Решението за затягане на мерките не трябва да бъде политическо,

...
Решението за затягане на мерките не трябва да бъде политическо,
Коментари Харесай

Експертен съвет ще реши дали се налага затягане на мерките |

" Решението за стягане на ограниченията не би трябвало да бъде политическо, а експертно. Утре ще заседава Експертния съвет по епидемиология, който ще излезе със мнение дали са нужни нови ограничавания. "

Това сподели по bTV министърът на опазването на здравето Стойчо Кацаров и увери, че в случай че се наложат нови ограничения, ще има гратисен интервал за реакция на засегнатите бизнеси.

По мотив четвъртата вълна на пандемията у нас той уточни:

" Тази вълна е мощна като всяка друга, която сме преживявали. Сегашната вълна се господства от Делта разновидността, който се популяризира по-лесно и има повече деца, само че смъртността е доста по-ниска от предходните талази. "

Той открои и аргументите за високата смъртност от ковид у нас: неприятно положение на здравната система, тежки диспропорции във всички сфери, ниски равнища на имунизационно покритие.

По думите на здравния министър екипът му е съумял да сътвори по-добра организация за лекуване на заболелите:

" Сега няма коли за спешна помощ сред лечебните заведения, умряли по тротоарите, няма безпорядък и суматоха, ограниченията са планувани още лятото в националния проект и бяха приложени след необятно публично разискване. "

Министърът разяснява и появилата се информация за издаване на подправени документи за имунизация:

" Трудно е да кажа какъв е мащабът на издадените подправени документи, само че съгласно мен е мощно пресилен, това е изолирано събитие, уповавам се прокуратурата да ги разкрие. "

Министърът сподели и документа, който ще бъде издаван за сложена трета доза ваксина. Той обаче не се изисква при пътешестване.

Около 8000 деца на възраст над 12 години са имунизирани досега, заяви Кацаров и добави, че има признати за лекуване в болница с ковид, само че положението им не е прекомерно тежко. Министърът увери, че няма проблем с педиатричните кревати в лечебните заведения.

Според Кацаров голяма част от учебните заведения към момента учат присъствено. Той уточни Габрово като регион, в който към този момент има въведен режим на ротация в образователните заведения, защото заболеваемостта в региона е над 500 на 100 000 души. Министърът посочи, че карантината за всички контактни лица на инфектирани възпитаници е 10 дни и с цел да се върнат в учебно заведение не е належащо да се тестват.

Има ли проблем с безплатните медикаменти за хората на домашно лекуване?

Здравният министър не отхвърли, че има проблеми с изписването на с лека форма на ковид. Обяснението съгласно него е, че това е естествен развой, когато нещо се вкарва за пръв път. Той заяви, че в страната и че те занапред ще изиграят своята роля и ще облекчат лечебните заведения и извънболничната помощ.
Източник: offnews.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР