Руската ядрена енергетика погледна към Замбия и Бангладеш
Руската нуклеарна компания " Росатом " продължава да разисква строителството на нуклеарна централа със Замбия. Това съобщи министърът на външните работи на страната Джозеф Маланджи.
През юни 2017 година двете страни подписаха съглашение, съгласно което " Росатом " трябваше да организира предварителна техническо-икономическа аргументация за оценка на опцията за строителство на централа в Замбия.
" Специалисти от двете страни постоянно организират срещи, като последните договаряния се организираха предходната седмица ", показва Маланджи, обяснявайки дали страната му разисква строителството на нуклеарна централа с представители на съветската държавна корпорация.
" Росатом " ще строи първата нуклеарна централа в Узбекистан
Площадката за построяването на централата е утвърдена от интернационалните специалисти
Освен в Замбия съветските компании в бранша имат и сериозен интерес към построяването на втора нуклеарна централа в Бангледеш.
Бангладеш желае да построи втора нуклеарна електроцентрала в страната и е подготвена да даде преимущество на съветските компании при оповестяване на интернационален търг, съобщи пред РИА Новости външният министър на Бангладеш Абул Калам Абдул Момен.
По думите му съветските компании ще бъдат поканени първи за присъединяване в план за втората ЯЕЦ. Според него Бангладеш е лишена от енергийни запаси страната и се нуждае от втора нуклеарна мощ.
" Ето за какво желаеме втора ЯЕЦ. Имаме положителни връзки с Русия и те оферират отлични съглашения във връзка с нуклеарните боклуци. Ще обявим интернационален търг и ще изберем сред най-хубавите разновидности ", добави Абдул Момен.
Първата нуклеарна централа в Бангладеш - " Рупур ", която се построява благодарение на Русия - по график би трябвало да стартира работа през 2023 година. Тя ще разполага с два реактора ВВЕР-1200 с обща мощ 2 400 мегавата. Съоръжението се строи по съветски план и е ситуирано на 160 километра от столицата Дака.
Защо светът има потребност от повече нуклеарни мощности?
Над 20 нови нуклеарни реактора би трябвало да бъдат пуснати преди 2020 година
През юни 2017 година двете страни подписаха съглашение, съгласно което " Росатом " трябваше да организира предварителна техническо-икономическа аргументация за оценка на опцията за строителство на централа в Замбия.
" Специалисти от двете страни постоянно организират срещи, като последните договаряния се организираха предходната седмица ", показва Маланджи, обяснявайки дали страната му разисква строителството на нуклеарна централа с представители на съветската държавна корпорация.
" Росатом " ще строи първата нуклеарна централа в Узбекистан
Площадката за построяването на централата е утвърдена от интернационалните специалисти
Освен в Замбия съветските компании в бранша имат и сериозен интерес към построяването на втора нуклеарна централа в Бангледеш.
Бангладеш желае да построи втора нуклеарна електроцентрала в страната и е подготвена да даде преимущество на съветските компании при оповестяване на интернационален търг, съобщи пред РИА Новости външният министър на Бангладеш Абул Калам Абдул Момен.
По думите му съветските компании ще бъдат поканени първи за присъединяване в план за втората ЯЕЦ. Според него Бангладеш е лишена от енергийни запаси страната и се нуждае от втора нуклеарна мощ.
" Ето за какво желаеме втора ЯЕЦ. Имаме положителни връзки с Русия и те оферират отлични съглашения във връзка с нуклеарните боклуци. Ще обявим интернационален търг и ще изберем сред най-хубавите разновидности ", добави Абдул Момен.
Първата нуклеарна централа в Бангладеш - " Рупур ", която се построява благодарение на Русия - по график би трябвало да стартира работа през 2023 година. Тя ще разполага с два реактора ВВЕР-1200 с обща мощ 2 400 мегавата. Съоръжението се строи по съветски план и е ситуирано на 160 километра от столицата Дака.
Защо светът има потребност от повече нуклеарни мощности?
Над 20 нови нуклеарни реактора би трябвало да бъдат пуснати преди 2020 година
Източник: money.bg
КОМЕНТАРИ




