Ръстът на продажбите на електромобили ще се забави през настоящата година след силна 2025 г., според проучване
Продажбите на електрически автомобили в международен мащаб са нарастнали с 20 на 100 през предходната година, само че е евентуално темпът да се забави през 2026 година, демонстрират оповестени през днешния ден данни в изследване на консултантската компания Би Ем Ай (Benchmark Mineral Intelligence - BMI), представени от Ройтерс. Причините са изстудяване на пазара в Китай и облекчаването на задачите за прекосяване към електрическа подвижност в международен мащаб, което през декември провокира най-слабия растеж на продажбите от февруари 2024 година насам.
Месечните регистрации на електрически транспортни средства, в това число напълно електрически коли и плъг-ин (plug-in) хибриди, са намалели в допълнение в Северна Америка след изтеклия през октомври период за даване на данъчен заем за покупка на електрически автомобили в Съединени американски щати, заяви Би Ем Ай.
Радикалните промени в политиките, в това число внезапната смяна в курса на президента на Съединени американски щати Доналд Тръмп във връзка с електрификацията и облекчаването на стандартите за излъчвания в Европейския съюз, раздрусаха световния пазар на електрически автомобили през 2025 година и го трансфораха в „ на практика непозната среда “, показва Чарлз Лестър, управител на данни в компанията.
Нарастващата конкуренция в Европа и отслабеното търсене в Китай евентуално ще изострят дебата сред поддръжниците на електрификацията, които акцентират нуждата от ограничение на нездравословните за климата излъчванията въглероден диоксид (CO₂) от една страна, и автомобилните производители, които предизвестяват, че прекомерно бързият преход заплашва работни места и облаги.
Глобалните регистрации на електрически автомобили – индикатор, употребен като сурогат на продажбите, са се нараснали с 6 на 100 до близо 2,1 милиона транспортни средства през декември, достигайки 20,7 милиона за цялата 2025 година, демонстрират данните.
В Китай те са нарастнали с 2 на 100 до над 1,3 милиона – най-ниският годишен растеж от февруари 2024 година, което води до нарастване от 17 на 100 до 12,9 милиона електрическия автомобил за 2025 година Пекин е създал 71 на 100 от електрическите транспортни средства, продадени в международен мащаб.
В Северна Америка регистрациите са спаднали с 39 на 100 до малко над 100 000 продадени автомобила, след сходни намаления през октомври и ноември след края на данъчните облекчения в Съединени американски щати, като за цялата 2025 година спадът е 4 на 100.
В Европа регистрациите са се нараснали с 34 на 100 през декември до над 450 000, а за цялата година – с 33 на 100. В останалата част на света продажбите са нарастнали с 41 на 100 до над 160 000 през декември и с 48 на 100 за цялата 2025 година
Глобалните продажби на електрически автомобили са минали границата от два милиона през декември 2025 година, сочат данните в изследването.
Би Ем Ай предвижда през тази година в международен мащаб да бъдат продадени 23,9 милиона електрическия автомобил – растеж от 15,7 на 100. Компанията чака внезапно ускорение на растежа в Китай до 21 на 100, до момента в който в Европа и останалата част на света той ще се забави надлежно до 15 и 26 на 100. За Северна Америка се чака по-силен спад от 23 на 100 поради намаляване от 29 на 100 в Съединени американски щати.
Източник: bta.bg
КОМЕНТАРИ




