Градоначалникът на Шумен Любомир Христов пред „Труд“: Кметът трябва разумно да харчи парите на гражданите
С Любомир Христов , кмет на десетия по величина град у нас, беседваме на прага на третата му управническа година. Какво може да се свърши за 820 дни в този регион на Североизтока? Какво зависи от общинския бюджет и по какъв начин би трябвало да се ръководят парите на жителите?
– Г-н Христов, очаквате ли по-особено внимание към вашия район по време на българското европредседателство?
– Добре пристигнали са всички посетители, уповавам се, че ще проявят интерес към Плиска, Велики Преслав, към Шумен, към световния български знак – Мадарският конник. Ще се радваме да бъдем домакини и да представим достиженията на една българска община и на целия район.
– Шумен ще разполага с бюджет от 77,5 млн.лв. през 2018 година, съвсем 7 млн.лв. повече от миналата. Как ще го почувстват съгражданите ви?
– Шуменци ще го усетят в усъвършенстваната инфраструктура по кварталите, в по-добре осветения град, в по-голямата непорочност, тъй като ще разполагаме и с повече средства за поддръжка. Трябва да е ясно, че завишението е от усъвършенстваната финансова дисциплинираност в общината. Средствата се разходват извънредно рационално, там, където има потребност. Когато тръгнем да вършим нещо, желаеме да е качествено, да не даваме всяка година пари за ремонт на едно и също място. Повишихме и събираемостта от налози, тъй като имаше жители, които с години не бяха плащали отговорностите си. Издали сме над 4 000 акта за определяне на данъчни отговорности, започнахме и процедури посредством арбитър реализатори.
– Значи не вдигнахте налозите, а докарахте хората до касите?
– Голяма част от хората и компаниите, които получиха напомнителни писма със период за заплащане, пристигнаха бързо и си почистиха старите отговорности. Ще дам образец, единствено от едно сдружение с хотел м.г. сме получили просрочени 1,2 млн.лв. за боклук и други налози. Служителите ни свършиха доста работа. Продължаваме с това движение.
– Предвидените средства за финансови разноски са забележителна сума – над 29 млн.лв., ще стигнат ли до всеки, чак до хората в селата?
– Разбира се, знам, че хората се вълнуват по какъв начин наподобява регионът край дома им, какво е положението на улиците. Тази година средствата ще са повече, вършим лист на улиците, за които има сигнали за дупки. Вече имаме завършила социална поръчка за 1,2 млн.лв. и откакто се усъвършенства времето, започваме преасфалтиране. М.г имаше проблем, апелираха социална поръчка и ние кърпихме улиците единствено с общинското дружество по строителство. После спечелихме делото, само че зимата пристигна и не можахме да реагираме. Ще стартира замяна и на уличното освeтление. Вече пилотно сменихме уличните лампи в с.Белокопитово с икономични (LED) и това е вероятността за цялата община. Ще стартираме с кварталите, ще използваме обновяването на градската среда по Оперативна програма “Региони в напредък ” и на местата, където ремонтираме улици, ще се подменя и осветлението.
– През януари стартирахте поправки в пет региона на Шумен за 7,2 млн.лв. Първата копка беше в кв. ”Тракия ” и обещахте дори строеж на храм. Как ще помогне за него общината?
– При мен идваха жители, които от години желаят в квартала да има черква, за тази цел има и предназначен имот. Поех ангажимент да спомагам, приказвал съм с митрополит Йоан и чакам през февруари да сложим началото. Надявам се, че и бизнесът ще помогне. Общината ще благоустрои терена към църквата и нека да успеем до 1-2 години да я изградим. А ремонтите в петте региона на Шумен ще трансформират тези градски пространства осезаемо. При първата копка споделих, че ще вървя безусловно всеки ден по обектите, ще желая всяка седмица да ми рапортуват какво и по какъв начин е свършено. Искам да се работи качествено, тъй като общината се напати от неприятното строителство, което заварихме. До месец ще стартираме и ремонтите на 4 учебни заведения за 13 млн.лв. Няма да се прекъсват образователните занятия, тъй като първоначално ще се стартира от оградите и дворовете.
– Когато отчитахте втората година от мандата, казахте, че нито един кмет не е заварил 35 млн.лв. отговорности. Заявихте, че сте съумели да ги стопите до 12 млн.лв. Как?
– Да, удостоверявам го, те даже бяха над 35 млн.лв. През 2016 и 2017 година успяхме да върнем над 18 млн.лв. През тази година ни следва да възстановим още близо 6 млн. – тези пари са заложени в бюджета и към този момент стартира разплащането с тях. Ако ги имахме обаче разполагаем, можехме да ги използваме за възстановяване на инфраструктурата в кварталите, да изградим повече детски площадки, места за отдих и още, и още…, с цел да подобрим живота на шуменци. Но, за жалост, те отиват за покриване на остарели задължения. И с цел да се оправим, беше доста значимо да подобрим финансовата дисциплинираност. Аз подписвам всеки документ за над 300 лева Всеки разход минава през три равнища на координиране, преди да стигне до мен. Има случаи, когато считам, че предлагането не е необходимо и го отхвърлям.
– Тогава спестовен или свидлив е кметът на Шумен?
– Разумен, когато се харчат парите на жителите. И всеки кмет би трябвало да е подобен.
– Ваша концепция е основаване на общинско дружество „ Чистота ”. Предстои то да поеме лъскането на половината град. Препоръчвате ли този метод на сътрудниците си в страната?
– Аз не откривам топлата вода, мога да посоча за образец Смядово, въпреки и доста по-малка община. Там беше построено такова дружество и бяха прекъснати договорите със сметосъбиращите компании. Спомнете си, че преди да стане частно, БКС също беше общинска компания. Миналата година Шумен беше разграничен на две елементи, наети бяха две нови компании и те чистиха за към 2 млн.лв. по-ниска цена. От тази пролет сметосъбирането на половината град би трябвало да бъде поето от основаната общинска “Чистота ”. Увеличените ни доходи в действителност, са и от положителната работата на общинските педприятия.
– Преструктурирахте някои, оказа ли се дейно?
– Само за 1 година от преобразуването на Общински пазари от комерсиално сдружение в общинско дружество облагата е със 150 000 лева по-добра. Виждате какво е в този момент положението на Кооперативния пазар и жителите се изричат позитивно, а преди в събота и неделя го завладяваха търговци на вехтории. Създадохме и строително дружество, което работи без да начислява облага при ремонтите. С това пък осъществяваме икономии, които също подкрепят бюджета.
– Пред довеждане докрай е “Арена Шумен ”, тя е първото ви осъществено заричане, освен това много огромен план. Как ще я стопанисва общината?
– Работим по няколко разновидността – отдаване чартърен, концесионен контракт взаимно с общината, а третият с мениджърски екип, който да ръководи оборудването. Залата ще бъде място за културни и спортни събития, нужни са способени хора, които да канят групи, сформира, състезатели. На първо време даже да не получаваме доходи, а единствено да може да се самоиздържа и да служи добре на жителите, ще бъдем задоволени. Защото за общинските спортни парцели сме дали през м.г. 300 000 лева единствено за консумативи. А това, което приказва опозицията, че залата ще коства 13 млн.лв. не е истина. Със събарянето на старите казарми и построяването е 8,5 млн.лв., които получихме от страната. Но ние би трябвало да благоустроим региона към залата. Да построим 2 кръгови кръстовища, а по ул. ”Перуника ” да се построи канализация, тъй като концепцията ни е там да продадем терен за жилищен комплекс. Край залата има зелени площи, нужна е поливна апаратура. Искаме да възстановим старите кладенци на казармите, с цел да не употребяваме питейна вода за поливане. В съседство стартира и създаване на хотел, тъй че входът на Шумен ще добие напълно различен тип.
– Други спортни парцели обаче са в окаяно положение?..
– С 300 хил.лв. общински средства започваме замяна на покривите на зала “Плиска ”, след това дограмата, с цел да създадем положителни условия за тренировки. За стадион “П. Волов ” има наставление, че е рисков за прилагане и би трябвало да бъде съборен. Намеренията ми са да изградим нов стадион. Шуменци обичат футбола и заслужават да имат и добър тим, и добър стадион. Със страдание би трябвало да кажа, че една от аргументите стадионът да е в това положение е, че не е експолатиран вярно през годините и по тази причина в този момент трибуните се разрушават.
– В Индустриалния парк на Шумен от година интензивно се купуват имоти, строят се фабрики. Защо обаче още не сме занулили безработицата?
– Безработицата в Шумен към този момент е към 3%, само че има хора, които сортират къде да стартират, търсят избрана работа, против несъмнено възнаграждение. В последните месеци имаме още 3 закупени имота, по този начин общо с предходните седем, които са на друг стадий на създаване или на действие, и двата завода, издигнати преди години, стават 12. Сега ще стартираме да реинвестираме в инфраструктурата на други зони от парка. С доста огромно съображение ще кажа, че Шумен притегли вложители с интензивността на администрацията и управата на Индустриалния парк. Заедно с господин Николай Тончев организирахме доста срещи в Агенцията за непознати вложения и с комерсиалните аташета на посолствата у нас. Предлаганите условия в нашия парк са доста положителни, а и Шумен е на основно място – на 90 км от морската граница и на 130 км от Дунав мост.
– В доста райони проблем N1 е повишената цена на водата. В Шумен с изключение на скъпа, водата е и мътна…
– Ние сме единствената община, която има подготвен работен план с позволение за градеж и може да стартира изгражане на пречиствателна станция за питейни води още през тази година. Прединвестиционното прочуване, което тече сега и в което са включени и довеждащият тръбопровод /24 км./, и някои от вътрешните мрежи на града, е утвърден съвсем на последна инстанция. За това са нужни 95 млн.лв. Обществената поръчка би трябвало да бъде оповестена до края на март от Асоциацията по ВиК. Ако няма обжалване, построяването на пречиствателна ще започва до 2-3 месеца.
– Вие персонално бихте ли желали да плащате по-ниска цена за кубик водата?
– Още първоначално, когато Общинският съвет трябваше да гласоподава 5-годишния бизнес-план на “ВиК ”-дружеството, бях на мнение, че можем да приемем проекта за ръководство, без раздела за цената на водата. Но след това, след диалози с министъра на районното развиване Николай Нанков и зам.министър Малина Крумова, стана ясно, че в случай че не бъде признат проекта, ние не можем да участваме в прединвестицонните планове. А неучастието ни пък, обричаше града на безводие и на липса на пречиствателна станция. Довеждащият тръбопровод от язовир “Тича ” тече, загубите са над 70 на 100 и не се знае в кой миг ще спре водата до помпените станции. Да, и на мен не ми харесва цената, само че избрах като жител да заплащам повече, с цел да бъде построена пречиствателна и да се подмени водопроводът, тъй като такива пари нито страната, нито общината могат да обезпечат през идващите години.
– Шумен е доста прочут с Паметник „ Създатели на българската страна “ над града, само че за жал и с незавършени отпреди демокрацията здания в центъра. Виждате ли късмет за смяна?
– И на мен ми бодат очите. Буквално през седмица повеждам диалози със притежателите на тези здания – Виваком и “Автомагистрали Черно море ”, общината има в региона единствено един терен. Убеден съм, че и те желаят да трансформират нещата с тези неугледни и незавършени в центъра на Шумен градежи. Наскоро идваха съветски предприемачи да оглеждат региона, питаха дали може да се надстроява над старите плочи. Искаха градивно мнение, ние им го предоставихме и в този момент чакаме тяхното решение.
Нашият посетител
Любомир Христов е кмет на Шумен от ноември 2015 година Избран е с 64% от гласовете на шуменци. До поемането на кметския пост е бил народен представител от ГЕРБ в 42-то и 43-то Народно събрание. Преди да влезе в Народното събрание, работи в системата на Министерство на вътрешните работи над 30 години, като началник на звено “Борба с проведената престъпност ” (1998 – 2005) и шеф на ОДМВР-Шумен (2010 – 2013). Завършил е Висшето воeнно учебно заведение в града, компетентност радиоелектроника. Преминал е образование във ВИПОНД-София, в школата на ФБР в Будапеща и в полицейска академия МАПО-САЩ. Семеен, с две деца.
– Г-н Христов, очаквате ли по-особено внимание към вашия район по време на българското европредседателство?
– Добре пристигнали са всички посетители, уповавам се, че ще проявят интерес към Плиска, Велики Преслав, към Шумен, към световния български знак – Мадарският конник. Ще се радваме да бъдем домакини и да представим достиженията на една българска община и на целия район.
– Шумен ще разполага с бюджет от 77,5 млн.лв. през 2018 година, съвсем 7 млн.лв. повече от миналата. Как ще го почувстват съгражданите ви?
– Шуменци ще го усетят в усъвършенстваната инфраструктура по кварталите, в по-добре осветения град, в по-голямата непорочност, тъй като ще разполагаме и с повече средства за поддръжка. Трябва да е ясно, че завишението е от усъвършенстваната финансова дисциплинираност в общината. Средствата се разходват извънредно рационално, там, където има потребност. Когато тръгнем да вършим нещо, желаеме да е качествено, да не даваме всяка година пари за ремонт на едно и също място. Повишихме и събираемостта от налози, тъй като имаше жители, които с години не бяха плащали отговорностите си. Издали сме над 4 000 акта за определяне на данъчни отговорности, започнахме и процедури посредством арбитър реализатори.
– Значи не вдигнахте налозите, а докарахте хората до касите?
– Голяма част от хората и компаниите, които получиха напомнителни писма със период за заплащане, пристигнаха бързо и си почистиха старите отговорности. Ще дам образец, единствено от едно сдружение с хотел м.г. сме получили просрочени 1,2 млн.лв. за боклук и други налози. Служителите ни свършиха доста работа. Продължаваме с това движение.
– Предвидените средства за финансови разноски са забележителна сума – над 29 млн.лв., ще стигнат ли до всеки, чак до хората в селата?
– Разбира се, знам, че хората се вълнуват по какъв начин наподобява регионът край дома им, какво е положението на улиците. Тази година средствата ще са повече, вършим лист на улиците, за които има сигнали за дупки. Вече имаме завършила социална поръчка за 1,2 млн.лв. и откакто се усъвършенства времето, започваме преасфалтиране. М.г имаше проблем, апелираха социална поръчка и ние кърпихме улиците единствено с общинското дружество по строителство. После спечелихме делото, само че зимата пристигна и не можахме да реагираме. Ще стартира замяна и на уличното освeтление. Вече пилотно сменихме уличните лампи в с.Белокопитово с икономични (LED) и това е вероятността за цялата община. Ще стартираме с кварталите, ще използваме обновяването на градската среда по Оперативна програма “Региони в напредък ” и на местата, където ремонтираме улици, ще се подменя и осветлението.
– През януари стартирахте поправки в пет региона на Шумен за 7,2 млн.лв. Първата копка беше в кв. ”Тракия ” и обещахте дори строеж на храм. Как ще помогне за него общината?
– При мен идваха жители, които от години желаят в квартала да има черква, за тази цел има и предназначен имот. Поех ангажимент да спомагам, приказвал съм с митрополит Йоан и чакам през февруари да сложим началото. Надявам се, че и бизнесът ще помогне. Общината ще благоустрои терена към църквата и нека да успеем до 1-2 години да я изградим. А ремонтите в петте региона на Шумен ще трансформират тези градски пространства осезаемо. При първата копка споделих, че ще вървя безусловно всеки ден по обектите, ще желая всяка седмица да ми рапортуват какво и по какъв начин е свършено. Искам да се работи качествено, тъй като общината се напати от неприятното строителство, което заварихме. До месец ще стартираме и ремонтите на 4 учебни заведения за 13 млн.лв. Няма да се прекъсват образователните занятия, тъй като първоначално ще се стартира от оградите и дворовете.
– Когато отчитахте втората година от мандата, казахте, че нито един кмет не е заварил 35 млн.лв. отговорности. Заявихте, че сте съумели да ги стопите до 12 млн.лв. Как?
– Да, удостоверявам го, те даже бяха над 35 млн.лв. През 2016 и 2017 година успяхме да върнем над 18 млн.лв. През тази година ни следва да възстановим още близо 6 млн. – тези пари са заложени в бюджета и към този момент стартира разплащането с тях. Ако ги имахме обаче разполагаем, можехме да ги използваме за възстановяване на инфраструктурата в кварталите, да изградим повече детски площадки, места за отдих и още, и още…, с цел да подобрим живота на шуменци. Но, за жалост, те отиват за покриване на остарели задължения. И с цел да се оправим, беше доста значимо да подобрим финансовата дисциплинираност. Аз подписвам всеки документ за над 300 лева Всеки разход минава през три равнища на координиране, преди да стигне до мен. Има случаи, когато считам, че предлагането не е необходимо и го отхвърлям.
– Тогава спестовен или свидлив е кметът на Шумен?
– Разумен, когато се харчат парите на жителите. И всеки кмет би трябвало да е подобен.
– Ваша концепция е основаване на общинско дружество „ Чистота ”. Предстои то да поеме лъскането на половината град. Препоръчвате ли този метод на сътрудниците си в страната?
– Аз не откривам топлата вода, мога да посоча за образец Смядово, въпреки и доста по-малка община. Там беше построено такова дружество и бяха прекъснати договорите със сметосъбиращите компании. Спомнете си, че преди да стане частно, БКС също беше общинска компания. Миналата година Шумен беше разграничен на две елементи, наети бяха две нови компании и те чистиха за към 2 млн.лв. по-ниска цена. От тази пролет сметосъбирането на половината град би трябвало да бъде поето от основаната общинска “Чистота ”. Увеличените ни доходи в действителност, са и от положителната работата на общинските педприятия.
– Преструктурирахте някои, оказа ли се дейно?
– Само за 1 година от преобразуването на Общински пазари от комерсиално сдружение в общинско дружество облагата е със 150 000 лева по-добра. Виждате какво е в този момент положението на Кооперативния пазар и жителите се изричат позитивно, а преди в събота и неделя го завладяваха търговци на вехтории. Създадохме и строително дружество, което работи без да начислява облага при ремонтите. С това пък осъществяваме икономии, които също подкрепят бюджета.
– Пред довеждане докрай е “Арена Шумен ”, тя е първото ви осъществено заричане, освен това много огромен план. Как ще я стопанисва общината?
– Работим по няколко разновидността – отдаване чартърен, концесионен контракт взаимно с общината, а третият с мениджърски екип, който да ръководи оборудването. Залата ще бъде място за културни и спортни събития, нужни са способени хора, които да канят групи, сформира, състезатели. На първо време даже да не получаваме доходи, а единствено да може да се самоиздържа и да служи добре на жителите, ще бъдем задоволени. Защото за общинските спортни парцели сме дали през м.г. 300 000 лева единствено за консумативи. А това, което приказва опозицията, че залата ще коства 13 млн.лв. не е истина. Със събарянето на старите казарми и построяването е 8,5 млн.лв., които получихме от страната. Но ние би трябвало да благоустроим региона към залата. Да построим 2 кръгови кръстовища, а по ул. ”Перуника ” да се построи канализация, тъй като концепцията ни е там да продадем терен за жилищен комплекс. Край залата има зелени площи, нужна е поливна апаратура. Искаме да възстановим старите кладенци на казармите, с цел да не употребяваме питейна вода за поливане. В съседство стартира и създаване на хотел, тъй че входът на Шумен ще добие напълно различен тип.
– Други спортни парцели обаче са в окаяно положение?..
– С 300 хил.лв. общински средства започваме замяна на покривите на зала “Плиска ”, след това дограмата, с цел да създадем положителни условия за тренировки. За стадион “П. Волов ” има наставление, че е рисков за прилагане и би трябвало да бъде съборен. Намеренията ми са да изградим нов стадион. Шуменци обичат футбола и заслужават да имат и добър тим, и добър стадион. Със страдание би трябвало да кажа, че една от аргументите стадионът да е в това положение е, че не е експолатиран вярно през годините и по тази причина в този момент трибуните се разрушават.
– В Индустриалния парк на Шумен от година интензивно се купуват имоти, строят се фабрики. Защо обаче още не сме занулили безработицата?
– Безработицата в Шумен към този момент е към 3%, само че има хора, които сортират къде да стартират, търсят избрана работа, против несъмнено възнаграждение. В последните месеци имаме още 3 закупени имота, по този начин общо с предходните седем, които са на друг стадий на създаване или на действие, и двата завода, издигнати преди години, стават 12. Сега ще стартираме да реинвестираме в инфраструктурата на други зони от парка. С доста огромно съображение ще кажа, че Шумен притегли вложители с интензивността на администрацията и управата на Индустриалния парк. Заедно с господин Николай Тончев организирахме доста срещи в Агенцията за непознати вложения и с комерсиалните аташета на посолствата у нас. Предлаганите условия в нашия парк са доста положителни, а и Шумен е на основно място – на 90 км от морската граница и на 130 км от Дунав мост.
– В доста райони проблем N1 е повишената цена на водата. В Шумен с изключение на скъпа, водата е и мътна…
– Ние сме единствената община, която има подготвен работен план с позволение за градеж и може да стартира изгражане на пречиствателна станция за питейни води още през тази година. Прединвестиционното прочуване, което тече сега и в което са включени и довеждащият тръбопровод /24 км./, и някои от вътрешните мрежи на града, е утвърден съвсем на последна инстанция. За това са нужни 95 млн.лв. Обществената поръчка би трябвало да бъде оповестена до края на март от Асоциацията по ВиК. Ако няма обжалване, построяването на пречиствателна ще започва до 2-3 месеца.
– Вие персонално бихте ли желали да плащате по-ниска цена за кубик водата?
– Още първоначално, когато Общинският съвет трябваше да гласоподава 5-годишния бизнес-план на “ВиК ”-дружеството, бях на мнение, че можем да приемем проекта за ръководство, без раздела за цената на водата. Но след това, след диалози с министъра на районното развиване Николай Нанков и зам.министър Малина Крумова, стана ясно, че в случай че не бъде признат проекта, ние не можем да участваме в прединвестицонните планове. А неучастието ни пък, обричаше града на безводие и на липса на пречиствателна станция. Довеждащият тръбопровод от язовир “Тича ” тече, загубите са над 70 на 100 и не се знае в кой миг ще спре водата до помпените станции. Да, и на мен не ми харесва цената, само че избрах като жител да заплащам повече, с цел да бъде построена пречиствателна и да се подмени водопроводът, тъй като такива пари нито страната, нито общината могат да обезпечат през идващите години.
– Шумен е доста прочут с Паметник „ Създатели на българската страна “ над града, само че за жал и с незавършени отпреди демокрацията здания в центъра. Виждате ли късмет за смяна?
– И на мен ми бодат очите. Буквално през седмица повеждам диалози със притежателите на тези здания – Виваком и “Автомагистрали Черно море ”, общината има в региона единствено един терен. Убеден съм, че и те желаят да трансформират нещата с тези неугледни и незавършени в центъра на Шумен градежи. Наскоро идваха съветски предприемачи да оглеждат региона, питаха дали може да се надстроява над старите плочи. Искаха градивно мнение, ние им го предоставихме и в този момент чакаме тяхното решение.
Нашият посетител
Любомир Христов е кмет на Шумен от ноември 2015 година Избран е с 64% от гласовете на шуменци. До поемането на кметския пост е бил народен представител от ГЕРБ в 42-то и 43-то Народно събрание. Преди да влезе в Народното събрание, работи в системата на Министерство на вътрешните работи над 30 години, като началник на звено “Борба с проведената престъпност ” (1998 – 2005) и шеф на ОДМВР-Шумен (2010 – 2013). Завършил е Висшето воeнно учебно заведение в града, компетентност радиоелектроника. Преминал е образование във ВИПОНД-София, в школата на ФБР в Будапеща и в полицейска академия МАПО-САЩ. Семеен, с две деца.
Източник: trud.bg
![](/img/banner.png)
![Промоции](/data/promomall.png?5)
КОМЕНТАРИ