Мика Зайкова пред Lupa.bg: Кръстете се и се молете с космическа скорост да не се увеличават цените
Редно е заплатите на народните представители да се актуализират един път годишно. Да не си икономисват парите за сътрудници, доста малко ги употребяват по предопределение. Слагат си ги в джоба. Дават им по 2 000 евро на помощник, а те имат право на трима, което прави 6 000 евро. Това сподели в изявление за Lupa.bg икономистът и депутат в XLV и XLVI Народно заседание Мика Зайкова във връзка предлагането на финансовия министър Гълъб Донев депутатите да се откажат от връзването на заплатите им със междинната за публичния бранш.
- Г-жо Зайкова, пенсиите ще се индексират със 7,8% от 1 юли. Как приемате това?
- Пенсията се дефинира един път в годината. Направило ли ви е усещане, че на всяко тримесечие се усилва базовият приход на депутатите и то въз основата на междинната работна заплата в публичния бранш, където е по-висока и въз основата на последния месец от тримесечието, който е най-голям. Откъде накъде заплатата на депутатите ще се индексира 4 пъти в годината, а минималната заплата се резервира ниска, а за пенсиите да не приказваме. Заплатите на народните представители стигат до 15 000 евро.
- Гълъб Донев разгласи, че поставят завършек на автоматизираното повдигане на заплатите за всички изборни длъжности, за правосъдната система, силовите структури, висшите учебни заведения.
- Чудесно е това.
- Очаква се да се постави таван на възнагражденията, тъй че никой да не получава по-висока заплата от тази на президента. Същото се отнася за препоръки на шефовете и всички бордове.
- Увеличаването на борда от трима на пет души, е разхищаване. Имаме изпълнителен шеф, двама-трима инженери, шефове на отдели. Няма потребност от бордове, разбирам трима да са в борда, само че пет и седем души към този момент е прекомерно.
- Намаляват се с 10% парите за заплати и осигуровки, което значи, че нарастването на заплати ще е след обзор на структурите и съкращения, като се стартира от незаетите щатни бройки, разгласи също Гълъб Донев.
- Когато се редуцират свободни бройки, би трябвало да се види дали има потребност от тези длъжности. В министерствата огромните заплати отиват при партийните назначения, а не при дребните служители. Ресурс може да се спести и като част от министерствата станат организации. Радев към този момент направи крачка в тази тенденция.
- Данъците няма да се пипат, ето една хубава вест.
- Никак не е хубава. Ощетяват се хората с ниски приходи. Не е все едно да кажеш на някого, че ще заплаща 10 % налог от неговата мижава от 620 евро заплата, което го обрича на апетит и на неспособност да си заплаща сметките и на различен, който печели милиони. Защо на тези, които вземат огромните пари, данъкът върху дивидента да е 5 %? Тези пари и облагата след облагането трябваше да я влагат в развиването на производството и новите технологии. Техниката и технологиите сега са е от времето на бай Тошо, т.е. отпреди 40 г. Ако техниката и технологията на нашите предприемачи е на високо равнище, ще има произвеждане и експорт. За страдание ние не сме конкурентоспособни. Идеята на налога дивидент бе част от него да се вложи в развиване на предприятието, а бизнесмените ги влагат в каси, които ги разходват по всякакви курорти. Не сме в робовладелския строй, където хората поставят рабски труд. Повтарям продуктивността на първо място зависи от техниката и технологиите.
- Реализуема ли е концепцията да се вкара възбрана за повишението на артикули и услуги, когато не е обосновано?
- Нашата рафинерия е издигната за съветски петрол и по едната тръба получавахме съветски петрол, по другата съветски газ. Сега обаче имаме дълготраен контракт с Азербайджан и ние сме облагодетелствани от това. Не получаваме нефт пред Ормузкия пролив, а през Новоросийск. Затова нищо не ни въздейства. Тъкмо заради тази причина стопански не е обосновано да се подвигат цените.
- След като имаме ресурсите, да чакаме ли усмиряване на цените?
- Кръстете и се молете да спре с галактическа скорост да се усилват цените. Аналгинът до Нова година беше 1 лева и 80 ст., в този момент коства 3 евро и 10 цента.
В моя квартал има единствено една верига магазини – " Хит ". Шоколадът, който закупувам за децата на племенницата ми, коства 2 евро и 10 цента, в " Била " е 90 цента. Това е голословно повишение. Надеждата е Радев да спре спекулата. Той разгласи, че в случай че веригите не съблюдават българските закони, могат да си отидат. Не може в Германия, където минималната заплата е 1778 евро, а в България е 620 евро, у нас да е по-скъпо маслото, сиренето, яйцата. Германската компания у нас ни го продава със 100-150 % надценка. Проектозаконите на Радев се надяваме да спрат галопирането на цените, другояче няма да намалеят сигурно.
- Обявиха какъв брой е дефицитът за април – 1 милиарда, 750 млн. евро. Какво приказват тези числа?
- Не е толкоз ужасно ситуацията. Фискалният резерв е цялостен, имаме и още 2 милиарда от Сребърния фонд. Очаквано е новата власт да каже, че сме доста зле. Харесва ми това, че Радев не цепи на никого басма. Ако успее да се задържи един мандат и да спре сивата стопанска система, нещата ще потръгнат. Надявам се да спре този растеж на цените и да почисти системата от корупция.
- Г-жо Зайкова, пенсиите ще се индексират със 7,8% от 1 юли. Как приемате това?
- Пенсията се дефинира един път в годината. Направило ли ви е усещане, че на всяко тримесечие се усилва базовият приход на депутатите и то въз основата на междинната работна заплата в публичния бранш, където е по-висока и въз основата на последния месец от тримесечието, който е най-голям. Откъде накъде заплатата на депутатите ще се индексира 4 пъти в годината, а минималната заплата се резервира ниска, а за пенсиите да не приказваме. Заплатите на народните представители стигат до 15 000 евро.
- Гълъб Донев разгласи, че поставят завършек на автоматизираното повдигане на заплатите за всички изборни длъжности, за правосъдната система, силовите структури, висшите учебни заведения.
- Чудесно е това.
- Очаква се да се постави таван на възнагражденията, тъй че никой да не получава по-висока заплата от тази на президента. Същото се отнася за препоръки на шефовете и всички бордове.
- Увеличаването на борда от трима на пет души, е разхищаване. Имаме изпълнителен шеф, двама-трима инженери, шефове на отдели. Няма потребност от бордове, разбирам трима да са в борда, само че пет и седем души към този момент е прекомерно.
- Намаляват се с 10% парите за заплати и осигуровки, което значи, че нарастването на заплати ще е след обзор на структурите и съкращения, като се стартира от незаетите щатни бройки, разгласи също Гълъб Донев.
- Когато се редуцират свободни бройки, би трябвало да се види дали има потребност от тези длъжности. В министерствата огромните заплати отиват при партийните назначения, а не при дребните служители. Ресурс може да се спести и като част от министерствата станат организации. Радев към този момент направи крачка в тази тенденция.
- Данъците няма да се пипат, ето една хубава вест.
- Никак не е хубава. Ощетяват се хората с ниски приходи. Не е все едно да кажеш на някого, че ще заплаща 10 % налог от неговата мижава от 620 евро заплата, което го обрича на апетит и на неспособност да си заплаща сметките и на различен, който печели милиони. Защо на тези, които вземат огромните пари, данъкът върху дивидента да е 5 %? Тези пари и облагата след облагането трябваше да я влагат в развиването на производството и новите технологии. Техниката и технологиите сега са е от времето на бай Тошо, т.е. отпреди 40 г. Ако техниката и технологията на нашите предприемачи е на високо равнище, ще има произвеждане и експорт. За страдание ние не сме конкурентоспособни. Идеята на налога дивидент бе част от него да се вложи в развиване на предприятието, а бизнесмените ги влагат в каси, които ги разходват по всякакви курорти. Не сме в робовладелския строй, където хората поставят рабски труд. Повтарям продуктивността на първо място зависи от техниката и технологиите.
- Реализуема ли е концепцията да се вкара възбрана за повишението на артикули и услуги, когато не е обосновано?
- Нашата рафинерия е издигната за съветски петрол и по едната тръба получавахме съветски петрол, по другата съветски газ. Сега обаче имаме дълготраен контракт с Азербайджан и ние сме облагодетелствани от това. Не получаваме нефт пред Ормузкия пролив, а през Новоросийск. Затова нищо не ни въздейства. Тъкмо заради тази причина стопански не е обосновано да се подвигат цените.
- След като имаме ресурсите, да чакаме ли усмиряване на цените?
- Кръстете и се молете да спре с галактическа скорост да се усилват цените. Аналгинът до Нова година беше 1 лева и 80 ст., в този момент коства 3 евро и 10 цента.
В моя квартал има единствено една верига магазини – " Хит ". Шоколадът, който закупувам за децата на племенницата ми, коства 2 евро и 10 цента, в " Била " е 90 цента. Това е голословно повишение. Надеждата е Радев да спре спекулата. Той разгласи, че в случай че веригите не съблюдават българските закони, могат да си отидат. Не може в Германия, където минималната заплата е 1778 евро, а в България е 620 евро, у нас да е по-скъпо маслото, сиренето, яйцата. Германската компания у нас ни го продава със 100-150 % надценка. Проектозаконите на Радев се надяваме да спрат галопирането на цените, другояче няма да намалеят сигурно.
- Обявиха какъв брой е дефицитът за април – 1 милиарда, 750 млн. евро. Какво приказват тези числа?
- Не е толкоз ужасно ситуацията. Фискалният резерв е цялостен, имаме и още 2 милиарда от Сребърния фонд. Очаквано е новата власт да каже, че сме доста зле. Харесва ми това, че Радев не цепи на никого басма. Ако успее да се задържи един мандат и да спре сивата стопанска система, нещата ще потръгнат. Надявам се да спре този растеж на цените и да почисти системата от корупция.
Източник: lupa.bg
КОМЕНТАРИ




