Рафтинг комплексът в Кресненското дефиле, който включва бунгала, ресторант, бар,

...
Рафтинг комплексът в Кресненското дефиле, който включва бунгала, ресторант, бар,
Коментари Харесай

Рафтинг комплексът в Кресненското дефиле е изграден в защитена зона

Рафтинг комплексът в Кресненското дефиле, който включва бунгала, ресторант, бар, обучителен център и сервизни помещение, е построен в предпазена зона и е изцяло противозаконен, написа Еко Новини.

Цял туристически комплекс е построен безусловно нелегално от рафтъри в предпазената зона по Натура 2000 " Кресна - Илинденци " в Кресненското дефиле.

Построени са над 15 постройки - бунгала, ресторант, бар, сервизни пространства, пространства за събития, обучителен център и други, които се намират при започване на Кресненското дефиле.

Справка, направена от Еко Новини в община Симитли, демонстрира, че за комплекса не са издавани строителни позволения и няма никаква документи за построените постройки.

Селището е бизнес план, зад който стои „ Българска федерацията по рафтинг ". В него се развива туристическа активност, без тя да дава отговор на условията за местата за настаняване и хранене, според Закона за туризма.

Проверката демонстрира още, че нямат касови апарати и санитарни разрешителни. Как комплексът е захранен с електрическа енергия също не ясно.

Цялата активност, която рафтърите правят в река Струма в Кресненското дефиле, е със съмнителна правда.

Реката е обществена държавна благосъстоятелност. Без съответните разрешителни от Районната ревизия по запазване на околната среда - РИОСВ-Благоевград, никой няма право да прави каквато и да било активност в коритото на река Струма. Още повече, че тя е част от предпазената зона " Кресна - Илинденци ".

За втурване с гумена лодка или каяк искащите заплащат немалка сума. Същевременно рафтинг федерацията употребява гратис реката. Рафтъри дружно, с еколози, от години саботират построяването на Автомагистрала Струма през Кресненското дефиле. В последните няколко месеца започнаха да провеждат общи митинги.

Интересът на рафтърите е да си остане съществуващият път, с цел да има елементарен достъп до вилното им населено място и да употребяват река Струма, без да заплащат никакви лицензионни такси или наем. Зелените пък лобират за два 15-километрови тунела - план, зад който стои швейцарска компания.

" Оказва се, че поради ползите на тази дребна група хора - еколози и рафтъри, към този момент 20 години не може да се довърши Автомагистрала Струма през Кресненското дефиле. За това време там са починали над 70 индивида, а 400 са тежко ранените ", означават от Еко Новини.

Източник: cross.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР