-Проф. Христова, как гледате на мащабния протест снощи, сравняван с

...
-Проф. Христова, как гледате на мащабния протест снощи, сравняван с
Коментари Харесай

Проф. Антоанета Христова пред Lupa.bg: Протестът поиска смяна на цялата система



-Проф. Христова, по какъв начин гледате на огромния митинг нощес, сравняван с този от 1997 година, и какво следва съгласно вас?

-Това са разнообразни по темперамент митинги. Единственото официално нещо, с което могат да бъдат сравнявани, е броят на хората. Иначе през 1997 година митингът беше на вярата, че България ще стане страната, в която ще се осъществя американската фантазия. През 2013 година надеждата беше, че има правила и морал в политиката и те не могат да бъдат прекрачвани. 2020 година имахме един комплициран митинг, митинг, който беше извънредно ниско внушителен от позиция на достоверност. Но все пак някои младежи там бяха достоверни. Като споделям това, ясно съзнавам, че доста хора може да не са съгласни с мен. Но аз правя оценка митинга през 2020 година по този метод, той беше доста съществено инженерингово квалифициран.

Сегашният митинг е напълно друг – той е достоверен протест против ръководството, достоверно искане за тотална оставка. Когато споделям тотална оставка, нямам поради единствено ръководещите – има рецензия и към опозицията.

-Направи усещане, че има разминаване в настояванията на хора и политици. Защо от ПП-ДБ непрестанно подчертаваха, че митингът е против бюджета, а хората в цялата страна викаха единствено и само едно – оставка?

-Защото, както споделих, този митинг не съставлява политическите партии. Политическите партии са нелегитимни в очите на протестиращите. По-голямата част от българските гласоподаватели не са показани от политическите партии и в този смисъл те не приказват от името на митинга. Организатори са ПП-ДБ – това е официално обаче.

Истината е, че огромна част от представителите на ПП-ДБ не се разпознават. ПП-ДБ печели от този митинг дотолкоз, доколкото към него стартира да се изсипва признателност, че са извършили тази организационна работа и самодейност.

Но всяко дърпане на ПП-ДБ от настояването на огромната част на митинга – цялостна оставка и отиване към избори, на процедура може да им отнеме подобряването на имиджа и изчистването на техни неточности в съзнанието на доста хора поради неспособността им да отговорят безусловно на настояването на болшинството. Т.е., ПП-ДБ по този начин и по този начин се плаши от това да бъде представляващ настояванията на митинга. И това се усеща и не е изненада.

Именно по тази причина настоявам, че митингът в този момент не е единствено против ръководещите – той е по принцип против ръководещата класа. В нея се включва и опозицията.

Тъй като опозицията прави доста и поредни неточности. Управляващите вършат генерални неточности – на тях това изобщо не може да им се елементарни -  но за жалост опозицията не е способна да ръководи отворения късмет, който имат сега.

-А кой ще ръководи тогава, в случай че митингът реализира настояванията – тотална оставка? Щом казвате, че хората не желаят нито ръководещите, нито опозицията?

-Който завоюва. Със сигурност на тези избори ще има доста по-голяма интензивност. Ако изборите са почтени.

-Т.е., вие сте сигурна, че в този момент ще има предварителни избори?

-Не, не споделям това. Казвам при избори, без значение по кое време се случат, ще има доста висока интензивност. И тази интензивност на процедура ще промени структурата на партиите, които ще се подредят вътре. Няма да има нищо общо с тази конструкция, която сега ни се показва. И за която ни се твърди, че видите ли, няма алтернатива. Винаги ще се откри кой да ни ръководи, въпросът за гласоподавателите е да не са тези, които сега ни ръководят. Когато си под такава теза – „ единствено да не са тези, които сега ръководят ”, това значи, че всички останали са алтернатива, в това число и бъдеща партия на Румен Радев.

-Точно Румен Радев късно нощес изиска избори. Обаче съгласно някои анализатори те не играят в негова изгода, тъй като, в случай че тръгне да реди длъжностен кабинет, той ще обере негативите от еврото, инфлацията и така нататък Или вие не смятате по този начин?

-Аз не считам по този начин, както постоянно. Защото сега Радев има извънреден късмет и той се преглежда като най-силната допустима опция.

Радев го схваща това и – без да имам никакви доказателства – мисля, че това е един прелестен миг за правене на избори за него.

Между другото, той няма да загуби шанса си и при по-късни избори, примерно след президентските. Защото, в случай че напрежението продължи да бъде сходно, а аз считам, че тази формула на държавното управление не може да създаде ефикасна политика, тъй че да успокои хората.

Хората са отвратени, там към този момент няма рацио, с цел да можеш да им даваш нещо и те да се успокояват въз основата на дребни хапки. Хората желаят промяна на системата.

Като споделям промяна на системата, това значи – изчистване на корупцията, работа на правосъдната система, промени във всички обособени браншове, разпределение на бюджета съгласно промените и съгласно това парите да работят за жителите, а не за политиците. Защото за момента това е чувството. То не е просто чувство, то е увереност! И защото тази генерална смяна се чака, тези дребни сметки – но дали еврото, но по какъв начин еврото – не влизат в огромната калкулация.

Голямата калкулация, която е настояща към днешния ден, това е кой има силите да се опълчи на ръководещите.

Ако Радев има силите и се реши, че той в действителност застава на страната на болшинството българи - а той сега това е посочил, че застава на тяхна страна. Той в действителност приказва като президент, той не приказва като партиен политик, той в този момент приказва като президент. Това е моя безапелационна теза. Той приказва на езика и от името на интереса на болшинството българи, които не се усещат показани от политиците. От много време настоявам, че държавното управление е в капан и няма потребен ход.

-А Борисов и Пеевски какво ще вършат в този момент, по какъв начин ще отвърнат на протичащото се?

-Нямат излаз. Но те са два разнообразни характера. При Пеевски няма връщане обратно. Той е краен, той може да стигне до такава степен, докъдето... не ми се мисли. А Борисов е напълно различен. Той е по-гъвкав, може да се наглася по отношение на упованията. Но в тази ситуация той е подвластен от Пеевски. Когато си вързан по този метод и изпълняваш волята на човек, който няма към този момент какво да губи, а и ти си вързан доста крепко, тогава ти си в капан. Нямаш какво да кажеш на хората. Нямаш! Всички чакат от тебе да хвърлиш кърпата. Абсолютно патова обстановка.
Източник: lupa.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР