Михаил Ходорковски плаче в ефир: Простете украинци, мечтая да видя Путин не убит, а на подсъдимата скамейка
Руската война в Украйна не може да бъде оправдана с нищо, какво ще вършат нарушителите от Кремъл в една 40 милионна страна, която ги ненавижда?
88% от руснаците са за положителни връзки с Украйна, 66% – поддържат войната - хора със здрав разсъдък просто не могат да отговорят по този метод, народът е болен, споделя съперникът на режима
Интервю на Дмитрий Гордон
Какви наказания могат да спрат войната на Русия против Украйна? Ще излязат ли руснаците на всеобщи антивоенни митинги? Защо Харков провокира ненавистта на Владимир Путин? Какъв ще бъде краят на съветския президент? За това, както и за параноята на Путин, за настроенията измежду съветските олигарси и обкръжението на Путин споделя в изявление за онлайн изданието gordoncom.ua съветският предприемач и опозиционен политик, един от основателите на Руския антивоенен комитет Михаил Ходорковски.
- Господин Ходорковски, по какъв начин ще наречете протичащото ни се безумство?
- Това е нападателна война на путинския режим против Украйна, срещу украинския народ. И тя не може да има никакво опрощение. Като чуя, че това е " поради Донецк " или за нещо друго, стартира да ме тресе. Защото моята страна е претърпяла Беслан, претърпяла е убийствата на деца и набези на терористи, които споделяха, че отмъщават за Грозни, само че това не оправдаваше терористите.
Това, на което сме очевидци в този момент, също не може с нищо да бъде целесъобразно.
- Вие персонално добре познавате Путин. Кажете ми - побъркал ли се е? Какво се случва с него?
- Без никакво подозрение, има някакви клинични прояви на параноя. Това проличава и по тези дълги маси, с които се дистанцира даже от най-близките си доближени, тъй като се опасява, че ще го убият.
Но не е подлудял в дословния смисъл, което не го прави по-малко рисков.
Имаме си работа с човек, който за тези 20 години властническа власт си е основал личен измамлив свят. В този измамлив свят той пази украинския народ от някакви никому незнайни " бандеровци " и нацистчета, които в Украйна не са повече в сравнение с в Санкт Петербург.
Аз съм лежал в пандиза с тези нацисти, питерските. Прекрасно знам, че има ненормални хора във всяка страна, които считат, че Хитлер е бил окей. И какво тогава? Да бомбардираме ли Санкт Петербург поради тях?
Като цяло той живее в този фиктивен свят и е изумен, че украинците не го посрещат с цветя. Особена злоба у него провокира Харков, за който той смяташе, че е " съветски " град и който е задължен да го посрещне като избавител. Вместо това харковчани се бият.
Боя се, че и той, както и фашистите по време на Отечествената война (В Русия е публикувано това наименование на Втората международна война-бел. ред.), а за вас, украинците това е отново Отечествена война... Та, багра се, че както тези фашисти, той е подготвен да изтрие Харков от лицето на земята.
Не мога да приказвам умерено за това.
– Има доста изказвания, че преди да вземе решение за войната с Украйна, Путин не е имал информация за същинското положение на нещата, а тези, които е трябвало да му рапортуват, са крили истината? Мислите ли, че това е правилно?
– Убеден съм, че са му казвали тъкмо това, което той е желал да чуе. Убеден съм, че започвайки войната с Украйна, той е изхождал от нелепи презумпции, само че в случай че е желал да чуе истината - макар тази " обсада " - знам, че да вземем за пример началникът на Генералния щаб се е опитал някак си да му каже, че обстановката не е напълно такава... Но, нали знаете, в случай че човек не желае да чуе, той не чува.
- И вие ли се изненадахте от съпротивата на украинската войска?
- Аз - не. И за секунда не съм се съмнявал, че свободният народ на Украйна, който най-сетне се почувства точно народ, ще се пази.
Но и последните подозрения бяха отстранени, когато видях по какъв начин на улиците на обсадения Киев раздават оръжия на доброволци.
Смятам, че това беше безусловно 100% референдум. Когато в един обсаден град държавното управление раздава на хората оръжие, то е уверено, че тези хора ще бъдат с него, а хората - че държавното управление ще бъде с тях.
Защото, в случай че не беше по този начин, то 40 хиляди оръжия щяха да са задоволителни в Киев да не остане никакво държавно управление.
За мен това е безусловно, 100 % индикатор, че това е национална война.
- Знаете ли, аз рева, когато виждам по какъв начин елементарни украинци в села, в градове излизат с голи ръце против танковете и не им разрешават да минат. Вие по какъв начин възприемате това?
- Аз не мога да виждам...Налагам си да виждам тези видеа, това ми е належащо, с цел да мога да описвам на моите съграждани това, което те не желаят да видят и чуят... (Плаче) Не мога да виждам това без сълзи.
- Как мислите, ще устои ли Украйна?
- Нямам никакви подозрения. Аз не разбирам какво прави Путин.
Да, разбирам, че в случай че не брои убитите бойци, ще успее да превземе Харков. Ако не се преценява с нищо, може би ще успее, въпреки че нямам доверие, ще успее да превземе и Киев.
А след това?
Какво ще прави в една 40 милионна страна, която го ненавижда?
Ето това желая да схвана - какво мисли, че ще прави?
Аз нямам отговор.
- Как мислите, дали съжалява към този момент за това, което забърка?
- Знаете ли, доста пъти ме питат какво мисли Путин? Хич не ми пука какво мисли. Не ми пука защо съжалява и защо не съжалява. Пука ми единствено за едно: доста се надявам, бленувам за това да го видя на подсъдимата пейка.
Не погубен, а точно седнал на подсъдимата пейка. И тогава ще можем да го попитаме: " Ти съжаляваш ли? Или не съжаляваш? За какво мислеше? "
Аз в действителност желая да чуя отговорите на тези въпроси. Но не в този момент, когато той си седи на бюрото, до момента в който по негова заповед убиват хора. А когато е затворен в клетката (в съветските съдилища подсъдимите се намират в железна или стъклена клетка-бел. ред.) и го питат: " Ну и нахера? " (Синоним на " на х...й ", всъщност псувня-бел. ред.)
- Според мен Путин е бил уверен, че Западът няма да се намеси, ще се замълчи, както позорно е мълчал постоянно: и когато Русия нахлу в Грузия през 2008 година, и когато нахлу в Украйна през 2014 година. Как си обяснявате това мощно сливане на Запада?
- И аз имах скептично отношение към Запада. И не чаках от тях това, което вършат в този момент. Мисля, че се насложиха два фактора: първо, тъй като не може да се пренебрегне това, което виждат, че се случва. И второ, тъй като се изплашиха. Може да се страхуваш да се намесиш, само че може да се страхуваш и да не се намесиш. И също така се появиха водачи. Лидерство, каквото липсваше.
Кой би позволил, че Джонсън ще прояви водачество? Че Шулц ще прояви водачество и ще каже на блеещите си съпартийци: " Вървете на....си, Ще го създадем ". И вижте: немският народ поддържа това, което прави държавното управление. Вижте какви митинги има, какви младежи. Всички споделят: " Не можем да поносим това ".
- Кажете ми, икономическите наказания, които Западът стовари върху Путин и Русия, могат ли да довършат този режим?
- Не желая в този момент да разисквам дълготрайни последици. Те все в миналото ще се случат.
Но в този момент значимото е да бъде спряна войната.
Финансовите наказания биха могли да я спрат.
Знаете, че в никакъв случай не съм призовавал за наказания срещу Русия.- Призовавал съм постоянно глобите да бъдат ориентирани против избрани хора: уверен съм, че те би трябвало да бъдат осъдени за личните им дейности.
Но в този момент считам, че с цел да бъде спряна войната са нужни тотални финансови наказания, тотално да бъде лишен Путин от достъп до валутни активи.
И за това не е задоволително да бъде блокирана единствено Централната банка. Това е добра първа стъпка, само че има " Сбербанк ", " Газпромбанк ", " Алфа ", други, дребни банки. Те всичките би трябвало да бъдат блокирани. Включително персоналните сметки на путинските олигарси, които Путин също може да употребява, с цел да резервира контрола над финансовия пазар на страната.
Някои ще кажат: " Това ще докара до тежки последици за цялото население на Русия ". Да. Включително и за руснаците, които живеят в чужбина, в това число и за мен самия. Нищо. За да бъде спряна войната, ще потърпим.
В съпоставяне с това, по какъв начин убиват хора на улиците на Харков, ще изтърпим.
Хората би трябвало да схванат, че тяхното държавно управление води незаконна война. А с цел да го схванат, с цел да разбере това моят народ, би трябвало да му се влияе с цените в магазините. Това е единственият път. И с цел да бъде спряна войната, това би трябвало да бъде направено.
Като спре войната - тогава може да разграничаваме: това удря по хората, дайте да го махнем, а други неща ще останат...
Но това може да стане след това, откакто престанат да убиват хора.
-Знам, че съветските милиардери, олигарсите са в суматоха. Те схващат, че това е краят, те са атакувани отвред. Мислите ли, че в действителност ще им лишават всичко?
- Не знам, само че знам, че стои въпросът за персоналната виновност. За мен това е доста елементарен аршин. Това, което направи Путин е закононарушение съгласно съветския углавен закон - започване на нападателна война.
Ако казвате, че това е закононарушение, а настоящето съветско управление са военнопрестъпници съгласно съветските закони (не по интернационалните, а по съветските това е углавно престъпление) – да, значи, вие сте естествен човек. А в случай че не сте и се пробвате да минете сред капките: " О, но дайте да спрем войната..., О, Владимир Владимирович, аз в действителност желаех да кажа, че Зеленски е задължен да спре войната ".
Не, в този момент не е моментът да си въртим задника, те би трябвало да изберат: или от едната страна на решетките, или от другата.
- А вярвате ли в това, че съветските олигарси могат да отидат при Путин или при обкръжението му и да кажат: " Момчета, приключвайте, че другояче - край "?
- Убеден съм, че то вършат. Но тяхното въздействие не е чак толкоз огромно.
И за мен има различен въпрос - какво ще създадат, когато Путин ги извика и им каже: " Вие сте длъжни да въздействате посредством финансовите си лостове, посредством хранените от вас западни юридически компании, западни банкери, западни политици върху западните страни "
Убеден съм, че по-голямата част от тези хора няма да му откажат.
Затова те би трябвало да бъдат принудени да създадат избор: или обществено да заявят, че Путин е военнопрестъпник, или да бъдат съдени дружно с него.
- Ще Ви кажа почтено, аз нямам доверие, че руснаците всеобщо ще излязат на улицата. За мен е явно, че в случай че в Москва през днешния ден на улицата излязат половин или един милион души, това ще е краят на Путин. Вие вярвате ли, че това е допустимо, че е допустимо руснаците да излязат на улицата и да кажат на Путин " не "?
- Помните ли, в Библията Господ Бог споделя, че ще избави Содом и Гомор, в случай че в тях се откри най-малко един праведник? Аз считам, че даже и десетки хиляди праведници могат да спасят душата на моята страна. И по тази причина за мен е значимо те да излязат на улицата.
- Вие познавате хората от обкръжението на Путин. Те схващат ли, че това е краят? Или към момента не?
– Мисля, че още не.
Нещо повече, те считат, че дори потреблението на тактическо нуклеарно оръжие още не е краят.
Така и в бункера на Хитлер до последния миг са считали, че войната ще се обърне в тяхна изгода, до най-последния миг - до момента в който не са ги простреляли.
Такъв е краят на всички фашистки режими. Нищо не може да се направи.
- А Вие смятате ли, че това е краят?
-Аз считам, че пред Русия има два разновидността за развиване на събитията. Единият – гражданска война, която в продължение на година опустошава този режим.
И доста неприятният вид: режимът се стабилизира по модела на Иран, цялостна автаркия и постепенно проваляне в XIX век, XVIII век. Това е доста неприятен вид, тъй като при него Русия ще бъде разрушена, ще се разпадне и нейните елементи ще стартират да се бият между тях.
Като цяло, доста се надявам, поради съхраняването на Русия путинският режим да свърши бързо.
- Какъв ще бъде краят на Путин?
- Печален или доста скръбен.
Ние знаем по какъв начин е приключил живота си Сталин – в локва урина, пренебрегнат от всички. А, може би, и токсичен.
Знаем по какъв начин са завършили живота си и водачите на фашисткия режим: отровени, обесени, затворени за десетилетия в килии.
Опасявам се, че за Владимир Путин няма добър излаз от сегашната обстановка. Но той го е заслужил.
И всичко, което можем да създадем е да проявим към него тази човещина, която той е изгубил по отношение на нас.
Това, евентуално, е единственото, на което той може да разчита.
- Знаете ли, аз към момента не мога до дъно да осъзная, че в XXI век прилежащата страна стовари цялата си огнева мощност върху нашите градове, убива хора с такова озлобление, с такава злоба, с такава завист и даже вдъхновение. Кажете ми, не Ви ли се коства, че това е неприятен сън?
- Абсолютно. Това е невероятно...С това не може просто да се живее, съзнанието се пази, пробва се да построи някакви бариери.
И въпросът е по какъв начин да бъде пробита тази преграда в съзнанието на руснаците.
Вижте проучванията: 88% са за положителни връзки с Украйна, 66% – поддържат войната. Нали разбирате, че хора със здрав разсъдък просто не могат да отговорят по този метод?
Това значи, че хората са заболели, че се стараят да се дистанцират от себе си. Народът - милиони хора - е болен.
- Господин Ходорковски, какво желаете да кажете на украинците?
– Приятели, уповавам се, че имам моралното право да ви нарека по този начин. За пръв път приказвах с вас на Майдана през 2014 година. И в най-страшния си сън не съм допускал, че второто ми послание към вас ще бъде такова. Аз не знам какво да ви кажа, с изключение на " простете "... (Плаче)
Простете!
Превод: Faktor.bg
88% от руснаците са за положителни връзки с Украйна, 66% – поддържат войната - хора със здрав разсъдък просто не могат да отговорят по този метод, народът е болен, споделя съперникът на режима
Интервю на Дмитрий Гордон
Какви наказания могат да спрат войната на Русия против Украйна? Ще излязат ли руснаците на всеобщи антивоенни митинги? Защо Харков провокира ненавистта на Владимир Путин? Какъв ще бъде краят на съветския президент? За това, както и за параноята на Путин, за настроенията измежду съветските олигарси и обкръжението на Путин споделя в изявление за онлайн изданието gordoncom.ua съветският предприемач и опозиционен политик, един от основателите на Руския антивоенен комитет Михаил Ходорковски.
- Господин Ходорковски, по какъв начин ще наречете протичащото ни се безумство?
- Това е нападателна война на путинския режим против Украйна, срещу украинския народ. И тя не може да има никакво опрощение. Като чуя, че това е " поради Донецк " или за нещо друго, стартира да ме тресе. Защото моята страна е претърпяла Беслан, претърпяла е убийствата на деца и набези на терористи, които споделяха, че отмъщават за Грозни, само че това не оправдаваше терористите.
Това, на което сме очевидци в този момент, също не може с нищо да бъде целесъобразно.
- Вие персонално добре познавате Путин. Кажете ми - побъркал ли се е? Какво се случва с него?
- Без никакво подозрение, има някакви клинични прояви на параноя. Това проличава и по тези дълги маси, с които се дистанцира даже от най-близките си доближени, тъй като се опасява, че ще го убият.
Но не е подлудял в дословния смисъл, което не го прави по-малко рисков.
Имаме си работа с човек, който за тези 20 години властническа власт си е основал личен измамлив свят. В този измамлив свят той пази украинския народ от някакви никому незнайни " бандеровци " и нацистчета, които в Украйна не са повече в сравнение с в Санкт Петербург.
Аз съм лежал в пандиза с тези нацисти, питерските. Прекрасно знам, че има ненормални хора във всяка страна, които считат, че Хитлер е бил окей. И какво тогава? Да бомбардираме ли Санкт Петербург поради тях?
Като цяло той живее в този фиктивен свят и е изумен, че украинците не го посрещат с цветя. Особена злоба у него провокира Харков, за който той смяташе, че е " съветски " град и който е задължен да го посрещне като избавител. Вместо това харковчани се бият.
Боя се, че и той, както и фашистите по време на Отечествената война (В Русия е публикувано това наименование на Втората международна война-бел. ред.), а за вас, украинците това е отново Отечествена война... Та, багра се, че както тези фашисти, той е подготвен да изтрие Харков от лицето на земята.
Не мога да приказвам умерено за това.
– Има доста изказвания, че преди да вземе решение за войната с Украйна, Путин не е имал информация за същинското положение на нещата, а тези, които е трябвало да му рапортуват, са крили истината? Мислите ли, че това е правилно?
– Убеден съм, че са му казвали тъкмо това, което той е желал да чуе. Убеден съм, че започвайки войната с Украйна, той е изхождал от нелепи презумпции, само че в случай че е желал да чуе истината - макар тази " обсада " - знам, че да вземем за пример началникът на Генералния щаб се е опитал някак си да му каже, че обстановката не е напълно такава... Но, нали знаете, в случай че човек не желае да чуе, той не чува.
- И вие ли се изненадахте от съпротивата на украинската войска?
- Аз - не. И за секунда не съм се съмнявал, че свободният народ на Украйна, който най-сетне се почувства точно народ, ще се пази.
Но и последните подозрения бяха отстранени, когато видях по какъв начин на улиците на обсадения Киев раздават оръжия на доброволци.
Смятам, че това беше безусловно 100% референдум. Когато в един обсаден град държавното управление раздава на хората оръжие, то е уверено, че тези хора ще бъдат с него, а хората - че държавното управление ще бъде с тях.
Защото, в случай че не беше по този начин, то 40 хиляди оръжия щяха да са задоволителни в Киев да не остане никакво държавно управление.
За мен това е безусловно, 100 % индикатор, че това е национална война.
- Знаете ли, аз рева, когато виждам по какъв начин елементарни украинци в села, в градове излизат с голи ръце против танковете и не им разрешават да минат. Вие по какъв начин възприемате това?
- Аз не мога да виждам...Налагам си да виждам тези видеа, това ми е належащо, с цел да мога да описвам на моите съграждани това, което те не желаят да видят и чуят... (Плаче) Не мога да виждам това без сълзи.
- Как мислите, ще устои ли Украйна?
- Нямам никакви подозрения. Аз не разбирам какво прави Путин.
Да, разбирам, че в случай че не брои убитите бойци, ще успее да превземе Харков. Ако не се преценява с нищо, може би ще успее, въпреки че нямам доверие, ще успее да превземе и Киев.
А след това?
Какво ще прави в една 40 милионна страна, която го ненавижда?
Ето това желая да схвана - какво мисли, че ще прави?
Аз нямам отговор.
- Как мислите, дали съжалява към този момент за това, което забърка?
- Знаете ли, доста пъти ме питат какво мисли Путин? Хич не ми пука какво мисли. Не ми пука защо съжалява и защо не съжалява. Пука ми единствено за едно: доста се надявам, бленувам за това да го видя на подсъдимата пейка.
Не погубен, а точно седнал на подсъдимата пейка. И тогава ще можем да го попитаме: " Ти съжаляваш ли? Или не съжаляваш? За какво мислеше? "
Аз в действителност желая да чуя отговорите на тези въпроси. Но не в този момент, когато той си седи на бюрото, до момента в който по негова заповед убиват хора. А когато е затворен в клетката (в съветските съдилища подсъдимите се намират в железна или стъклена клетка-бел. ред.) и го питат: " Ну и нахера? " (Синоним на " на х...й ", всъщност псувня-бел. ред.)
- Според мен Путин е бил уверен, че Западът няма да се намеси, ще се замълчи, както позорно е мълчал постоянно: и когато Русия нахлу в Грузия през 2008 година, и когато нахлу в Украйна през 2014 година. Как си обяснявате това мощно сливане на Запада?
- И аз имах скептично отношение към Запада. И не чаках от тях това, което вършат в този момент. Мисля, че се насложиха два фактора: първо, тъй като не може да се пренебрегне това, което виждат, че се случва. И второ, тъй като се изплашиха. Може да се страхуваш да се намесиш, само че може да се страхуваш и да не се намесиш. И също така се появиха водачи. Лидерство, каквото липсваше.
Кой би позволил, че Джонсън ще прояви водачество? Че Шулц ще прояви водачество и ще каже на блеещите си съпартийци: " Вървете на....си, Ще го създадем ". И вижте: немският народ поддържа това, което прави държавното управление. Вижте какви митинги има, какви младежи. Всички споделят: " Не можем да поносим това ".
- Кажете ми, икономическите наказания, които Западът стовари върху Путин и Русия, могат ли да довършат този режим?
- Не желая в този момент да разисквам дълготрайни последици. Те все в миналото ще се случат.
Но в този момент значимото е да бъде спряна войната.
Финансовите наказания биха могли да я спрат.
Знаете, че в никакъв случай не съм призовавал за наказания срещу Русия.- Призовавал съм постоянно глобите да бъдат ориентирани против избрани хора: уверен съм, че те би трябвало да бъдат осъдени за личните им дейности.
Но в този момент считам, че с цел да бъде спряна войната са нужни тотални финансови наказания, тотално да бъде лишен Путин от достъп до валутни активи.
И за това не е задоволително да бъде блокирана единствено Централната банка. Това е добра първа стъпка, само че има " Сбербанк ", " Газпромбанк ", " Алфа ", други, дребни банки. Те всичките би трябвало да бъдат блокирани. Включително персоналните сметки на путинските олигарси, които Путин също може да употребява, с цел да резервира контрола над финансовия пазар на страната.
Някои ще кажат: " Това ще докара до тежки последици за цялото население на Русия ". Да. Включително и за руснаците, които живеят в чужбина, в това число и за мен самия. Нищо. За да бъде спряна войната, ще потърпим.
В съпоставяне с това, по какъв начин убиват хора на улиците на Харков, ще изтърпим.
Хората би трябвало да схванат, че тяхното държавно управление води незаконна война. А с цел да го схванат, с цел да разбере това моят народ, би трябвало да му се влияе с цените в магазините. Това е единственият път. И с цел да бъде спряна войната, това би трябвало да бъде направено.
Като спре войната - тогава може да разграничаваме: това удря по хората, дайте да го махнем, а други неща ще останат...
Но това може да стане след това, откакто престанат да убиват хора.
-Знам, че съветските милиардери, олигарсите са в суматоха. Те схващат, че това е краят, те са атакувани отвред. Мислите ли, че в действителност ще им лишават всичко?
- Не знам, само че знам, че стои въпросът за персоналната виновност. За мен това е доста елементарен аршин. Това, което направи Путин е закононарушение съгласно съветския углавен закон - започване на нападателна война.
Ако казвате, че това е закононарушение, а настоящето съветско управление са военнопрестъпници съгласно съветските закони (не по интернационалните, а по съветските това е углавно престъпление) – да, значи, вие сте естествен човек. А в случай че не сте и се пробвате да минете сред капките: " О, но дайте да спрем войната..., О, Владимир Владимирович, аз в действителност желаех да кажа, че Зеленски е задължен да спре войната ".
Не, в този момент не е моментът да си въртим задника, те би трябвало да изберат: или от едната страна на решетките, или от другата.
- А вярвате ли в това, че съветските олигарси могат да отидат при Путин или при обкръжението му и да кажат: " Момчета, приключвайте, че другояче - край "?
- Убеден съм, че то вършат. Но тяхното въздействие не е чак толкоз огромно.
И за мен има различен въпрос - какво ще създадат, когато Путин ги извика и им каже: " Вие сте длъжни да въздействате посредством финансовите си лостове, посредством хранените от вас западни юридически компании, западни банкери, западни политици върху западните страни "
Убеден съм, че по-голямата част от тези хора няма да му откажат.
Затова те би трябвало да бъдат принудени да създадат избор: или обществено да заявят, че Путин е военнопрестъпник, или да бъдат съдени дружно с него.
- Ще Ви кажа почтено, аз нямам доверие, че руснаците всеобщо ще излязат на улицата. За мен е явно, че в случай че в Москва през днешния ден на улицата излязат половин или един милион души, това ще е краят на Путин. Вие вярвате ли, че това е допустимо, че е допустимо руснаците да излязат на улицата и да кажат на Путин " не "?
- Помните ли, в Библията Господ Бог споделя, че ще избави Содом и Гомор, в случай че в тях се откри най-малко един праведник? Аз считам, че даже и десетки хиляди праведници могат да спасят душата на моята страна. И по тази причина за мен е значимо те да излязат на улицата.
- Вие познавате хората от обкръжението на Путин. Те схващат ли, че това е краят? Или към момента не?
– Мисля, че още не.
Нещо повече, те считат, че дори потреблението на тактическо нуклеарно оръжие още не е краят.
Така и в бункера на Хитлер до последния миг са считали, че войната ще се обърне в тяхна изгода, до най-последния миг - до момента в който не са ги простреляли.
Такъв е краят на всички фашистки режими. Нищо не може да се направи.
- А Вие смятате ли, че това е краят?
-Аз считам, че пред Русия има два разновидността за развиване на събитията. Единият – гражданска война, която в продължение на година опустошава този режим.
И доста неприятният вид: режимът се стабилизира по модела на Иран, цялостна автаркия и постепенно проваляне в XIX век, XVIII век. Това е доста неприятен вид, тъй като при него Русия ще бъде разрушена, ще се разпадне и нейните елементи ще стартират да се бият между тях.
Като цяло, доста се надявам, поради съхраняването на Русия путинският режим да свърши бързо.
- Какъв ще бъде краят на Путин?
- Печален или доста скръбен.
Ние знаем по какъв начин е приключил живота си Сталин – в локва урина, пренебрегнат от всички. А, може би, и токсичен.
Знаем по какъв начин са завършили живота си и водачите на фашисткия режим: отровени, обесени, затворени за десетилетия в килии.
Опасявам се, че за Владимир Путин няма добър излаз от сегашната обстановка. Но той го е заслужил.
И всичко, което можем да създадем е да проявим към него тази човещина, която той е изгубил по отношение на нас.
Това, евентуално, е единственото, на което той може да разчита.
- Знаете ли, аз към момента не мога до дъно да осъзная, че в XXI век прилежащата страна стовари цялата си огнева мощност върху нашите градове, убива хора с такова озлобление, с такава злоба, с такава завист и даже вдъхновение. Кажете ми, не Ви ли се коства, че това е неприятен сън?
- Абсолютно. Това е невероятно...С това не може просто да се живее, съзнанието се пази, пробва се да построи някакви бариери.
И въпросът е по какъв начин да бъде пробита тази преграда в съзнанието на руснаците.
Вижте проучванията: 88% са за положителни връзки с Украйна, 66% – поддържат войната. Нали разбирате, че хора със здрав разсъдък просто не могат да отговорят по този метод?
Това значи, че хората са заболели, че се стараят да се дистанцират от себе си. Народът - милиони хора - е болен.
- Господин Ходорковски, какво желаете да кажете на украинците?
– Приятели, уповавам се, че имам моралното право да ви нарека по този начин. За пръв път приказвах с вас на Майдана през 2014 година. И в най-страшния си сън не съм допускал, че второто ми послание към вас ще бъде такова. Аз не знам какво да ви кажа, с изключение на " простете "... (Плаче)
Простете!
Превод: Faktor.bg
Източник: faktor.bg
КОМЕНТАРИ




