С огромна изненада започна XXII кръг от английската Висша лига.
Новият

Сензация: Евертън би лидера Арсенал в дебюта на Шон Дайч

С голяма изненада стартира XXII кръг от британската Висша лига.

Новият управител Шон Дайч изведе Евертън до първа победа в формален дуел от месец октомври предходната година и то не против какъв да е, а против водача Арсенал!

„ Карамелите “ се постановиха над водачите в класирането с минималното 1:0 и по този начин се измъкнаха от зоната на изпадащите, нанасяйки едвам 2-ра загуба на „ топчиите “ през сезона.

Нещо повече, те прекъснаха серията си от 4 провали във всички шампионати и на процедура надиграха своя противник, защото имаха надалеч по-чистите голови положения преди почивката.

Нападателят им Доминик Калвърт-Люин обаче пропусна 2 отлични благоприятни условия, а един път с глава от чудесна позиция не съумя да се разпише и Абулдай Дукуре.

Гостите имаха един действителен късмет през първото полувреме, пристигнал след хубаво воле на Букайо Сака, но топката бе избита на самата голлиния.

Така паузата пристигна при нулево реми, само че четвърт час след нея домакините нанесоха своя удар. В 60-ата минута с глава след корнер се разписа Джеймс Тарковски, който работи с новия управител Дайч в Бърнли.

Арсенал се опита да отговори и в 78-а минута зимното попълнение Леандро Тросар стреля от ръба на наказателното поле, само че Джорджан Пикфорд избави и не разреши да има изненада.

Една минута преди края на постоянното време Александър Зинченко видя празното пространство и опита неочакван удар от 30 метра, който профуча настрана от дясната греда на Евертън.

В 92-ата минута още веднъж Зинченко бе на добра позиция след корнер и стреля от границата на наказателното поле, само че мощното му воле не откри задачата.

В добавеното време украинецът се спречка с Нил Мопе и това докара до съществено напрежение сред двата тима, което завърши с няколко жълти картона.

Срещата обаче приключи с триумф на Евертън, макар митингите на почитателите преди мача, поради които на „ Гудисън Парк “ не участваха представители на клубното управление.

Засега обаче наподобява, че то е направило верният избор с новия управител, тъй като „ карамелите “ играха доста плътно през по-голямата част от дуела.

След него те към този момент имат 18 точки, с една повече от намиращите се в рисковата зона Уулвърхемптън и Борнемут преди техните срещи от кръга.
Арсенал остава на върха с 50 точки, на 5 пред първенеца Манчестър Сити при еднакъв брой изиграни мачове.

Евертън – Арсенал 1:0
1:0 Джеймс Тарковски (60)

СТАРТОВИ СЪСТАВИ:

Евертън : 1. Джордан Пикфорд, 19. Виталий Миколенко, 2. Джеймс Тарковски, 30. Конър Коуди, 23. Шеймъс Коулман, 7. Дуайт МакНийл, 8. Амаду Онана, 27. Идриса Гей, 17. Алекс Иуоби, 16. Абдулай Дукуре, 9. Доминик Калвърт-Люин;

Треньор: Шон Дайш;

Арсенал : 1. Аарън Рамсдейл, 25. Александър Зинченко, 6. Габриел Магаляеш, 12. Уилям Салиба, 4. Бен Уайт, 34. Гранит Джака, 5. Томас Партей 8. Мартин Йодегаард, 11. Габриел Мартинели, 7. Букайо Сака, 14. Еди Нкетиа;

Треньор: Микел Артета.
Източник: novsport.com