Руските хиперзвукови оръжия: „играчките“ на Путин, от които светът трябва да се страхува
Руските хиперзвукови оръжия дават визия за бъдещите войни. Това са „ играчките “ на Путин, от които светът би трябвало да се опасява.
През 2020 година хиперзвуковите оръжия бяха оповестени за технология, която трансформира разпоредбите на играта и съчетава високата скорост на балистичните ракети с маневреността на крилатите ракети за отбягване на системите за противовъздушна защита. Русия и Китай станаха пионери в тази технология, като доста страни последваха образеца им и стартираха лични стратегии за хиперзвукови и противохиперзвукови оръжия.
След като нахлу в Украйна през 2022 година, Русия оперативно употребява хиперзвуковите си оръжия при удари против основни украински цели.
Въпреки това дребният брой на тези разгърнати оръжия, комбиниран с сполучливите украински прихващания, попречи на хиперзвуковите оръжия да изиграят забележителна роля в спора. Независимо от това потреблението им предлага потребна информация за техните благоприятни условия, ограничавания и бъдещи приложения.
Руският боеприпас от хиперзвукови оръжия включва ракетите „ Кинжал “ и „ Авангард “.
„ Кинжал “ е употребена неведнъж против цели в Украйна. Изстреляна от аероплан МиГ-31К или Ту-22М3 със скорост 2,7 Мах, „ Кинжал “ употребява ракетно задвижване, с цел да доближи оптималната скорост 10 Мах. Много специалисти считат, че това е модифициран вид на ракетата „ Искандер “ – система за наземно изстрелване, която е в съветските арсенали от десетилетия.
Другото хиперзвуково оръжие на Русия, „ Авангард “, е хиперзвуков летателен уред, предопределен за доставка на нуклеарни бойни глави; той не е употребен оперативно.
Русия е присъединила „ Кинжал “ в тактиката си за поразяване на сериозна инфраструктура, военни обекти и активи с висока стойност надълбоко в Украйна.
При тези удари хиперзвуковото оръжие се комбинира с стандартни ракети и лоялни муниции, с цел да се пречупи украинската противовъздушна защита. Въпреки че приликите сред „ Кинжал “ и „ Искандер “ основават неустановеност по отношение на точния брой на изстреляните ракети „ Кинжал “, добре знае се, че единствено дребна част от хилядите ракети, изстрелвани от Русия, са хиперзвукови.
Първото оперативно разрастване на „ Кинжал “ става на 18 март 2022 година против под земята оръжеен склад в Западна Украйна.
Пикът на потреблението им е през март 2023 година, когато Русия изстрелва шест ракети „ Кинжал “ в границите на един удар. Два месеца по-късно, на 4 май 2023 година, Украйна за пръв път прехваща ракета „ Кинжал “ благодарение на доставената от Съединени американски щати система за противовъздушна защита „ Пейтриът “. Дванадесет дни по-късно Украйна оповестява, че е прихванала шест ракети „ Кинжал “ благодарение на „ Пейтриът “. Оттогава има многочислени известия за изстрелване на ракети „ Кинжал “, някои от които сполучливо са достигнали задачите си, а други са били прехванати от системата за противовъздушна защита „ Пейтриът “.
В четвъртък Владимир Путин насочи мощно „ предизвестие “ към Запада, като изстреля тестово нова ракета със междинен обхват в Украйна – хиперзвукова балистична ракета Орешник “.
Ракетата порази цех в Днепър, Централна Украйна, който създава ракети. Путин съобщи, че новата ракета може да носи нуклеарна бойна глава и дефинира офанзивата като реакция на потреблението от страна на Украйна на ракети с огромен обхват на деяние, доставени от Съединени американски щати и Обединеното кралство. Освен това той предизвести, че Русия си резервира правото да нападна военни уреди в страни, които разрешават на Украйна да употребява оръжията си против Русия.
Източник – Forbes/Превод:SafeNews
Още вести четете в: Свят, Темите на деня За още настоящи вести: Последвайте ни в Гугъл News