Съединените американски щати не могат да си позволят още една

...
Съединените американски щати не могат да си позволят още една
Коментари Харесай

Ген. Чарлз Флин: Съединените американски щати не могат да си позволят още една война

Съединените американски щати " не могат да си разрешат " още една война, в случай че избухне спор в Източна Азия, предизвести военачалник Чарлз Флин, главнокомандващ на американската войска в Тихия океан. От Близкия изток до Русия властническите режими провокират американската мощност, до момента в който някои специалисти считат, че армията на Съединени американски щати е пренапрегната, оповестява Business Insider.
Според отчета на " Defence One ", военачалник Флин споделя, че властническите противници на Съединени американски щати - Русия, Китай, Иран и Северна Корея - оказват възходящ напън върху военните запаси на Съединени американски щати.

Говорейки на конференция във Вашингтон предходната седмица, Флин разказа софтуерните и военните съюзи сред тези страни като „ доста рискова композиция “.
Сътрудничеството сред тези страни се ускори. Русия получи от Иран безпилотни самолети " Шахид ", които употребява за офанзиви против украински градове. Освен това е получила дипломатическа и икономическа поддръжка от Китай, до момента в който Северна Корея е изпратила ракети и, съгласно нови отчети, войски.

Русия от своя страна оказа помощ на Иран да избегне глобите и да въоръжи ирански прокси групи, като Хизбула и хусите. В Източна Азия Русия неотдавна подписа боен пакт със Северна Корея и взе участие в огромни военни учения с Китай, като в същото време заплашва Тайван с инвазия.

„ В Европа се води лимитирана районна война. В Близкия изток се води лимитирана районна война. Не можем да си позволим друга лимитирана война в Азия. Защо? Защото това би било световен проблем за всички нас “, споделя военачалник Флин.

В случай на война сред Съединени американски щати и Китай, последствията за международната стопанска система биха били опустошителни. Според оценка на " Блумбърг Икономикс " от януари войната може да коства до 10 000 милиарда $, което е почти 10 % от международния Брутният вътрешен продукт. Един по-широк спор в Близкия изток би провокирал скок в цените на петрола и инфлацията, до момента в който предаването на част от Украйна на Русия като част от мирното съглашение в допълнение би разстроило пазарите на храни и нефт.

Флин не е първият, който предизвестява за заплахите от нов съюз на властнически сили.

През януари Катрин Левантовска, заместник-директор на програмата „ Напред защита “ в Атлантическия съвет, написа, че американските военни сили са пренапрегнати заради заканите в Европа, Близкия изток и Източна Азия.

„ Едновременното обезпечаване на районна непоклатимост в Европа и Близкия изток са сериозни, само че скъпи инициативи “, сподели тя и добави: „ Постигането на задачите с тази скорост, поради рестриктивните мерки на потенциала, може да има противоположен резултат и да навреди освен на Украйна, само че и на НАТО. В същото време на Съединените щати им липсва нужния фокус, с цел да се опълчват на китайската опасност за Тайван и да запазят позицията си в Тихия океан, тъй като военните запаси и отбранителната промишленост към този момент са пренатоварени “.

През октомври предходната година генерал-лейтенантът от Военноморски сили Стивън Скленка, заместник-командир на всички американски сили в Индо-Тихия океан, сподели пред " Sydney Morning Herald ", че възходящият брой американски военни задължения може да отвлече вниманието от способността да се опълчи на китайската експанзия.

" Досега не сме имали нищо изтеглено от този район. Винаги има опция за това, което назовавам стратегическо отклоняване ", сподели той.

По време на Студената война американската войска имаше потенциала да води две огромни войни по едно и също време, само че през 2018 година промени метода си, тъй че да може да води една огромна война, като в същото време възпира различен съперник. Тази тактика беше призната в отговор на възходящата военна мощност на Китай. Някои критици в този момент приканват Съединени американски щати да се върнат към „ двойна тактика “ и настояват, че актуалната теория не взема поради двойната опасност, представлявана от Китай и Русия, двата най-мощни съперника на Америка.

Рафаел Коен, анализатор от изследователския център " RAND Corporation ", сподели, че запазването на потенциала за водене на война по едно и също време против Русия и Китай ще изисква голямо нарастване на военния бюджет на Съединени американски щати. Коен обаче добави, че тези закани могат да бъдат смекчени посредством подсилване на съюзите на Съединени американски щати. Проблемът с увеличението на военните разноски на фона на световната неустойчивост е предизвикателство пред държавните управления по света.

Военните бюджети порастват в международен мащаб и съгласно Стокхолмския интернационален институт за проучване на мира военният бюджет на Съединени американски щати за 2024 година е 886 милиарда $, което е осем % нарастване през последните две години.

Левантовска пресмята, че Съединени американски щати се нуждаят от спомагателни 300 милиарда $ годишно в бюджета за защита, с цел да съживят индустриалната база и да укрепят отбраната против световните закани.

" Накратко, Съединените щати са изправени пред стратегически избор. Техните запаси са незадоволителни, с цел да реализиран задачите си. За да затворят тази празнота, те би трябвало да подхващат една от двете ограничения. "
Източник: trud.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР