Радиотелескоп с 12 купола в Алпите дава своя принос за разбирането на Вселената
Със своите 12 купола най-мощният милиметров радиотелескоп в северното полукълбо е " кацнал " на високо плато във Френските Алпи. Неговите наблюдения дават обещание открития, вариращи от състава на околните комети до произхода на живота във Вселената, съобщи Франс прес.
Всеки клиент на обсерваторията NOEMA (Northern extended millimeter array) приключва изкачването си пешком и на надморска височина от 2550 метра, където под слънцето блестят редицата куполи в среда, осеяна с редки тревни туфи и към момента непорочен сняг.
Инсталацията към този момент разреши " забележителен прогрес в астрономията, като да вземем за пример да се видят сърцата на галактиките ", изяснява Фредерик Гет, астроном и заместник-директор на Института по милиметрова радиоастрономия (IRAM).
Създаден e през 1979 година по самодейност на немския институт " Макс Планк " и френския Национален център за научни проучвания (CNRS). По-късно към IRAM се причислява испанският Национален географски институт (IGN). Неговият флагман от дълго време е огромният радиотелескоп в Пико Велета, Испания, със своя купол с диаметър 30 метра.
Размерът има значение в милиметровата радиоастрономия за улавянето на извънредно слаби сигнали от електромагнитни талази. Една вселена, да вземем за пример, излъчва тези талази в честоти, вариращи от рентгенови лъчи през забележима светлина до радиовълни, които са най-ниско енергийни (милиметри и сантиметри).
Радиовълните са тези от " студената " Вселена, т.е. " всичко с изключение на звездите ", и това е царството на NOEMA.
Диаметърът на алуминиевите куполи е единствено 15 метра, само че тяхната разграничителна дарба се дължи частично на броя им, който се е нараснал от шест през 2014 година на 12 през тази година, и частично на конфигурацията им.
Подвижни, макар че тежат по 120 тона, те са ситуирани на две релси, образуващи буквата Т, предава Българска телеграфна агенция. През зимата системата от куполи се простира в необятната си настройка с оптимално разстояние от 1,7 километра. Това е главното време за наблюдаване, когато атмосферата е идеална, със изсъхнал, леден и постоянен въздух, изяснява Фредерик Гет.
Инсталацията е построена към внушителна зала за поддръжка, в която се обитава дребната контролна зала на NOEMA. Кабинков въжен превоз придвижва оборудването, належащо за поддръжката на куполите и снабдяването на непрекъснато обитаемата база.
Науката, която се прави с NOEMA, не е от предизвикателните, както се съгласяват нейните астрономи. Те признават, че е мъчно да се конкурират, да вземем за пример със зашеметяващите изображения от новия галактически телескоп " Джеймс Уеб ".
Тази " страхотна машина на времето " обаче, както я назовава астрономът Едвиж Шапион, способства за решаващия прогрес в разбирането ни за Вселената.
Обсерваториите на IRAM са разкрили съвсем половината от известните междузвездни молекули, " градивните детайли на живота във Вселената ", отбелязва астрономът. Благодарение на NOEMA астрофизиците са определили с акуратност температурата на младата Вселена, по-малко от един милиард години след Големия гърмеж.
Мрежата на IRAM e част от съдействието EHT (Event Horizon Telescope), което сплотява водещите радиотелескопи в света и даде първите изображения на черни дупки. NOEMA се причисли към плана през 2021 г.