САЩ и Русия много добре знаят, че няма да има

...
САЩ и Русия много добре знаят, че няма да има
Коментари Харесай

Американски политолог: САЩ и Русия знаят, че няма да има война в Украйна

Съединени американски щати и Русия доста добре знаят, че няма да има война в Украйна . Това съобщи в изявление за БНР американският политолог Игор Туфелд преди идната среща на върха сред двамата президенти Джо Байдън и Владимир Путин.

Според анализатора, е в ход " доста тънка дипломатическа игра ". Той допуска, че има и други въпроси, които могат да бъдат решени на масата за договаряния . " Америка се тормози от доближаването на Русия с Китай. А когато към тези две страни се причисли и трета страна, чиито връзки със Съединените щати също не са положителни - имам поради Иран, това провокира още по-сериозни опасения .
 Съединени американски щати готвят проект против възможна съветска експанзия по отношение на Украйна
Съединени американски щати готвят проект против възможна съветска експанзия по отношение на Украйна

В околните дни се чака среща сред Джо Байдън и Владимир Путин

Той напомни извършените през лятото взаимни руско-китайско-ирански военни учения - апропо след срещата сред Путин и Байдън в Женева. Това беше алената лампичка, че е вероятен някакъв боен съюз ", сподели политологът.

Той напомни, че след срещата сред съветския министър на външните работи Сергей Лавров и американския държавен секретар Антъни Блинкън в четвъртък в Стокхолм се появи информацията, че договарянията сред президентите Владимир Путин и Джо Байдън евентуално ще се състоят още при започване на идната седмица. Това е по-рано, в сравнение с в началото се очакваше. Изглежда, че някой бърза, кой и с каква цел, запита той.

По думите на Туфелд в новогодишното си послание американският президент Байдън не е имал какво да каже в това послание. " Няма никакви триумфи в интернационалната политика. Социална рецесия, расова рецесия, Covid... И внезапно, ненадейно за всички, незабавна среща на върха. Преди Нова година. Преди Коледа в Америка. Какво значи това? Означава, че най-вероятно ще бъдат реализирани някакви договорености сред Съединените щати и Русия ", сподели политологът.
 Путин ще търси гаранции от Байдън за Украйна
Путин ще търси гаранции от Байдън за Украйна

В иден диалог сред двамата

Той посочи, че в края на януари или при започване на февруари 2022 година Байдън ще прочете от трибуната на Конгреса обръщението си към нацията, където ще се появят някакви положителни обстоятелства, които Байдън ще може да заяви на американския народ.

Американският политолог напомни, че това послание е доста значимо за Демократическата партия, тъй като през ноември 2022 година са междинните избори за Конгреса, а все още възможностите за триумф на демократите не са по никакъв начин огромни.

Запитан дали нагнетяването на напрежението към Украйна може да вдигне залозите преди идните договаряния, той отговори, че това е несъмнено.

" Вдигането на залозите е в основата на всички договаряния. Винаги страните подвигат залозите, с цел да доближат в последна сметка до някакво съглашение . И още нещо значимо - и двете страни схващат, че няма да има никакъв спор, още повече война ", изясни Игор Туфелд.

Той съобщи, че явно Украйна няма да нападне Русия. Русия също няма да нападне Украйна, тъй като това не й е нужно. Защо й е да се самоизолира на интернационалната сцена? Тогава никой няма да я поддържа и няма да желае да беседва с нея.
 Украйна разгласи: допустима е огромна атака на Русия през януари
Украйна разгласи: допустима е огромна атака на Русия през януари

Украйна нямало да направи нищо да предизвика обстановката, само че е подготвена да отвърне

Мисля, че има и други въпроси, които могат да бъдат решени на масата за договаряния. Америка се тормози от доближаването на Русия с Китай. А когато към тези две страни се причисли и трета страна , чиито връзки със Съединените щати също не са положителни - имам поради Иран - това провокира още по-сериозни опасения. Всички знаят, че през лятото се организираха взаимни руско-китайско-ирански военни учения - апропо след срещата сред Путин и Байдън в Женева. Това беше алената лампичка, че е вероятен някакъв боен съюз ".

Русия и Китай построяват стратегическо партньорство, само че нито президентът Путин, нито ръководителят Си са говорили в миналото за основаването на руско-китайски боен съюз. Поне към този момент, сподели американският политолог.

" Засега - не. Точно по този начин. Просто желая да напомня, че НАТО беше основана през 1947 година, а Варшавският контракт - едвам през 1955 година И тогава споделяха, че няма да има никакъв боен контракт и така нататък Това не е нещо, което може да бъде основано за един ден. Това е нескончаем развой. Преговорите, чиято цел е да бъде предотвратено основаването на подобен съюз, би трябвало да стартират овреме ".

На въпрос по какъв начин ще противодействат Съединените щати на доближаването сред Русия и Китай, в случай че политиката на двойно въздържане ускорява това доближаване, а вбиването на чеп сред Москва и Пекин е все по-трудно постижима цел , той сподели, че Китай в никакъв случай не е бил благонадежден сътрудник.

" И в Русия, и в Америка доста добре го знаят. Помним дружбата сред Мао Дзедун и Сталин и другарските връзки сред Съветския съюз и Китай. И внезапно, като че ли с вълшебна пръчица, те бяха изменени от другарски на враждебни. При това толкоз толкова враждебни, че Китай стана по-голяма опасност за Русия от войските на НАТО и Съединените щати ", изясни Игор Туфелд.

Тази седмица президентът Путин сподели, че го плашат с Китай от 2000 година и че не се тормози от увеличението на китайския боен капацитет. Нещо повече, той назова руско-китайското съдействие фактор на непоклатимост в интернационалните връзки .

" Върви доста тънка дипломатическа игра. Ще завоюва този, който предложи повече, и този, който получи повече. В тази обстановка са вероятни всевъзможни разновидности, тъй като Америка има какво да предложи на Русия. Русия има какво да желае от Съединените щати. Америка може да даде на Русия доста повече от Китай. Ако изиска ", сподели политологът.
 Блинкън: НАТО не е неприятелски към Русия
Блинкън: НАТО не е неприятелски към Русия

Позиция на Белия дом

Китай е независима единица и за разлика от Съединените щати не съставлява интернационалната общественост . Съединените щати могат да вземат решение благодарение на сътрудниците си някакви въпроси, свързани с трети страни като Китай, Иран и Русия. Китай няма такава опция. Именно по тази причина опциите на Съединените щати са доста по-големи от опциите на Китай, изясни Туфелд.

Той регистрира, че президентът Путин, а по-късно и министърът на външните Сергей Лавров е дефинирал ясно настояванията си: да получат юридически обвързващи гаранции, че ще спре разширението на НАТО на изток и че наоколо до границите на Русия няма да бъдат разполагани оръжейни системи, които заплашват сигурността ѝ . Готови ли са Съединените щати да изпълнят тези претенции?
 Германия помогнала на Русия да заложи мина под Европа
Германия помогнала на Русия да заложи мина под Европа

Във връзка със " Северен поток 2 "

" Америка би трябвало да получи нещо в подмяна. Може би в тази обстановка Китай ще се трансформира в търсената разменна монета ", сподели политологът.

На въпрос: " Настина ли вярвате, че Съединените щати могат да предложат на Русия нещо, което да я накара да загърби Китай ", той отговори, че Русия може да се откаже от взаимните военни учения. Никой няма да желае от нея да се откаже от икономическите си връзки с Китай , добави Туфелд.
Източник: news.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР