Кога и в какъв срок се изплащат болничните?
Съдържание:
Кой има право на болничниКак се подава заявката за болничниКакъв % от заплатата съставляват болничнитеКога и в какъв период се изплащат болничнитеПредаване на болничния листОбработка на документите от НОИИзплащане на болничнитеБолничните са значим детайл от системата на общественото обезпечаване, който дава финансова поддръжка на служащите и чиновниците при краткотрайна неработоспособност заради заболяване или пострадване.
Кой има право на болнични
Правото на болнични имат всички обезпечени лица, които са на трудов контракт или на различен тип контракт, предстоящ на обезпечаване. Това включва както служащите и чиновниците в частния и обществения бранш, по този начин и самонаетите лица, при изискване че са обезпечени за общо заболяване и майчинство. За да имат право на болнични, лицата би трябвало да са обезпечавани най-малко 6 месеца преди настъпването на краткотрайната неработоспособност.
Как се подава заявката за болнични
За да получите болнични, би трябвало да предоставите на вашия шеф болничен лист, публикуван от лекуващия доктор или здравно заведение. Болничният лист съдържа информация за интервала на краткотрайната неработоспособност и повода за нея. Работодателят предава болничния лист на Националния застрахователен институт (НОИ) дружно с нужните документи.
Какъв % от заплатата съставляват болничните
Болничните се пресмятат като % от брутната заплата на обезпеченото лице. За първите два дни от интервала на краткотрайната неработоспособност болничните се изплащат от работодателя и възлизат на 70% от брутната заплата. За идващите дни болничните се изплащат от Национален осигурителен институт и съставляват 80% от брутната заплата на обезпеченото лице.
За служащи с открито професионално заболяване компенсацията е 90% от дневното заплащане съгласно авансово подписания контракт. Обезщетението се поема от работодателя за първите два дни от спирането на работоспособността.
Кога и в какъв период се изплащат болничните
Процесът по погашение на болничните стартира след подаване на болничния лист и нужните документи към Национален осигурителен институт. Ето какви са главните стадии и периоди за погашение на болничните:
Предаване на болничния лист
Работникът или служителят би трябвало да показа получения болничен лист на работодателя до три дни от приемането на документа от лекаря или от лечебното заведение.
Работодателят предава болничния лист и съпътстващите го документите на Национален осигурителен институт в период до 10-то число на месеца, идващ месеца на показване на болничния от служащия или служителя.
Лекарят или лечебното заведението, издало болничния лист, също би трябвало да го показа в Национален осигурителен институт.
Обработка на документите от Национален осигурителен институт
Национален осигурителен институт прави инспекция и обработка на документите в границите на 7 работни дни след приемането им.
Изплащане на болничните
След утвърждение, Национален осигурителен институт прави изплащането на болничните в период до 10 работни дни след обработката на документите. Това значи, че общият период за погашение на болничните може да варира от 17 до 27 работни дни от момента на издаване на болничния лист.
Изплащането на болничните зависи от съществуването на банкова сметка и ангажимента сред служащия и работодателя. Обикновено болничните се изплащат по същата банкова сметка, по която се превежда и месечното заплащане на служащия.
Болничните дават нужната финансова поддръжка на служащите и чиновниците при краткотрайна неработоспособност. Осигурените лица за този риск имат право на болнични, като за първите два дни те се изплащат от работодателя, а за идващите дни – от Национален осигурителен институт. Процесът по погашение на болничните включва предаване на болничния лист, обработка на документите и погашение на болничните, като общият период може да варира от 17 до 27 работни дни, само че най-често е 7-10 работни дни след показване на болничния от работодателя и от издаващия документа.