УСПЕХ: Южна Корея проведе първия орбитален полет на новата ракета Нури!
Съгласно известие, публикувано от осведомителната организация Yonhap, ракетата е извела в космоса макет на сателит и той наред се е разделил от горната степен.
Напомням на читателите, че Южна Корея е развита страна – една от най-силните стопански системи в Азия. Парадоксално обаче, страната изостава в галактическите си упоритости. За страдание забавянията са плод на тежката геополитическа конюнктура – въпреки всичко приказваме за Корейския полуостров, който си остава гореща точка даже през днешния ден. В продължение на дълги години комунистическата северна съседка въобще не се стряскаше от интернационалните предизвестия и си навличаше рецензия и наказания със своите ракетни изстрелвания. Южна Корея обаче е друг случай. Държавата е съдружник на Съединени американски щати, освен това желае да върви напред съгласно интернационалните правила. Но без значение от положителната известност, никой не пожела да помогне на южнокорейците да стартират независима галактическа стратегия. Американците се опасяваха, че притежанието на галактически технологии ще докара до в допълнение напрежение в района. Затова в началото южнокорейците се насочиха към съдействие с Русия.
Колаборацията докара до появяването на първата ракета “KSLV-I ”, която хвърча три пъти: два пъти несполучливо през 2009 и 2010 година, и веднъж сполучливо през 2013 година, когато ракетата стигна до орбита. С този финален триумф Южна Корея най-сетне се причисли към клуба на галактическите страни, които могат да изстрелват спътници от личната си територия. Но пътят към основаването на “KSLV-I ” бе сложен. Само втората й степен бе напълно южнокорейска и със лично създаден ракетен мотор, а първата представляваше модифициран общоприет блок, взет от съветските ракети “Ангара ” с мотор РД-151. Разработката на ракетата по никакъв начин не протече безпрепятствено, а през годините връзките сред южнокорейците и руснаците се обтегнаха. Южна Корея искаше да получи от Русия проектите за градежа на ракетни мотори и да стартира тяхното произвеждане със съдействието на съветските експерти. Но през 2006 година руснаците отхвърлиха да изпълнят настояването. Те взеха решение вместо това независимо да строят първата степен и чак след това да я дават на Южна Корея. Двата неуспеха през 2009-та и 2010-та година по никакъв начин не помогнаха за нормализирането на обноските, защото сътрудниците си прехвърляха взаимно отговорността за неудачите.
И по този начин, откакто най-накрая триумф бе реализиран през 2013 година, “KSLV-I ” бе пенсионирана и пратена в историята. Веднага по-късно Южна Корея стартира петгодишна стратегия по основаването на личен мотор за първата степен на ракетата от ново потомство “KSLV-II ” (или известна като “Нури ”), като задачата бе първият тестов полет на ракетата да е през 2018 година. Този полет бе суборбитален и осъществен на 28-ми ноември същата година. Тогава всичко мина сполучливо и “Нури ” доближи до височина 209 километра – два пъти повече от интернационално приетата 100-километрова граница за начало на галактическото пространство. Така Южна Корея потвърди, че може да организира галактически задачи напълно със лични технологии.
Но орбиталният полет е доста по-трудна задача. Фактът, че той бе сбъднат сполучливо през днешния ден, открива съществени благоприятни условия пред Южна Корея да реализира независими галактически планове. Първото изстрелване на “Нури ” с функционален сателит е планиран за следващата година.
“Нури ” не е изключително мощна ракета – тя е в положение да извежда потребен товар от 600 до 800 кг в околоземна орбита, с което може да се съпоставя с първия притежател на СпейсЕкс “Фалкън 1 ”, който хвърча в интервала сред 2006-2009 година
Но въпреки че Южна Корея изостава фрапантно от останалия галактически свят, чрез “Нури ” държавата днес закупи същинска самостоятелност – а това е значима геополитическа задача.