С бюджет от близо 793 000 лв. Община Благоевград в

...
С бюджет от близо 793 000 лв. Община Благоевград в
Коментари Харесай

Четири общини от Югозапада със съвместен проект за борба с климатичните промени

С бюджет от близо 793 000 лева Община Благоевград в партньорство с общините Симитли, Кочериново и Бобошево и Международната асоциация за развиване на Норвегия в границите на 24 месеца ще осъществят план „ Прилагане на ограничения за сполучлива акомодация към климатичните промени “

На конференция, която се организира на 24.02.2022 година в постройката на Община Благоевград,бяха показани задачите, плануваните действия и предстоящите резултати от осъществяването на плана. Събитието бе намерено от Мария Петрова –заместник-кмет по стопанска система, финанси и европейски планове на Община Благоевград. От страна на сътрудниците присъединяване взеха Евгения Георгиева – зам.-кмет на Община Симитли, Любка Джонова – зам.-кмет на Община Кочериново, Георги Величков – зам.-кмет на Община Бобошево и Андерс Столен – основен изпълнителен шеф на Международната асоциация за развиване на Норвегия. Ръководителят на плана – Янислава Вангелова показа пред аудиторията главните параметри на плана, чиято съществена цел е да увеличи потенциала на локалната власт и виновните институции за справяне с неподходящите последствия, провокирани от климатичните промени и по-успешната битка с тях и по какъв начин ще работят дружно за по-зелена, по-конкурентна и по-приобщаващаЕвропа.

​В четирите български общини ще бъдат осъществени 5 новаторски ограничения за намаляване и адаптиране към климатичните промени. Чрезинсталиране на слънчеви системи за топла вода в определени 21 общински здания – детски градини и обществени заведения на територията на общините Благоевград и Симитли – ще бъде обезпечено до 70% от потреблението на топла вода с сила от слънцето за над 1600 консуматори в тези здания. Посочените ограничения се ползват за пръв път и в двете общини и имат демонстрационен темперамент зажителите за стабилно използване на модела и разширение каузи на възобновимите енергийни източници. С пилотно въвеждане на домашно компостиране в 1200 семейства в общините Кочериново и Бобошево ще бъдат създадениусловия за попречване образуването на биоразградими боклуци от семействата на място на тяхното формиране. Всички изброени ограничения се чака да доведат до съществено понижаване на въглеродния отпечатък върху околната среда от дейностите, които се реализират в обществения бранш и от жителите в обитаемоте места.

Чрез продан на опит и положителни практики с колегата от норвежка страна четирите български общини ще имат действителна опция да проучат сполучливо осъществени модели в региона на енергетиката, ръководството на отпадъците и зелените градски системи с потвърден резултат, които да приспособяват и приложат на локално равнище. Обученията на чиновниците и създаването на общински проекти за понижаване на излъчванията на парникови газове и акомодация към промените на климата, в това число плануваното актуализиране на настоящите общински стратегически и планови документи, ще подсигуряват резистентност на вложенията и мултиплициране на резултатите измежду всички заинтригувани страни на локално и районно равнище.
Източник: novinata.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР