Съвсем наскоро СУ Св. Климент Охридски“ откри най-новата си сграда

...
Съвсем наскоро СУ Св. Климент Охридски“ откри най-новата си сграда
Коментари Харесай

Новият център Clean&Circle на СУ поставя фокус върху кръговата икономика

Съвсем неотдавна СУ „ Св. Климент Охридски “ откри най-новата си постройка в кв. Лозенец, в която ще се обитава така наречен специфичен Център за пълномощия Clean&Circle. Той е напълно насочен към разнообразни научни разработки и проучвания, ориентирани към кръгова стопанска система и по-ефективно потребление на ресурсите. Има за цел да трансформира пейзажа на чистите технологии и стабилно развиване.

Проектът е с общ бюджет от над 23.6 млн. лева, от които над 20.1 млн. лева са обезпечени по линия на Оперативна стратегия „ Наука и обучение за образован напредък “ посредством Европейски фонд за районно развиване. Националното съфинансиране е в размер на над 3.5 млн. лева

При реализацията на дейностите са построени лабораторни комплекса с 11 лаборатории и един ускорител за софтуерно предприемачество и трансфер, осигуряващи най-съвременни уреди за осъществяване на научноизследователските и развойните задания, излиза наяве от прессъобщение на ЕК.

Оборудването, което ще бъде ситуирано в постройката, слага Центъра в челните редици на развиването на чистите технологии, кръговата стопанска система и биоикономиката, освен в народен, само че в и европейски мащаб, оповестяват от СУ. Потвърждение за това е и определянето на центъра за най-хубава „ Иновационна екосистема на годината “ в влиятелния конкурс Triple Helix Awards през 2023 година

Важна част от работата на Центъра за подготвеност е опцията за трансфер на технологии от науката към действителната стопанска система. Именно по тази причина в постройката ще бъдат планувани зони за среща сред откриватели и представители на бизнеса, както и конферентни зали, с изключение на множеството лаборатории.

Новата постройка е благосъстоятелност на Софийския университет, с което се трансформира в най-новото и доста уголемение на материалната база на университета. С нея се оползотворяват дейно и терените в пространството сред Физическия факултет и Факултета по химия и фармация.

Проектът планува привличане на експерти с разнообразни пълномощия, поощряване на екипната работа и реализиране на синергия в преследването на устойчиви и чисти технологии. Проектът освен дава обещание екологичен прогрес, само че също по този начин способства за образованието на ново потомство експерти, отдадени на практиките на кръговата стопанска система.

В центъра специфичен фокус е обособен на водата и ръководството на отпадъците:
Вода - Наблягайки на развиването на „ Мониторинг, оценка и идентифициране на проблеми “ и „ Чисти технологии “, този модул има за цел да усъвършенства успеваемостта на оборудванията за филтриране на водата и водоснабдителните мрежи.Твърди боклуци - Фокусирайки се върху практиките на кръговата стопанска система, този модул има за цел да иновира оборудванията за отнасяне на боклуци, да усили потреблението на възобновими енергийни източници и да възвърне скъпи запаси от боклуци, като фосфор и редки метали.
Освен това планът планува взаимни магистърски, докторски и постдокторски стратегии за обработване на експерти, способни да ръководят чисти технологии и да управляват предприемачески инициативи.

Clean&Circle слага забележителен акцент върху нововъведенията посредством надзор в действително време на процесите, употребявайки модерни химични, физични, софтуерни, микробиологични и молекулярни способи. Проектът също по този начин възнамерява да създаде датчици и биосензори за ефикасен надзор и ръководство на процесите на филтриране на водата.

Партньори на СУ са Българската академия на науките, Университета по архитектура, строителство и геодезия, Лесотехническия университет, Университета „ Проф. доктор Асен Златаров “, както и Фондация Cleantech Bulgaria.

Съфинансирано от Европейския съюз. Изразените възгледи и отзиви обаче принадлежат напълно на техния(ите) автор(и) и не отразяват безусловно възгледите и мненията на Европейския съюз или на Европейската комисия. За тях не носи отговорност нито Европейският съюз, нито Европейската комисия.

Източник: economic.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР