Кой какви ресурси по министерства ще разпределя: 14,3 млрд. –

...
Кой какви ресурси по министерства ще разпределя: 14,3 млрд. –
Коментари Харесай

Кой какви ресурси по министерства ще разпределя: 14,3 млрд. – ГЕРБ, 4,8 млрд. – левицата, 2,66 млрд. – ИТН

Кой какви запаси по министерства ще разпределя: 14,3 милиарда – ГЕРБ, 4,8 милиарда – левицата, 2,66 милиарда – Има Такъв Народ
За 14,3 милиарда лева ще дават отговор министрите на ГЕРБ, в които се включват и структури, които са на послушание на премиера – Държавна организация за национална сигурност, Държавна организация за разузнаване.4,8 милиарда лева са ресурсите в изпълнителната власт, която ще е територия за “БСП – Обединена левица ”,
а за 2,66 милиарда лева ще се грижат министрите на “Има подобен народ ” (ИТН).
Така наподобява разпределението на ресурсите в страната при ръководството на трите съществени партии в държавното управление. Изчисленията са неофициални и са направени от бюджета, който бе формиран от служебния кабинет.
Вероятно сумите ще се трансформират, когато кабинетът предложи нов
на 14 февруари и остарялата план-сметка бъде изтеглена от Народното събрание.
Според финансовия министър Теменужка Петкова
дупката в бюджета е 18 милиарда лева Още предходната година имаше рецензии, че разноските в страната фрапантно надвишават приходите. Но както и да я пренаредят, съотношението при ресурсите на министерствата, които ръководят ГЕРБ, “БСП – Обединена левица ” и Има Такъв Народ няма да се промени значително.
Най-голямата партия разполага с съвсем два пъти повече от останалите
– и като позиции, и като запаси за ръководство. Съвсем разумно, тъй като групировката е поела уговорката да сформира държавно управление и има най-вече народни представители. Тя разполага с 69 депутати, “БСП – Обединена левица ” – с 20, а “Има подобен народ ” (ИТН) – с 18.
Аналогично е и действителното съответствие на силите в обществото,
тъй като последните социологически данни демонстрират, чеако изборите бяха през днешния ден, ГЕРБ дърпат надалеч напред –
съвсем двойно повече (26%) от идващите – “Продължаваме смяната – Демократична България ”
(13,4%). За “БСП – Обединена левица ” и Има Такъв Народ остават още по-ниски проценти – надлежно 8 и 6,2. Данните единствено потвърждават, че ресурсите са разпределени съгласно тежестта на политическите сили и волята на гласоподавателя.
Относителното значение на едно министерство обаче зависи освен от бюджета,
с който оперира, само че и от други три критерия, разяснява пред “24 часа – 168 истории ” социологът от “Насока ” Елена Дариева. Първият е дали е измежду главните ведомства – финансите, вътрешните работи, опазването на здравето и образованието. “Това са темелите. Три от тези министерства са управлявани от представители на ГЕРБ – Теменужка Петкова, Даниел Митов и Красимир Вълчев. В Министерството на
опазването на здравето новият министър Силви Кирилов пък е от квотата на Има Такъв Народ ”, добави Дариева.
Вторият аршин за нея е престижността. Ярък образец в това отношение е Министерството на външните работи. Неписано предписание е, че там мъчно се натрупат негативи, което е добра вест за Георг Георгиев от ГЕРБ. И един от първите триумфи, който пожъна новият министър, е освобождението на българските моряци от кораба “Галакси водач ” след повече от година в плен,
макар че напъните това да се случи се поставят доста, доста преди него.
Третият аршин съгласно Дариева е дали има ограничавания за разходването от съответното министерство – да вземем за пример от Европейския съюз. По този аршин любимец е Министерство на регионалното развитие (с АПИ, толсистемата и ВиК дружествата), което е в ресора на Българска социалистическа партия. Оглавено е от Иван Иванов. Значението на ведомството би било още по-голямо, само че в последните години плануваните капиталови разноски – за пътища и така нататък –
редовно не се извършват, с цел да се задържи бюджетният недостиг до 3%.
“От казаното дотук може да се заключи, че следим известна диверсификация, т.е. стратегически се разпределят разнообразни активи за понижаване на риска. Затова считам, че съотношението на властта в държавното управление
демонстрира устрема на мандатоносителя ГЕРБ да споделя както позитивите, така и негативите
от ръководството с останалите сътрудници – безапелационна е Дариева. – Постепенно се връщаме към остарялата причинност в политическия ни живот, а точно – присъединяване във властта да има цена и да носи негативи на този, който я упражнява.
Този политически императив у нас беше зарязан
и даже отпадна в последните три години поради поредицата от предварителни избори и се трансформира. Доскоро не присъединяване, а в противен случай – отводът от присъединяване и безучастие във властта носеше минуси и електорални вреди за политическите обединения. В този смисъл може да се приказва за известно нормализиране на процеса. ”
Има обаче други фактори, които може да обезпечат по-голяма тежест на партиите.
Напримеризвън министерски структури, които разполагат с огромни бюджети.
Такава е Агенцията за обществено подкрепяне, която през 2024 година
е имала 2,58 милиарда лева Или пък Държавен фонд “Земеделие ”, който е разплащателна организация за дотациите за земеделските производители. За 2024 година неговият бюджет беше 528,8 млн. лева, като през декември отпуснаха в допълнение 17 млн. лева
Допълнителен източник на доходи за ведомствата и за министрите
като техни ръководители ще има, в случай че дойдат парите от втория транш по Плана за възобновяване и резистентност, които предходната година бяха замразени. Премиерът Росен Желязков цитира ръководителя на Европейската комисия (ЕК) Урсула фон дер Лайен след първата си среща с нея в Брюксел, че тези средства са български и би трябвало да си ги получим.
В края на ноември Европейска комисия замрази заплащания за 653 млн. евро
и изиска в 6-месечен период България да извърши нужните промени, с цел да постъпят у нас. Така тези 1,2 милиарда лева ще влязат в бюджета на Министерството на нововъведенията, където титуляр е вицепремиерът от ГЕРБ Томислав Дончев и тежестта на партията му ще се усили още повече.
Брюксел упорства за либерализация на пазара на дребно на ток,
законово поощряване на производството на сила от възобновими източници, пътна карта за климатична индиферентност, обвързвана с въглищните централи, отбрана на подалите сигнали, промяна в антикорупционната комисия, промяна на инспектората на Висшия правосъден съвет, правосъдни посредници в някои каузи, закон за персоналния банкрут и ограничение на публичните поръчки с един претендент.
За всичко това сътрудниците в взаимното ръководство би трябвало да се договорят.
А в съвета взе участие и Движение за права и свободи на Ахмед Доган, което също ще има своите съображения, въпреки и да няма министри. Ведомствата, ръководени от трите съществени партии, имат още един източник на запаси, които да разпределят –
еврофондовете. Но те са планувани за целия програмен интервал от 2021 до 2027 година
и на всички места усвояемостта е друга. Като похлупак от Брюксел към този момент желаят висок % съфинансиране от страна на бенефициентите. 70 381 са подписаните контракти по всички оперативни стратегии от 2021 година насам, за които контрактуваните от Европейския съюз средства са за 37,5 милиарда лева Предстои да бъдат написани още планове,
за които са планувани 20 милиарда евро от Европейски Съюз в идващите 3 година
Ако държавното управление “Желязков ” изкара цялостния си мандат, точно тези министри ще ръководят процедурите и ще имат принос, в случай че за тях бъдат или не бъдат подписани контракти. Въпросът е до каква степен постоянен може да е кабинетът.
В това отношение любопитна специфичност е,
че по-малките партии са заинтригувани да запазят позициите си за цели 4 година, за разлика от обичайна формула, при която те желаят да се отскубнат от прегръдката на по-големия. “Когато Бойко Борисов реши, че страната би трябвало да отиде на избори, Българска социалистическа партия и Има Такъв Народ са умрели, по тази причина имат интерес от обединението ”, разяснява политологът Теодор Славев от Българския институт за правни начинания.
Точно по тази причина дребните партии, които
нормално са в позиция на искащи спомагателни властови запаси, в този случай ще им е мъчно да извиват ръцете на ГЕРБ с изискванията си. Няма да могат като в тройната коалиция. Заинтересовани са да продължат да се радват на поддръжката на по-големия сътрудник.
Но има един различен значим миг. При подобен хетерогенен съюз
всеки от участниците ще може да управлява останалите, с цел да се подсигурява, че няма да има злоупотреби и средствата са изразходени транспарантно. Вероятно във ведомствата, ръководени от Българска социалистическа партия и Има Такъв Народ, ще има по двама заместник-министри от ГЕРБ, за разлика от останалите, където ще е по един.
При разпределението на ресорите на по-малките
се вижда непълен идеологически метод, разяснява пред “24 часа – 168 истории ” Теодор Славев. Червените, за които обичаен приоритет е обществената политика, получиха общественото министерство, само че не и другите свързани с леви политики ведомства – обучение и опазване на здравето.
Едва ли ще е за сметка на Министерството на вътрешните работи.
В предлагането на служебния кабинет се предвиждаха големи оптимално възможни разноски и бюджет – надлежно 4,1 и 3,766 милиарда лева Вероятно ГЕРБ няма да се откажат от предпочитано финансиране за бранша.
Любопитното е, че държавното управление, което ръководи сега,
би трябвало да показа българската позиция за идващия бюджет на Европейската комисия след 2027 година, както и по бъдещите европрограми.
Сега стартира съгласуването между 27-те страни членки
и е доста значимо по какъв начин България ще показа своите цели и ще отбрани потребността си от бъдещи заплащания по фондовете. Които ще извършват други сформира на Министерския съвет. Но държавното управление “Желязков ” има шанса да е проправило пътя им.
Последното е за Има Такъв Народ, която взе в своята квота и културата.
Партията на Слави Трифонов има отношение към културата дотолкоз, доколкото започва от тв предаването му, добави анализаторът. А Гроздан Караджов и преди е бил министър, въпреки и без присъединяване на ГЕРБ.
От друга страна, част от ведомствата на съдружните сътрудници
– общественото и здравното да вземем за пример, постоянно са били горещи картофи. Така че може да се чака да бъдат евентуален източник на напрежение и неодобрение. И експлоадирането им надали ще е изненада. Може би тъй като и двете засягат всички българи, само че в случай че би трябвало да бъдат категоризирани
кои са ключовите за функционирането на държавното управление,
то това са финансовото и вътрешното, счита още Славев. Те са под шапката на партията на Бойко Борисов, ръководени от знакови лица със стабилен политически опит в изпълнителната власт – Теменужка Петкова и Даниел Митов.
От изключително значение обаче е и трета фигура в кабинета – Томислав Дончев,
който също няколко пъти е сядал в министерски и вицепремиерски кресла. Близък е до водача и доста пъти е бил спряган и за министър-председател в последните три години. Може да се похвали с доверието на Бойко Борисов, което не е елементарно да се заслужи.
Вероятно това е част от повода Дончев да е претрупан
и с значимата задача да управлява екипа по изработването на обща управническа и законодателна стратегия, което в допълнение придава тежест на партията му и на него като политик. Той беше и в преговорния екип за съставяне на коалиция, а доста е евентуално като вицепремиер да координира решенията с съдружните сътрудници.
Предстои да забележим дали ще се резервира предлагането на служебния кабинет
най-вече пари да бъдат заделени за Министерството на защитата. Твърде е допустимо това да се повтори и при новата план-сметка, която ще изготви Теменужка Петкова. Очаква се тази година да дойдат най-малко първите поръчани американски бойни самолети F-16.
Новият президент на Съединени американски щати Доналд Тръмп отдавна желае сътрудниците от НАТО
да отделят повече средства за защита. Според специалистите поради войната в Украйна и неустойчивостта в Близкия изток ще се наложи Европа, а в частност и България, да премислят целите си.
Източник: flashnews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР