Проекторешението на Демократична България за Северна Македония влезе за разглеждане

...
Проекторешението на Демократична България за Северна Македония влезе за разглеждане
Коментари Харесай

В парламента - ПП, ГЕРБ-СДС, ДПС и ДБ подкрепят френското предложение, БСП призова да не се бърза

Проекторешението на " Демократична България " за Северна Македония влезе за разглеждане в пленарната зала. Парламентът събра кворум и стартира работа.

" Продължаваме Промяната " (ПП), ГЕРБ-СДС, Движение за права и свободи и " Демократична България " (ДБ) желаеха френското предложение за Република Северна Македония да бъде подкрепено, " ИТН " (ИТН) и " Възраждане " са срещу, от " Българска социалистическа партия за България " предизвестиха да не се бърза.

Привържениците на френската самодейност я дефинираха като най-хубавото предложение, което сме получавали до момента, и предизвестиха, че времевият прозорец за приемането му скоро ще се затвори. В дебата съперниците на повдигане на ветото използваха изрази като " национални предатели ", от Има Такъв Народ желаеха президентът да разсекрети документите от последния КСНС по тематиката за Република Северна Македония.

Предложение, обещано преди една седмица и неприето от отсрещната страна, не следва да бъде претупано от Народното събрание, считат от левицата.

С решението България не подвига ветото си, а повдига силата на своето несъгласие, отбрани предлагането Христо Иванов ( " Демократична България " ). Той акцентира, че френското предложение е положително за България. Ако не вярвате на специалистите, политиците у нас, чуйте какво споделят в Скопие за него - считат го за недопустимо за тях, посъветва той.

Всички европейски институции стоят зад нас, те са поръчител, уточни още той. Но, счита Иванов, през последните месеци сме пропуснахме опцията да подготвим българското общество, до момента в който българската дипломация и държавно управление работиха по тематиката. Занимавахме се с интрига, означи депутатът. В момента, когато завърши френското председателство, политическите условия, при които можем да сложим такива претенции, изчезват, акцентира Иванов.

Георги Михайлов от " Българска социалистическа партия за България " означи, че френското предложение е най-позитивното и защитаващо ползите на България. Но, добави той, не са ли протоколите част от структурата на договарянията, а те не са подписани. Възможно ли е страната, която желае да бъде поканена, да се държи по непочтителен метод към страната, която вероятно би се съгласила да стартират договарянията, разяснява той. И попита Христо Иванов - по какъв начин ще приключи всичко това, когато отсрещната страна не е подготвена на тези условия. Предложение, обещано преди една седмица и неприето от отсрещната страна, следва ли по този прекомерно бърз метод да бъде претупано от Народното събрание.

Всяко наложително " навеждане " не прави чест на българския парламент, счита Михайлов.

За да има мир, сигурност и непоклатимост, ние би трябвало да членуваме в общи ценностни съюзи като НАТО и Европейски Съюз, уточни ръководителят на Движение за права и свободи Мустафа Карадайъ. И акцентира, че сега имаме добър късмет да създадем една огромна крачка в тази посока. Докато Балканите имаме проблеми, и Европа ще има проблеми, счита той.

Сега имаме късмет да създадем една огромна крачка – ценностно обединяване на ценностни съюзи, моли Карадайъ. Той прикани към национално единение по тематиката. Карадайъ означи, че държавното управление, което към този момент падна, шест месеца не е съумяло да създаде българско предложение.

Според ръководителя на ПГ " Продължаваме Промяната " Андрей Гюров на масата е най-хубавото решение, доказано от всички, в това число от реакцията на македонската страна. Колегата му Искрен Митев разяснява – " през днешния ден е превъзходен ден за македонска женитба - булката е Русия, а пък зестрата е в копейки ". За мен най-голямото дъно, което видях, бе по какъв начин " Възраждане " и Движение за права и свободи развяват флагове на митинга и си стискат ръцете.

Ние въведохме нови вета - 35 преговорни глави, по които България ще има право на несъгласие, уточни Настимир Ананиев (ПП). Но добави, че е доста значимо какъв ще е финалният текст на междуправителствения протокол.

ГЕРБ-СДС ще поддържа предлагането за начало на договарянията за присъединение към Европейски Съюз на РСМ и Албания, удостовери заместник-председателят на парламентарната група Румен Христов. В политиката постоянно се постанова да се вземат тежки решения, тези оферти са значими, визионерски и по тази причина ние сме призвани да ги вземем, акцентира той.

Добрият контракт е този контракт, в който и двете страни са малко недоволни, акцентира депутатът. Нека да вземем това, което ни се дава в този момент, а от на следващия ден да продължим да се борим за това, което ни се поставя, и да го създадем дружно, прикани Тома Биков (ГЕРБ-СДС).

От " ИТН " и " Възраждане " са твърдо срещу приемането на френското предложение.

Председателят на ПГ на Има Такъв Народ Тошко Йорданов дефинира днешния парламентарен ден като срамен за България, тъй като, по думите му, както постоянно, народни представители ще бъдат национални предатели. Предложението за включването в конституцията на РСМ на българите беше на президента и единствената политическа мощ, която го поддържа, беше " ИТН “, върна се той към съвещанието на КСНС.

Йорданов изиска от президента Румен Радев да разсекрети това съвещание, с цел да се види кой какво е приказвал на него. Във френското предложение е оставена врата за езика и от РСМ ще могат за всеки един контракт с всяка една страна на Европейски Съюз да настояват, че приказват или че документ е написан на македонски език, а македонски език няма, добави ръководителят на ПГ на Има Такъв Народ. Това постоянно е било публична позиция на България, за мен всеки, който твърди противоположното, е народен изменник, посочи Йорданов.

Лидерът на " Възраждане " Костадин Костадинов си послужи с откъс от изявление на френския президент Еманюел Макрон, който споделя, че са упражнили доста мощен напън против България. Очевидно е, че решението е плод на непознат компромис, заключи той. Според него ветото показваше геройство и темперамент в българската политика. ГЕРБ си трансформираха позицията – факт е, че това, което приказваха предходната седмица, не е това, което приказват в този момент, означи Костадинов. Винаги, когато сме тръгвали да вършим договорка с Република Северна Македония, сме свършвали с национална злополука, безусловно незаконно е да се приказва, че това било най-хубава договорка, акцентира депутатът.

Проекторешението на " Демократична България " за Северна Македония влезе за разглеждане в пленарната зала. Това е утвърденото от Външната комисия проекторешение за по този начин нареченото френско предложение и се чака да бъде гласувано.

На съвещанието през вчерашния ден беше реализирано единодушие в залата да бъде гласувано решение на Народното събрание, което дава мандат на кабинета да утвърди преговорната рамка на Европейския съюз със Северна Македония.

Външната комисия разиска 3 оферти за ветото на Скопие, импортирани от ГЕРБ-СДС, Движение за права и свободи и " Демократична България ".

Изслушана беше и външната министърка в оставка Теодора Генчовска. Направи се е опит трите оферти да бъдат обединени в едно, само че без триумф.

Външната комисия на Народното събрание одобри предлагането на " Демократична България " за Република Северна Македония и отхвърли другите два плана на решение - на Движение за права и свободи и на ГЕРБ-СДС.

Това се случи след близо 8-часови диспути с 11 гласа " за ", 3 " срещу " и два " въздържал се ".

Проектът за решение гласи, че 47-ият парламент разпорежда на държавното управление да утвърди предлагането на френското председателство на Европейски Съюз за повдигане на ветото за старт на договаряния за еврочленство над Северна Македония. В документа обаче се слага експлицитното условие то да бъде прецизирано и усъвършенствано в отбрана на българския народен интерес.

Според плана за решение, държавното управление в оставка може да утвърди препоръчаните от Председателството на Съвета на Европейски Съюз Преговорна рамка и Заключения на Съвета, единствено в случай че бъдат изпълнени няколко условия.

Първо, двата документа да се уточняват по този начин, че да подсигуряват вписването на българите в Конституцията на Северна Македония там, където са упоменати други нации и на равна основа с тези нации.

Второто, в двата документа да стане ясно, че нищо в процеса на присъединение на РСМ в Европейски Съюз не може да бъде тълкувано като самопризнание от Република България на съществуването на “македонски език”.

Трето, да се дадат гаранции, че добросъседството остава водоравен аршин до края на договарянията на Скопие за еврочленство, като за осъществяването му Еврокомисията регулярно ще осведоми Евросъвета.

Четвърто, периодическият обзор на осъществяването на контракта за добросъседство със Северна Македония би трябвало да бъде оповестяван и в границите на преговорния развой.

От " Продължаваме Промяната " обявиха, че застават зад предлагането на " Демократична България ".

Кристиан Вигенин от левицата уточни, че са срещу плановете на Движение за права и свободи и ГЕРБ, а по този на Демократична България ще се въздържат при гласуването. Все отново той дефинира като добра основа препоръчаното решение от Христо Иванов, само че социалистите не можели да дадат единодушие за подобен документ. Мнението ни е, че въобще приемане на сходни позиции е преждевременно, изключително в обстановката, в която се намираме, уточни Вигенин. И изясни - към този момент има изразено отношение на Северна Македония по френското предложение, също така няма ръководител на Народното събрание, гласувана е оставката на държавното управление, имаме външен министър в оставка, който би трябвало да подписва протоколи с една страна, която към този момент ги е отхвърлила. Да се взема дълготрайно решение в тази обстановка не удачно, акцентира представителят на левицата. Ако стигнем до избори, сходни решения да се вземат от идващия парламент и държавно управление, уточни той. В същото време Вигенин акцентира, че Българска социалистическа партия държи на европейската интеграция на района, само че не непременно.

" ИТН " и " Възраждане " се оповестиха срещу трите препоръчани плана на решение.

Според Ангел Георгиев от " Възраждане " те позволяват редица взаимни отстъпки с езика, историята и културата. Един компромис по отношение на Македония е компромис по отношение на България, което е неприемливо, заключи той.

Последвайте Епицентър.БГ към този момент и в!

Източник: epicenter.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР