Речта на китайският лидер Си Дзинпин по време на откриването

...
Речта на китайският лидер Си Дзинпин по време на откриването
Коментари Харесай

Реакции за речта на Си Дзинпин: Сигурността е най-голямата грижа на Си

Речта на китайският водач Си Дзинпин по време на откриването на 20-ия конгрес на ръководещата комунистическа партия – едноседмично събитие, на което се чака той да завоюва следващия си лидерски мандат и да затвърди мястото си като най-могъщият държател на страната след Мао Дзедун, провокира необятен набор от реакции и мнения.

 

Ето и част от тях, предадени от Ройтерс:

 

Джон Делъри, доцент по китайски науки в Училище за интернационалните науки към университета Йонсей, Сеул:

 

„ Въпреки че тонът на Си беше решителен, речта изглеждаше по-малко експанзивна от преди пет години (и за благополучие доста по-кратка). Като се има поради икономическото и обществено напрежение, породено от придържането към все по-непопулярната политика за нулево разпространяване на Covid-19, речта на Си може да звучи отбранително за доста китайски жители, настоявайки, че партията се концентрира върху техните ползи. Централната идея на речта изглеждаше да е „ сигурността “ – дума, която Си употребява по безчет способи, с цел да оправдае освен метода си към външната политика, само че към стопанската система и публичното здраве. “

 

Алфред Ву, професор в учебно заведение за обществени политики към Националния университет в Сингапур:

 

„ Очевидно е, че сигурността е най-голямата грижа на Си. Неговият роман е: Китай е изправен пред доста рискове, страната е в положение, сходно на война, нагледно казано, и той е спасителят. С този роман той може да накара хората да се обединят към него. “

„ В предишното китайските водачи базираха своята легитимност на способността си да обезпечат стопански напредък. Сега, със закъснение на стопанската система, Си се пробва да измести основата на легитимността от икономическия напредък към сигурността – той може да бъде този, който избавя и пази Китай “.

 

Жиу Чен, професор по финанси в Университета в Хонконг

 

„ Една забележителна смяна е намаляването на акцента върху икономическото развиване и икономическата промяна “

„ От 14-ия до 19-ия конгрес на партията икономическото развиване всякога категорично се показва като съществена задача на партията, до момента в който този път такова нещо не се загатва – вместо това се натъртва на „ изцяло “ и „ всеобхватно “ развиване. Тоест партията ще поставя старания освен за икономическо развиване, само че и за политическо, обществено, екологично и културно развиване “.

 

Скот Кенеди, старши консултант и ръководител по китайски бизнес и стопанска система в Центъра за стратегически и интернационалните проучвания във Вашингтон:

 

„ Си безапелационно отбрани сегашния метод на Китайската комунистическа партия към всичко – вътрешно и интернационално. Най-значимата тематика беше неговият акцент върху развиването на неповторим „ китайски жанр “, използван в доста публични аспекти – от рационализация през дипломация до социализъм. “

„ Си желае ККП, Китай и интернационалната система да вървят в доста друга посока от тази, набелязана от Съединени американски щати и Запада през предишния век. “

 

Джа Иан Чонг, доцент по политически науки към Националния университет на Сингапур:

 

„ Мисля, че фактът, че нищо ново не се откри, също е незабравим и се вписва в концепцията, че до момента в който светът, за който приказва Си, е все по този начин неустойчив и рисков, той желае да показа Китай и неговото водачество като постоянни. “

„ Направи ми усещане възприемането на полемиката за сигурността, което не е изненадващо, защото на няколко фронта Китай има доста повече аргументи за безпокойствие през днешния ден, в сравнение с преди пет години. “

„ Първо конкуренцията със Съединени американски щати стана по-интензивна, по-късно несигурността към войната в Украйна и поддръжката на Си за Путин е реалност. Светът през днешния ден наподобява по-спорен от света преди пет години. Покрай Covid-19 също има проблеми с веригите за доставки, които съответстват по време с напъните на Съединени американски щати да ограничи китайския достъп до технологии, тъй че от позиция на сигурността, Китай има доста повече аргументи да се тревожи през днешния ден, в сравнение с преди пет години. "
Източник: epicenter.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР