Рециклирането е най-ефективният начин за справяне с пластмасовите отпадъци, благодарение

...
Рециклирането е най-ефективният начин за справяне с пластмасовите отпадъци, благодарение
Коментари Харесай

Рециклирана пластмаса може да ни послужи за пътуване в космоса

Рециклирането е най-ефективният метод за справяне с пластмасовите боклуци, с помощта на който те заживяват втори живот. Но, става известно, непотребните към този момент опаковки може не просто да се трансфорат в нови, а и в гориво, с което да се задвижва мотор на ракета да вземем за пример.

Иновативната технология е дело на английската компания за нуклеарен синтез Pulsar Fusion, която приключи сполучливо първия тест на ракетния мотор COTEC, задвижван от пластмасови боклуци. 

Главен изпълнителен шеф на компанията е 35-годишният Ричард Дайнан, който e прочут с присъединяване си в риалити предаването Made in Chelsea, както и с това, че е вечерял с принц Хари, с помощта на връзките си в кралския двор.

По думите му, двигателите, задвижвани от пластмасови боклуци, може да имат разнообразни приложения, измежду които най-амбициозното е изпращане на хора и спътници в Космоса. А крайната цел на компанията е основаването на високоскоростен мотор за междупланетарно пътешестване, употребяващ технология за нуклеарен синтез, който би могъл да редуцира времето за постигане до Марс на половина.

В момента от Pulsar Fusion работят върху прототип на реактор за нуклеарен синтез, чиято цел е да основава плазма, по-гореща от повърхността на Слънцето. А последните проби показват  " впечатляващи образни резултати на струята ", предава Daily Mail.

Ракетният мотор, който компанията създава, е хибриден. Той може да употребява гориво както в твърда фаза, по този начин и в течна или газообразна. Твърдото гориво може да е полиетилен с висока компактност (HDPE). Той се намира в рециклирани пластмаси, от които може да се създаде мощно, само че нетоксично ракетно гориво.

Пластмасови бутилки и други отпадъци могат да бъдат претопени и хвърлени в цилиндрови блокове, които се зареждат в ракетата преди всяко изстрелване. Това гориво се комбинира с азотен оксид, като двете горят дружно и крайният резултат още веднъж е нетоксичен. Именно по тази причина хибридният мотор е определен като най-подходящ за бъдещите " зелени " ракети.

Плановете на Pulsar Fusion са до 2025 г да имат създадени задвижващи мотори за статична проява. А само две години по-късно се чака и представянето на приключен ракетен мотор, който да бъде изстрелян и тестван в орбита.
Източник: dnesplus.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР