Прокремълски и опозиционни блогъри се обединиха около тезата, че покойният

...
Прокремълски и опозиционни блогъри се обединиха около тезата, че покойният
Коментари Харесай

Подозрителната смърт на един външен министър

Прокремълски и опозиционни блогъри се сплотиха към тезата, че починалият външен министър е бил представител на прозападното крило в Минск

Беларуският министър на външните работи Владимир Макей " умря ненадейно " в събота, заяви държавната осведомителна организация БелТА, представена от Българска телеграфна агенция.

Кончината на 64-годишния Макей, за който не се знаеше да има хронични болести, провокира спекулации за допустимо ликвидиране. Беларуският външен министър е направил напоследък някои действия към Запада.

Само ден преди гибелта си Макей се срещна в петък с апостолическия нунций в Минск архиепископ Анте Йожич. В четвъртък той се прибра, откакто взе участие във конгрес в Ереван на Организацията на Договора за групова сигурност (ОДКС) - доминиран от Москва боен съюз в постсъветското пространство.

Не е ясно до каква степен неговите дипломатически маневри напоследък са били плод на самодейност. Макар беларуският външен министър да остана непоколебимо правилен на президента Александър Лукашенко, той бе считан за по-либерален от дългогодишния властнически водач и неговия антураж. Според доста анализатори контактите на Макей все пак са били дипломатическа маневра на режима в Минск в опит за възстановяване на връзките със Запада.

Внезапната гибел на беларуския външен министър обаче буди съмнения дали това в действителност е по този начин. Още повече че Беларус е на " фронтовата линия " в геополитическата борба сред Русия и Запада, която ескалира с съветската инвазия в Украйна на 24 февруари.

Друго любопитно съвпадане: Ройтерс показва, че в понеделник, 28 ноември, беларуският външен министър е имал планувана среща с съветския си сътрудник Сергей Лавров. Макей умря единствено два дни по-рано.

Някои медии и наблюдаващи допуснаха, че беларуският външен министър може да е бил токсичен от тайните служби на Русия - основния съдружник на режима в Минск, която е следила деликатно неговите опити за разтопяване на ледовете със Запада. Те не показаха никакви доказателства в поддръжка на своята теза.

68-годишният Лукашенко ръководи с желязна ръка Беларус от 1994 година След края на Студената война някогашната руска република, която се намира в най-западните околности на разпадналата се империя и граничи с обичайно русофобски страни като Полша, Литва и Латвия, се оказа в деликатна обстановка. Лукашенко дълго време маневрираше, прочее с прочут триумф, сред Москва и Запада. От една страна, той сътвори съюзна страна с Русия, осигурявайки си нейната поддръжка, като в това време това обединяване значително е официално, което резервира неговата независимост на деяние. От друга страна, Лукашенко, който дълго време бе именуван от Запада " последния деспот в Европа " поради бруталното тъпчене на опозицията и нарушаванията на човешките права, откри контакти с Европейския съюз и Съединените щати и даже съумя в известна степен да се избави от статута си на парий в техните очи. По едно време се появиха спекулации, че той се е отдалечил прекалено много от Москва, която може да желае да го смени с някой, който ѝ е по-верен.

Дори утежняването на връзките сред Русия и Запада до най-ниската им точка след края на Студената война в началото се оказа от изгода за Лукашенко, макар че Беларус се озова в центъра на огромната геополитическа дъска. Когато украинската рецесия избухна в края на 2013 година, Лукашенко си извоюва надали не ролята на медиатор, като съглашението за споразумяване на спора сред управляващите в Киев и проруските сепаратисти в Донбас бе подписано през февруари 2015 година не къде да е, а в Минск. Договореностите по този начин и не бяха изпълнени, само че това е друга тематика.

И тогава пристигнаха президентските избори в Беларус през август 2020 година, и се оказа, че в действителност нещата са доста по-ясни, в сравнение с се смяташе. Лукашенко бе разгласен за победител, само че опозицията и Западът не към този момент не го признават за президент, защото съгласно тях той е бил избран отново с измами и фалшификации. Беларуските управляващи потушиха брутално най-масовите митинги против дългогодишния водач. Ръководителите на опозицията бяха хвърлени в пандиза или отпътуваха в заточение. Русия на Владимир Путин подаде избавителна ръка на сякаш неуместния Александър Лукашенко. През май предходната година беларуските управляващи скандално отклониха пътнически аероплан, изпълняващ полет от Атина до Вилнюс, с цел да арестуват опозиционер и неговата съветска другарка. Тази година Беларус послужи като плацдарм за съветската инвазия в Украйна. И за никого към този момент няма подозрение, че Лукашенко де факто е васал на Москва, който брутално се разправя със своите съперници, с цел да се задържи на власт.

Показателно е, че Западът още веднъж " се сети " за беларуския правозащитник Алес Беляцки, който през 2021 година бе хвърлен в пандиза за повторно. Миналия месец Беляцки бе почетен с Нобеловата премия за мир дружно с правозащитни организации от Русия и Украйна.

Владимир Макей бе изпратен с държавно заравяне във вторник. Лукашенко участва и докосна ковчега му, само че не направи обществено изказване, показва АП.

" Шокирани сме от известието за гибелта на... Владимир Макей ", сподели говорителката на съветското министерство на външните работи Мария Захарова.

Лидерката на беларуската съпротива Светлана Тихановска, която живее в заточение, обаче не спести рецензиите си към починалия. " През 2020 година Макей съобщи беларуския народ и поддържа тиранията. Беларуският народ ще го запомни по този начин ", сподели Тихановска.

През февруари Макей увери, че " нито един " съветски боец няма да остане в Беларус след взаимните учения покрай границата с Украйна. По-късно същия месец Русия нахлу в Украйна.

Ройтерс напомня обещанието на Макей, че Украйна няма да бъде нападната от територията на Беларус - броени дни преди да стане тъкмо противоположното. Вече след началото на войната, той упрекна Запада, че я е провокирал, и прикани управляващите в Киев да одобряват изискванията на Русия.

Владимир Макей, който бе измежду най-близките сътрудници на беларуския президент повече от две десетилетия, " държеше отворена вратата за определяне на разговор със Запада, осигурявайки на Лукашенко известно поле за маневриране и за спорене с Кремъл. Макей си завоюва репутацията на главния прозападен глас в държавното управление на Беларус, тъй че не е изненадващо, че гибелта му подхрани огромен брой тайни теории ", заключи самостоятелният беларуски политически анализатор Артьом Шрайбман.

В. " Ню Йорк таймс " разяснява, че приглушената реакция на беларуските управляващи и следените от страната медии контрастира контрастира със статута на починалия външен министър като един от най-видните и най-дълго служили високопоставени съдружници на властническия президент Александър Лукашенко. Липсата на детайлности за кончината на Макей, въпреки и да не е нещо извънредно за потайния режим на Лукашенко, подхрани вълна от спекулации измежду медийните коментатори.

Руските прокремълски и опозиционни блогъри пък се сплотиха към тезата, че починалият външен министър е бил представител на прозападното крило в Минск и гибелта му ще направи Беларус още по-зависима от Москва, която вероятно може да я принуди да се включи директно във войната против Украйна, отбелязва на уеб страницата си Радио Свобода.
Източник: dunavmost.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР