Защо в България купуват толкова много електромобили и има ли финансово стимулиране
Продажбите на електрически автомобили у нас пораства, като единствено през миналата година са регистрирани над 1000 нови автомобила, което е растеж от над 130 на 100. Това съобщи ръководителят на УС на Индустриален клъстер “Електромобили ” Илия Левков.
При това ползата на потребителите и растежът на покупко-продажбите не се дължат на тласъци от страна на централните или локални управляващи, тъй като такива съвсем няма, уточни специалистът. Увеличението би било още по-голямо в случай че не беше забавянето с близо година на доставките, уточни той.
Левков е безапелационен, че повишаването с 30 на 100 в цената на електрическите автомобили за година е спекулативно, защото не може да бъде обосновано с разноските за превоз или цените на суровините.
“Автомобилните производители в Европа закъсняха с въвеждането и производството на електрически модели и тези, които не наваксат пропуснатото, няма да съществуват дълго време поради натиска от Tesla и компании като VW и Mercedes.
Въпреки бавното въвеждане на електрически автомобили VW към този момент регистрира през 2022 година леко преимущество на пазара в Германия пред Tesla ”, изясни Левков пред Bloomberg TV Bulgaria.
Председателят на УС на Индустриален клъстър “Електромобили ” уточни, че у нас има заделени средства за стимулиране на покупка на електрически автомобили, само че системата е сбъркана.
“Това е Националният поверителен екофонд – парадигмата там би трябвало да се обърне – най-добре е това, което те дават като тласък, без значение дали са общински или държавни институции, да бъде първичната вноска, а банкови и лизингови институции да продължат финансирането на тази покупка или прилагане, с цел да може потребителят да заплаща месечните такси. Тогава нещата ще се оправят ”, разяснява Левков.
Според него технологиите в производството на акумулатори за електрически автомобили ще продължат да се развиват. Например от ден на ден навлизат графеновите технологии. Лидер в производството съгласно него ще остане Китай.
Ако се решат проблемите със съхранението огромна роля в бъдещото автопроизводство ще играят и колите на водород, уточни още Левков.
Продажбите на нови електрически коли през миналата година е рекордно и за Европа, като на Стария континент са продадени 2,59 милиона броя коли демонстрира изследване на консултантската компания JATO Dynamics.
В броя на покупко-продажбите са включени както електрическите транспортни средства, по този начин и плъгин хибридите и моделите с водородни горивни кафези.
Ръстът в броя на продажбите по отношение на 2021 година е с 15 на 100, а по отношение на 2020 година – с 92 на 100. Вече близо всяка четвърта договорка за покупка на нов автомобил в Европа е за електрически подобен. Най-много електрически коли купуват в Норвегия, Швеция, Нидерландия и Дания.