градуса. Сутрин също беше доста хладно, а на обяд оптималната температура беше 11-12 градуса. Това са температури, присъщи за края на февруари и за началото на март, разяснява климатологът.
Той обаче посочи, че не е правилно изказванието, че този месец май у нас е бил доста дъждовен, тъй като до през днешния ден " едвам гоним естествените превалявания за май, даже не сме изпълнили и месечната норма ".
Ако се върнем 10 години обратно, може да кажем, че през май е имало превалявания два пъти или три пъти повече от нормата. А в този момент има места в страната, в които може би няма да я достигнем, сподели проф. Рачев.
От 26 до 28 май на доста места в страната ще има превалявания
В петък, в събота и в неделя, ще има превалявания на доста места в България и е допустимо да са интензивни. И има възможност, за тези три дни, които предстоят, да се доближи месечната норма за преваляванията у нас, предвижда проф. Георги Рачев.
Според него, не може да се каже, че до момента през май у нас е имало доста превалявания, както имаше в Италия, а сега и в Испания.
" Този месец май у нас до момента е студен, само че не е доста дъждовен. По всяка възможност май ще доближи и ще задмине с малко месечната си норма, защото от на следващия ден - петък, събота и неделя, на всички места у нас ще вали. Няма да има превалявания обаче от заран до вечер, само че ще вали, изключително в следобедните часове ", изясни климатологът.
По думите му в идващите дни у нас ще бъде топло, само че не толкоз топло, колкото е особено за края на месец май. От север-североизток над България ще нахлува по-хладен въздух и това ще се наслагва в няколко поредни синоптични ситуации. Обаче ще има стопляне, а и денят към този момент е доста огромен, като дълготрайност. Но това влажно и дъждовно време, само че не с такива към този момент извънредно ниски температури, ще се задържи до 7-8 юни или до 10 юни, сподели климатологът.
Засега две са огромните прогнози за лятото на Балканите и в България
Лятото ще стартира малко по-хладно и с малко повече дъжд, като за това " приказва " и температурата на морската вода. По това време на годината у нас температурата на водата в Черно море към този момент трябваше да е 19-20 градуса, а в този момент е с 1 до 2 градуса по-ниска. Черноморската вода доста бързо се затопля, само че все пак 18-19 градуса към края на седмицата няма да са подобаващи за къпане, а и ще вали, сподели проф. Георги Рачев.
Той заяви, че към този момент две са огромните прогнози за лятото, които се гледат от всички по целия свят. Едната от тях е на Европейския център за средносрочни прогнози, който има прогноза за хубаво лято - топло, с към 1 градус над нормата и с естествени превалявания.
Втората прогноза е на американския модел, по който се чакат малко повече превалявания през лятото, само че с естествени температури. Тези две прогнози са за Балканите и за България, изясни климатологът от Софийския университет.
Източник: Димитрина Ветова/БТА