Кирил Вълчев откри в Казанлък 18-та Световна среща на българските медии, организирана от БТА
Събираме се в Казанлък след двете срещи в Рилския манастир и Йерусалим, където имахме опция да поговорим за наличието в медиите на безконечни полезности като истината и спасението. Естественото продължение е диалогът за избора, който Бог е дал на индивида да следва или не тези полезности с думите Му, предадени в Евангелието - " Ако желае някой да пристигна след Мене... " без да задължава никого да го направи.
Днес България е свободна страна, тъй като българите имаме опция непрестанно да вършим избори в живота си. Възможност, която не на всички места имат съвременниците ни по света и не постоянно в историята са имали предците ни като даже са нямали задоволително информация, с цел да вършат верни избори (например, имало е времена, в които част от новините на Българска телеграфна агенция са били в секретни бюлетини с право да ги четат малко на брой властимащи) ", означи Вълчев.
" А свободата на медиите значи на тяхната налична за всеки територия да се оглеждат като в огледало тези избори, в това число и неверните. Греховете също са факт, в това число и лъжата. И по тази причина медиите би трябвало да демонстрираме когато някой е избрал да не споделя истината или да прави други неверни неща.
А свободни общества, като нашето, не би трябвало да замязват на тези, които отхвърляме, като забраняваме, ограничаваме, цензурираме, заличаваме цели медии или част от наличие в тях, когато не сме съгласни с неверните избори, които са създали. Нещо повече, би трябвало да оказваме помощ на публицистите в медиите, които - за разлика от инфлуенсъри, блогъри или просто хора с мнение в обществените мрежи - носят публицистична отговорност за своята работа. Това значи и постоянно да знаем източника на информацията, с цел да се ориентираме дали ни лъжат ", уточни шефът на Българска телеграфна агенция.
" Медиите носим огромната отговорност да осигуряваме на аудиторията опция да прави всекидневни избори, които включват и избор сред истината и лъжата, сред неверното и праведното. И - откакто сме дали обстоятелствата - да им оказваме помощ този избор да е учреден на истината и по този начин да е потребен за живота и избавителен за душите.
Новинарските организации като Българска телеграфна агенция и тези на нашите посетители от 18 национални новинарски партньорски организации, които поканихме на нашата среща и Празника на розата, са призвани да обезпечават колкото се може повече обстоятелства. Останалите медии, показани тук от български медии от целия свят, имат мъчната задача да оказват помощ човек да се ориентира в морето от правилни обстоятелства - включващи изречени и истини, и неистини - и да избира потребното за него и обществото ", съобщи Кирил Вълчев.
Какво прави Българска телеграфна агенция, с цел да даде повече благоприятни условия за избор на българските медии в България и по света и на непознатите партньорски новинарски организации?
Повече от година достъпът до информациите на български и британски език на Българска телеграфна агенция е свободен.
Всяка медия може без да заплаща да ги употребява и разгласява като цитира Българска телеграфна агенция за източник. Защото знанието за днешния ден не е артикул на пазара, а човешко право както правото на обучение за насъбрания от хората опит от през вчерашния ден. Затова медиите би трябвало да бъдат третирани като учебните заведения и обществото посредством страната по всякакъв начин да ги подкрепя, в това число да подкрепя българоезичните медии по света.
Снимка: БТА
Такава помощ за всички медии България обезпечава посредством Българска телеграфна агенция с разрастваща се мрежа от непрекъснати репортери в страната и на Балканите и измежду българските общности по света, каквато мрежа за доста медии е непостижима.
Както непостижимо за доста медии в България е обезпечаваната от Българска телеграфна агенция информация от света, което изисква пари за абонаменти, превод и редактиране на вести от световни организации, както и за реализиране на контакти и уговаряне на непрекъснат продан на вести с национални организации.
Снимка: БТА
Българска телеграфна агенция дава благоприятни условия и за свободен избор от всички медии на вести от сфери, в които на доста медии им е мъчно да поддържат повече кореспонденти и редактори - стопанска система, просвета, обучение, просвета, както и за вести от българите отвън границите на България в рубриката " БГ Свят " ", посочи шефът на осведомителната организация.
" Най-сетне в Българска телеграфна агенция работим дълготрайно за обезпечаването на елементарен достъп за всички медии до архивите, които съдържат новините от всеки ден на България през 125 годишната история на организацията, тъй като свободата значи и да имаш избор да учиш уроците от предишното.
И тук е моментът да се върна към съмненията, с които започнах, с кой от многото поучителни знаци на времето, мястото, участниците и тематиката на нашата среща да я открия. И да не върша подобен избор, тъй като в действителност на нас в Българска телеграфна агенция най-вече ни приляга не да вършим избор, а да дадем опция за избор от доста благоприятни условия.
Ако стартираме с розата - в нея можем да забележим освен признака на България, само че и връзката й с останалия свят, тъй като нейната история минава през доста от страните, от чиито национални новинарски организации имаме посетители тук през днешния ден. Рисунки на рози има на фрески в двореца в Кносос на гръцкия остров Крит от 3700 години преди Христа и в италианския Помпей от I век след Христа. Първото споменаване на розовата вода е през IX век от Персия, сегашен Иран, а през XVII век отново там към този момент дестилират розово масло. През X век розовата вода е пренесена в Испания. От Турция роза дамасцена идва в България. Оттук стига до нови места като град Джос в нигерийския щат Плато, където при започване на този век нигерийски предприемачи, приключили висше обучение в България, поддържат насаждения от българска маслодайна роза. В Ханой във Виетнам вършат фестивал на българската роза. А Казанлък е побратимен град с други градове на розата като Блида в Алжир.
Ако стартираме тази среща с историята на казанлъшките розопроизводители - в нея можем да забележим най-красивото от триумфа на българите. Още преди България да бъде още веднъж свободна страна в средата на XIX век в Казанлъшко има 1271 казана за варене на розово масло. Първата комерсиална къща за експорт на розово масло на Димитър Папазов има представителства в Цариград, Париж, Лондон и Ню Йорк. Фирмата на Петко Орозов търгува в Русия, Австро-Унгария и Франция. А след Освобождението Кънчо Шипков стига годишно до експорт на 1600 кг розово масло и взе участие с щанд в международните изложби в Париж, Лондон и Чикаго, където Алеко Константинов в пътеписа " До Чикаго и обратно " споделя по какъв начин представителят на компанията на Шипков " преподава география по картата, като почва уроците си от Цариград... сетне прескочи до нашата столица, сетне обиколи с бастуна си границите на България и се спре в Розовата котловина, която той за по-голям резултат е прекръстил на " така наречения земен парадайс ". Този триумф на предприемчивите и работливи българи няма период на валидност както няма и самото розово масло ", сподели в словото си Вълчев.
Снимка: БТА
" Ако стартираме срещата си с Празника на розата - в него можем да забележим свободата на отпадналите ограничавания на делника, а в 120-та му годишнина са тези обичаи, които държат българите дружно. За тях можете да прочетете в последния брой на списание ЛИК на Българска телеграфна агенция, събрал новините за празника от бюлетините на организацията.
Ако стартираме с в миналото живелите в тази котловина траки - от тяхната история можем да почерпим опита на народ без книжовност, за който знаем от описанията на другите за него. И да разберем какъв брой са значими вложенията в медиите, които в този момент пишат в новините си историята на българите в България и отвън границите й, с цел да не остават единствено непознати свидетелства за днешния ни ден.
Ако стартираме от намаляващия брой на българските медии по света, от които съвсем всички жизнеспособни вземат участие в тази наша среща - това би трябвало да ни подсети, че България би трябвало да откри дълготраен механизъм да ги поддържа, тъй като те пазят българските обичаи и език измежду българите по света. И изключително мощна би трябвало да бъде тази поддръжка за българите в страни в неволя като войната в Украйна или изгубили поддръжката на локалната страна както неотдавна Австралия спря българската стратегия по публичното си радио.
Ако стартираме от политическите безредици на днешните българи - в тях по-добре да забележим разгорещените диспути за бъдещето на една демократична България, в която изборите са на постоянно като в Италия, а постоянно държавно управление се реди дълго като в Белгия, към чиито демократични образци се стремяхме.
Снимка: БТА
Ако стартираме от днешния Ден на Ботев от който знаем, че свободният не умира - това би трябвало да ни подсети, че единствено свободните медии съхраняват паметта от днешните вести за на следващия ден, както ботевите вестници продължаваме да четем и в този момент.
Ако стартираме от Деня на детето, на който през вчерашния ден се събрахме в Казанлък - можем да забележим това предизвикателство пред медиите да доближават до децата и младите по подобен метод, че да развиват естествения им разсъдък, с цел да не изчезне индивидът, заместен напълно от изкуствения разсъдък. Защото изкуственият разсъдък в никакъв случай няма да може да разграничи истината от лъжата откакто постоянно ще зависи от това на какво го е научил в началото някой човек - на истина или на неистина.
А можем да стартираме и със стих за розата, който помним от детството си - от някоя национална ария, за вазовия трендафил или за " една българска роза ", която каним да вземе добре пристигналият другар в България, с цел да му припомня " за Балкана, за морето и за всички нас ". Защото, макар че тук сме се събрали публицисти, би трябвало да признаем превъзходството на поетите, които със стиховете си се грижат за безконечното в нашите души.
Затова и поканихме тази наша среща да открие поетът Найден Вълчев, създател на текста на песента " Една българска роза ", която ще си напомним в осъществяването на Паша Христова преди да чуем неговото послание към Осемнадесетата международна среща на българските медии в Казанлък ", приключи си словото шефът на Българска телеграфна агенция Кирил Вълчев.
Снимка: БТА
Днес България е свободна страна, тъй като българите имаме опция непрестанно да вършим избори в живота си. Възможност, която не на всички места имат съвременниците ни по света и не постоянно в историята са имали предците ни като даже са нямали задоволително информация, с цел да вършат верни избори (например, имало е времена, в които част от новините на Българска телеграфна агенция са били в секретни бюлетини с право да ги четат малко на брой властимащи) ", означи Вълчев.
" А свободата на медиите значи на тяхната налична за всеки територия да се оглеждат като в огледало тези избори, в това число и неверните. Греховете също са факт, в това число и лъжата. И по тази причина медиите би трябвало да демонстрираме когато някой е избрал да не споделя истината или да прави други неверни неща.
А свободни общества, като нашето, не би трябвало да замязват на тези, които отхвърляме, като забраняваме, ограничаваме, цензурираме, заличаваме цели медии или част от наличие в тях, когато не сме съгласни с неверните избори, които са създали. Нещо повече, би трябвало да оказваме помощ на публицистите в медиите, които - за разлика от инфлуенсъри, блогъри или просто хора с мнение в обществените мрежи - носят публицистична отговорност за своята работа. Това значи и постоянно да знаем източника на информацията, с цел да се ориентираме дали ни лъжат ", уточни шефът на Българска телеграфна агенция.
" Медиите носим огромната отговорност да осигуряваме на аудиторията опция да прави всекидневни избори, които включват и избор сред истината и лъжата, сред неверното и праведното. И - откакто сме дали обстоятелствата - да им оказваме помощ този избор да е учреден на истината и по този начин да е потребен за живота и избавителен за душите.
Новинарските организации като Българска телеграфна агенция и тези на нашите посетители от 18 национални новинарски партньорски организации, които поканихме на нашата среща и Празника на розата, са призвани да обезпечават колкото се може повече обстоятелства. Останалите медии, показани тук от български медии от целия свят, имат мъчната задача да оказват помощ човек да се ориентира в морето от правилни обстоятелства - включващи изречени и истини, и неистини - и да избира потребното за него и обществото ", съобщи Кирил Вълчев.
Какво прави Българска телеграфна агенция, с цел да даде повече благоприятни условия за избор на българските медии в България и по света и на непознатите партньорски новинарски организации?
Повече от година достъпът до информациите на български и британски език на Българска телеграфна агенция е свободен.
Всяка медия може без да заплаща да ги употребява и разгласява като цитира Българска телеграфна агенция за източник. Защото знанието за днешния ден не е артикул на пазара, а човешко право както правото на обучение за насъбрания от хората опит от през вчерашния ден. Затова медиите би трябвало да бъдат третирани като учебните заведения и обществото посредством страната по всякакъв начин да ги подкрепя, в това число да подкрепя българоезичните медии по света.
Снимка: БТА
Такава помощ за всички медии България обезпечава посредством Българска телеграфна агенция с разрастваща се мрежа от непрекъснати репортери в страната и на Балканите и измежду българските общности по света, каквато мрежа за доста медии е непостижима.
Както непостижимо за доста медии в България е обезпечаваната от Българска телеграфна агенция информация от света, което изисква пари за абонаменти, превод и редактиране на вести от световни организации, както и за реализиране на контакти и уговаряне на непрекъснат продан на вести с национални организации.
Снимка: БТА
Българска телеграфна агенция дава благоприятни условия и за свободен избор от всички медии на вести от сфери, в които на доста медии им е мъчно да поддържат повече кореспонденти и редактори - стопанска система, просвета, обучение, просвета, както и за вести от българите отвън границите на България в рубриката " БГ Свят " ", посочи шефът на осведомителната организация.
" Най-сетне в Българска телеграфна агенция работим дълготрайно за обезпечаването на елементарен достъп за всички медии до архивите, които съдържат новините от всеки ден на България през 125 годишната история на организацията, тъй като свободата значи и да имаш избор да учиш уроците от предишното.
И тук е моментът да се върна към съмненията, с които започнах, с кой от многото поучителни знаци на времето, мястото, участниците и тематиката на нашата среща да я открия. И да не върша подобен избор, тъй като в действителност на нас в Българска телеграфна агенция най-вече ни приляга не да вършим избор, а да дадем опция за избор от доста благоприятни условия.
Ако стартираме с розата - в нея можем да забележим освен признака на България, само че и връзката й с останалия свят, тъй като нейната история минава през доста от страните, от чиито национални новинарски организации имаме посетители тук през днешния ден. Рисунки на рози има на фрески в двореца в Кносос на гръцкия остров Крит от 3700 години преди Христа и в италианския Помпей от I век след Христа. Първото споменаване на розовата вода е през IX век от Персия, сегашен Иран, а през XVII век отново там към този момент дестилират розово масло. През X век розовата вода е пренесена в Испания. От Турция роза дамасцена идва в България. Оттук стига до нови места като град Джос в нигерийския щат Плато, където при започване на този век нигерийски предприемачи, приключили висше обучение в България, поддържат насаждения от българска маслодайна роза. В Ханой във Виетнам вършат фестивал на българската роза. А Казанлък е побратимен град с други градове на розата като Блида в Алжир.
Ако стартираме тази среща с историята на казанлъшките розопроизводители - в нея можем да забележим най-красивото от триумфа на българите. Още преди България да бъде още веднъж свободна страна в средата на XIX век в Казанлъшко има 1271 казана за варене на розово масло. Първата комерсиална къща за експорт на розово масло на Димитър Папазов има представителства в Цариград, Париж, Лондон и Ню Йорк. Фирмата на Петко Орозов търгува в Русия, Австро-Унгария и Франция. А след Освобождението Кънчо Шипков стига годишно до експорт на 1600 кг розово масло и взе участие с щанд в международните изложби в Париж, Лондон и Чикаго, където Алеко Константинов в пътеписа " До Чикаго и обратно " споделя по какъв начин представителят на компанията на Шипков " преподава география по картата, като почва уроците си от Цариград... сетне прескочи до нашата столица, сетне обиколи с бастуна си границите на България и се спре в Розовата котловина, която той за по-голям резултат е прекръстил на " така наречения земен парадайс ". Този триумф на предприемчивите и работливи българи няма период на валидност както няма и самото розово масло ", сподели в словото си Вълчев.
Снимка: БТА
" Ако стартираме срещата си с Празника на розата - в него можем да забележим свободата на отпадналите ограничавания на делника, а в 120-та му годишнина са тези обичаи, които държат българите дружно. За тях можете да прочетете в последния брой на списание ЛИК на Българска телеграфна агенция, събрал новините за празника от бюлетините на организацията.
Ако стартираме с в миналото живелите в тази котловина траки - от тяхната история можем да почерпим опита на народ без книжовност, за който знаем от описанията на другите за него. И да разберем какъв брой са значими вложенията в медиите, които в този момент пишат в новините си историята на българите в България и отвън границите й, с цел да не остават единствено непознати свидетелства за днешния ни ден.
Ако стартираме от намаляващия брой на българските медии по света, от които съвсем всички жизнеспособни вземат участие в тази наша среща - това би трябвало да ни подсети, че България би трябвало да откри дълготраен механизъм да ги поддържа, тъй като те пазят българските обичаи и език измежду българите по света. И изключително мощна би трябвало да бъде тази поддръжка за българите в страни в неволя като войната в Украйна или изгубили поддръжката на локалната страна както неотдавна Австралия спря българската стратегия по публичното си радио.
Ако стартираме от политическите безредици на днешните българи - в тях по-добре да забележим разгорещените диспути за бъдещето на една демократична България, в която изборите са на постоянно като в Италия, а постоянно държавно управление се реди дълго като в Белгия, към чиито демократични образци се стремяхме.
Снимка: БТА
Ако стартираме от днешния Ден на Ботев от който знаем, че свободният не умира - това би трябвало да ни подсети, че единствено свободните медии съхраняват паметта от днешните вести за на следващия ден, както ботевите вестници продължаваме да четем и в този момент.
Ако стартираме от Деня на детето, на който през вчерашния ден се събрахме в Казанлък - можем да забележим това предизвикателство пред медиите да доближават до децата и младите по подобен метод, че да развиват естествения им разсъдък, с цел да не изчезне индивидът, заместен напълно от изкуствения разсъдък. Защото изкуственият разсъдък в никакъв случай няма да може да разграничи истината от лъжата откакто постоянно ще зависи от това на какво го е научил в началото някой човек - на истина или на неистина.
А можем да стартираме и със стих за розата, който помним от детството си - от някоя национална ария, за вазовия трендафил или за " една българска роза ", която каним да вземе добре пристигналият другар в България, с цел да му припомня " за Балкана, за морето и за всички нас ". Защото, макар че тук сме се събрали публицисти, би трябвало да признаем превъзходството на поетите, които със стиховете си се грижат за безконечното в нашите души.
Затова и поканихме тази наша среща да открие поетът Найден Вълчев, създател на текста на песента " Една българска роза ", която ще си напомним в осъществяването на Паша Христова преди да чуем неговото послание към Осемнадесетата международна среща на българските медии в Казанлък ", приключи си словото шефът на Българска телеграфна агенция Кирил Вълчев.
Снимка: БТА
Източник: dir.bg
КОМЕНТАРИ