След терора над българите на 8-ми ноември Белград обвинява София за влошаване на отношенията
Седмица откакто сръбските гранични управляващи не позволиха в Западните околности изтъкнатия българския интелектуалец и държавник Едвин Сугарев и в това време сръбската държавна сигурност конфискува негови книги от българския Културно-информационен център в Босилеград, вестник " Политика " разгласява обширна публикация, в която непосредствено се загатва, че " някой от София желае да скапе положителните двустранни връзки ", съобщи кореспондент на БГНЕС.
" Политика " се смята за официоз и за непосредствен до режима на президента Александър Вучич. В публикацията, която е озаглавена " Кой желае да скапе сръбско-българските връзки " категорично се твърди, че иззетите книги приканват за национална, етническа и религиозна ненавист и непоносимост ". И заради тази причина с сходно обвиняване се сдобил и шефът на КИЦ-Босилеград Иван Николов. Според изданието това не е изненада откакто преди четири месеца Съдът във Враня е решил, че тази книга " съдържа материали, които са против ползите на Република Сърбия и има сепаратистки и разколнически позиции, които дискредитират управляващите в Сърбия и БИА " / сръбските спецслужби - бел.ред./
За да удостовери тезите си " Политика " обстойно осведоми за позицията на ръководителя на Община Босилеград Владимир Захариев, който е считан за продължение на ръката на Вучич в Западните околности. Захариев споделя, че " се гордеят с положителните връзки с управляващите в Сърбия, които им оказват помощ във всяко едно отношение ". Според него безспорна лъжа са изказванията на някой среди от София, че " тази част на Сърбия е най-изостаналата ".
Изданието дава думата и на ръководителя на Националния съвет на българите Стефан Стойков, който упреква за случилото се " дребен брой лица от региона, които живеят в 18 и 19 век ". И Стойков, и Захариев не обелват и дума за възбраната за влизане на Едвин Сугарев и иззетите книги.
Статията в близкия до режима на Вучич вестник " Политика "Случилото се на 8-ми ноември бе мотив в българското министерство на външните работи да бъде извикан сръбският дипломат в София Желко Йович.
Пред него генералният шеф на дирекция „ Европейски въпроси “ в Министерство на външните работи Йордан Първанов изрази безапелационен митинг и мощно безпокойствие във връзка враждебните дейности на сръбските управляващи към българския интелектуалец, необятно прочут и в Република Сърбия като някогашен общоприет консул в Ниш
" Обвиненията към българския държавник и неговото творчество са неуместни. От българското Министерство на външните работи категорично подчертаха, че творбите на Сугарев по никакъв метод не могат да са свързани с „ разпалване на междуетническа непоносимост “. От сръбския дипломат беше поискано пояснение и опрощение ".
Книгата на Едвин Сугарев " Елегия за краището " е преследвана в СърбияЙордан Първанов изрази очакване в незабавен порядък да бъде получено копие от правосъдното решение за подхванатите дейности от сръбската полиция в Босилеград, както и за недопускането на господин Сугарев на сръбска територия.
Г-н Първанов изрази удивление и отчаяние от обстоятелството, че горните дейности на сръбските правосъдни и полицейски органи, уронващи достолепието на Сугарев и чиновниците на българския КИЦ Босилеград, са осъществени в деня, когато Европейската комисия разгласи годишния Пакет разширение. /БГНЕС