САЩ ще дадат на Украйна няколко реактивни системи за залпов

...
САЩ ще дадат на Украйна няколко реактивни системи за залпов
Коментари Харесай

Дойче веле: Американските ракети, които могат да променят хода на войната в Украйна

САЩ ще дадат на Украйна няколко реактивни системи за залпов огън, които бяха поискани от Киев. Какви са преимуществата на този вид оръжия и за какво Москва има мотиви да се опасява от него, изяснява специалистът Крис Осбърн пред.

На 31 май президентът на Съединени американски щати Джо Байдън съобщи пред „ Ню Йорк Таймс “, че Вашингтон има желание да даде на Украйна MLRS (Multiple Launch Rocket System) реактивни системи за залпов огън (РСЗО). Малко по-късно почитан представител на Съединени американски щати посочи, че това оръжие ще се употребява от украинската войска единствено на тяхната лична територия, а не за поразяване на цели в Русия.

В Москва възможните доставки на сходно оръжие от Съединени американски щати бяха наречени прекрачване на „ алената линия “ и бе дадено да се „ даде отговор “. Но какви тъкмо са оперативните преимущества на РСЗО и по какъв начин биха могли да повлияят те на хода на военните дейности? Ето какво споделя пред Дъждовни води вашингтонският боен аналитик Крис Осбърн.

Какви са техническите характерности на РСЗО и по какъв начин възможната им доставка би могла да се отрази на обстановката на фронта?

К. Осбърн: Президентът Зеленски насочи искане за мобилни системи за залпов огън (MLRS) още преди няколко месеца, в самото начало на спора. Според мен има няколко тактически и стратегически аргументи за голямата значимост на тези оръжия, които могат да трансформират парадигмата на военните дейности. Украйна се пробва да спре безразборния обстрел, на който я подлага Русия от своята страна на границата с преносими системи за залпов огън. Русия разполага с тези благоприятни условия, радиусът на деяние на това оръжие от нейния боеприпас доближава 320-480 км. И това продължава към този момент много дълго време.

Що се отнася до мобилните системи, е мъчно да се каже до каква степен биха могли да се употребяват против отчасти мобилните съветски цели, само че доставките им биха имали извънреден резултат. Техният радиус на деяние е 70-80 километра и в случай че ги имат, украинците ще могат да унищожават съветските пускови установки.

Руският ракетен обстрел е повода за разрушаването на жилищни региони, за гибелта на деца в Украйна. И в случай че няма опция за прехващане на ракетите във въздуха, би могло да се разчита на далекобойните реактивни системи за залпов огън. Ако Украйна разполагаше с РСЗО, би могла неотложно да спре или най-малко да понижи интензивността на убийствения съветски залпов огън.

А до каква степен биха могли да им се опълчват съветските системи за противовъздушна защита?

К. Осбърн: В Русия се счита, че зенитните ракетни комплекси ЗРК С-300 и С-400, както намиращият се в развой на разработка С-500, са най-хубавите в света по редица свои параметри: обединени са в мрежа с цифрови процесори, имат висока скорост на компютърната обработка на данните и могат да разпознават цели на далечни дистанции и на разнообразни честоти. Затова съставляват задоволително огромна заплаха.

Същевременно се вижда напредък в основаването на движещи се оръдия (РСЗО -б.ред.), които са в положение да трансформират траекторията на полета на снарядите след старта. Поради това не мисля, че съветските системи за противовъздушна защита са непробиваеми.

От украинското президентство споделиха, че мобилните системи за залпов огън биха разрешили на Украйна да се опълчи на съветската обсада в района на Черно море, което би възобновило и значимия за целия свят експорт на украинско зърно. Как гледате Вие на тази вероятност?

К. Осбърн: Знаем, че украинците има противокорабни ракети „ Нептун “ - доста обстоятелства сочат, че украинците са потопили съветските кораби точно с крилати ракети с огромен обхват, изстреляни от украинската брегова линия. Разбира се, че системите MLRS могат да бъдат употребявани и против кораби. И въпреки да не е ясно в коя тъкмо тяхна трансформация биха могли да бъдат доставени на Украйна, даже и в по-старите си версии те ще бъдат извънредно ефикасни.

Що се отнася до HIMARS (High Mobility Artillery Rocket System), техните ракети имат радиус на деяние от 200-300 благи. С дронове и при съществуването на нужните разследващи данни HIMARS могат да поразяват стационарни и преносими пускови установки или даже да нанасят ракетни удари по войските на съперника. Това изцяло ще промени хода на боевете – та нали те разрешават да се намираш отвън зоната на висок риск и натоварен огън.

Източник: epicenter.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР